Poprawna instalacja i konfiguracja Ubuntu obok Windows 10 na dysku SSD


(blumberplumber) #1

Witam.

Mamr dysk SSD Goodram Iridium Pro 240 GB i chciałbym zainstalować sobie obok Windows 10 Ubuntu 14.04 LTS.

Piszę z zapytaniem: Jak poprawnie skonfigurować Linuksa do opracy na dyskach półprzewodnikowych?

W internecie piszą różne rzeczy, np, o tym, aby nie używać Swapa, albo partycje formatować w EXT4 bez kroniki, gdyż podobno skraca to żywotność dysku. Czy te wszystkie porady są prawdziwe i jak skonfigurować system,  by nie wykończyć szybko SSD'ka?

Liczę na szybką odpowiedź:slight_smile:

 

 

 


(Piesek64) #2

SWAP jest partycją wymiany - coś w rodzaju zamiennika RAMu tylko że dane są zapisywane na dysku. Kronika w EXT4 ma za zadanie zmniejszyć ryzyko utraty danych.

 

Obecnie dyski SSD są dosyć wytrzymałe i najlepiej włączyć tylko TRIM. Tylko należy pamiętać, by nie wyłączać komputera na sztywno.

wytrzymałość dysku SSD niekoniecznie oznacza wytrzymałość systemu plików - temu można nadpisać jakiś blok i może stać się bezużyteczny.


(ra-v) #3

Od  ponad 1.5 roku używam SSD 240 GB na pamięciach TLC i jedyne co dodałem do opcji montowania to noatimediscard.

Gry też były przerzucane, instalowane, to samo maszyny wirtualne do testów.

Do dziś działa z lapku. 

 

Też był tam swap gdy miałem mniej RAMu, więc nie miał lekko. A nie wiem co kombinuje Linux, nawet przy 16 GB potrafił kilkadziesiąt MB sobie wykorzystać na swapie. Normalnie osioł. Dziś go nie używam i w normalnym użytku jeśli ktoś ma 4 GB RAM i nie wychodzi ponad to, to nie musi używać swapa. A przy 8 GB dla nieobeznanego w temacie raczej jest zbędny.


(dragon321) #4

Włączyć TRIM i możesz dodać jeszcze opcje do fstab noatime.

Jeszcze na upartego(ja tak zrobiłem) możesz przenieść tmp do RAM.


(adamserce) #5

Poprzednicy napisali wszystko. Dodam tylko, że jak masz drugi dysk HDD to na nim możesz dać partycję swap lub plik swapfile, bo jak pisał @ra-v nawet przy dużych ilościach RAM-u system potrafi wykorzystać parę MB ze swap-u. Mam tak szczególnie gdy korzystam z VirtualBox-u.


(blumberplumber) #6

No dobra, Tylko jak mogę włączyć TRIM? Noatime i Discard już dodałem. Posiadam dysk HDD 2TB, więc rozważę stworzenie na nim partycji swap. 

A na Windowsie też powinienem coś konfigurować? Głównie zależy mi na długotrwałej żywotności tego Goodrama, bo niestety nie stać mnie na wymianę “co 2 lata”:slight_smile:


(adamserce) #7

Bez przesady z tą wymianą SSD co 2 lata. Dyski te mają nawet 5-cio letnią gwarancję.

Noatime i Discard już dodałeś to OK. Trim jest domyślnie włączony  w /etc/cron.weekly/fstrim.

Od czasu do czasu można przeprowadzić trim ręcznie poprzez:

sudo fstrim -v /

I tak jak pisałem wyżej - masz drugi dysk, zrób na nim swap lub swapfile.


(dragon321) #8

Zdaje się, że właśnie opcja discard odpowiada za uruchomienie TRIM. noatime dodatkowo zwiększa wydajność operacji dyskowych.


(pan_jez) #9

Z tym wrzucaniem swapa na HDD, to moim zdaniem strata czasu. Jesli chcesz go trochę oszczędzić, to zainstaluj pakiet zram-config: http://www.webupd8.org/2011/10/increased-performance-in-linux-with.html
Chociaż i tak, jak to ktoś napisał, obecne SSD są już naprawdę wytrzymałe i średnio bym się tym przejmował. Rób regularne backupy i będzie dobrze.