Poprawna instalacja i konfiguracja Ubuntu obok Windows 10 na dysku SSD

Witam.

Mamr dysk SSD Goodram Iridium Pro 240 GB i chciałbym zainstalować sobie obok Windows 10 Ubuntu 14.04 LTS.

Piszę z zapytaniem: Jak poprawnie skonfigurować Linuksa do opracy na dyskach półprzewodnikowych?

W internecie piszą różne rzeczy, np, o tym, aby nie używać Swapa, albo partycje formatować w EXT4 bez kroniki, gdyż podobno skraca to żywotność dysku. Czy te wszystkie porady są prawdziwe i jak skonfigurować system,  by nie wykończyć szybko SSD’ka?

Liczę na szybką odpowiedź:)

 

 

 

SWAP jest partycją wymiany - coś w rodzaju zamiennika RAMu tylko że dane są zapisywane na dysku. Kronika w EXT4 ma za zadanie zmniejszyć ryzyko utraty danych.

 

Obecnie dyski SSD są dosyć wytrzymałe i najlepiej włączyć tylko TRIM. Tylko należy pamiętać, by nie wyłączać komputera na sztywno.

wytrzymałość dysku SSD niekoniecznie oznacza wytrzymałość systemu plików - temu można nadpisać jakiś blok i może stać się bezużyteczny.

Od  ponad 1.5 roku używam SSD 240 GB na pamięciach TLC i jedyne co dodałem do opcji montowania to noatimediscard.

Gry też były przerzucane, instalowane, to samo maszyny wirtualne do testów.

Do dziś działa z lapku. 

 

Też był tam swap gdy miałem mniej RAMu, więc nie miał lekko. A nie wiem co kombinuje Linux, nawet przy 16 GB potrafił kilkadziesiąt MB sobie wykorzystać na swapie. Normalnie osioł. Dziś go nie używam i w normalnym użytku jeśli ktoś ma 4 GB RAM i nie wychodzi ponad to, to nie musi używać swapa. A przy 8 GB dla nieobeznanego w temacie raczej jest zbędny.

Włączyć TRIM i możesz dodać jeszcze opcje do fstab noatime.

Jeszcze na upartego(ja tak zrobiłem) możesz przenieść tmp do RAM.

Poprzednicy napisali wszystko. Dodam tylko, że jak masz drugi dysk HDD to na nim możesz dać partycję swap lub plik swapfile, bo jak pisał @ra-v nawet przy dużych ilościach RAM-u system potrafi wykorzystać parę MB ze swap-u. Mam tak szczególnie gdy korzystam z VirtualBox-u.

No dobra, Tylko jak mogę włączyć TRIM? Noatime i Discard już dodałem. Posiadam dysk HDD 2TB, więc rozważę stworzenie na nim partycji swap. 

A na Windowsie też powinienem coś konfigurować? Głównie zależy mi na długotrwałej żywotności tego Goodrama, bo niestety nie stać mnie na wymianę “co 2 lata”:slight_smile:

Bez przesady z tą wymianą SSD co 2 lata. Dyski te mają nawet 5-cio letnią gwarancję.

Noatime i Discard już dodałeś to OK. Trim jest domyślnie włączony  w /etc/cron.weekly/fstrim.

Od czasu do czasu można przeprowadzić trim ręcznie poprzez:

sudo fstrim -v /

I tak jak pisałem wyżej - masz drugi dysk, zrób na nim swap lub swapfile.

Zdaje się, że właśnie opcja discard odpowiada za uruchomienie TRIM. noatime dodatkowo zwiększa wydajność operacji dyskowych.

Z tym wrzucaniem swapa na HDD, to moim zdaniem strata czasu. Jesli chcesz go trochę oszczędzić, to zainstaluj pakiet zram-config: http://www.webupd8.org/2011/10/increased-performance-in-linux-with.html
Chociaż i tak, jak to ktoś napisał, obecne SSD są już naprawdę wytrzymałe i średnio bym się tym przejmował. Rób regularne backupy i będzie dobrze.