Poprawne tworzenie strony WWW - standardy, czcionki itp

Mam kilka pytań dotyczących tworzenia strony internetowej. Chciałbym aby strona była poprawnie zaprojektowana. Nie mam dużego doświadczenie w tworzeniu stron WWW, mam nadzieję, że rozwieję tutaj wszystkie moje wątpliwości.

  1. Czy stosować prolog XML?

  2. Jakiej wersji XHTMLa najlepiej obecnie używać?

  3. Której strony kodowej użyć: utf-8 czy ISO-8859-2?

  4. Jak wygląda sytuacja z czcionkami. Których czcionek można spokojnie używać tak aby na różnych platformach wszystko poprawnie się wyświetlało?

  5. I ostatnie pytanie. Planuję wykonać stronę dynamiczną używając PHP. Witryna najprawdopodobniej będzie zawietała dużo podstron. Znam tylko podstawy, dopiero się uczę i nie wiem jak zaprojektować całą stronę. Myślałem o tym aby utworzyć plik index.php i zrobić tam bloki na poszczególne elementy, np. logo czy menu. W każdym bloku zastosowałbym funkcję include (<?php include (“nazwa_bloku.php”); ?>) i dodałbym pliki osobno do każdego bloku, np. logo.php, menu.php. Następnie sformatowałbym osobno każdy blok poprzez te pliki. Czy jest to rozwiązanie w miarę optymalne? Można coś lepiej zrobić?

Za pomoc z góry dziękuję.

1 niekoniecznie

2 wsio jedno, byle zgodnie ze standardami …możesz i w html pisać, byle składnia była poprawna

3 utf-8

4 podstawowych, jak najmniej fikuśnych, chyba że będziesz się bawił cufonem i tym podobnymi wynalazkami

5 jak dużo stron, to prościej będzie oprzeć na bazie danych niż na plikach

Formatowanie rób w css, a nie osadzaj w plikach. No i jak się nie znasz, to może skorzystaj z jakiegoś gotowego cms np joomla, wordpress itp.

  1. w CSS ustawiasz kolejność czcionek, małymi literami po przecinku, poniżej popularne fonty

Arial, Liberation Sans, Tahoma, Verdana, Times New Roman, i na końcu sans-serif albo serif (“ładna” i “książkowa” jak ja to nazywam)

Dla czcionek o stałej szerokości:

Courier New,Liberation Mono, DejaVu Mono, Lucida Console i ogólna (domyślna) monospace

Jednak powiem że są drobne róznice jeśli ktoś ogląda strony na Linuxie i Windowsie. Na twoim miejscu bardziej bałbym się różnic IE6 vs IE7 vs IE8 vs Firefox i reszta (na niekorzyść IE oczywiście).

  1. Można skorzystać ze zwykłych stron jeśli nie chcesz się NA RAZIE rzucać na systemy CMS. Możesz porobić zwykłymi include-ami - szablony w jednym miejscu, a treść rozsądnie porozmieszczać w oddzielnym katalogu. Wszystko zależy od tego co ma być na stronie, a raczej w jaki sposób przedstawione.