Poprawne zastosowanie wentylatorów oraz ich wybór


(Krzysiekpierz) #1

Witam!

Mam pewien problem, nie wiem czy wentylatory umieszczone dookoła budy mają wdmuchiwać powietrze czy też odwrotnie. Wydaje mi się, że powinny wydmuchiwać ale nie dokońca wiem czy wszystkie. Obecnie posiadam 1 wentylator z tyłu obudowy który wydycha powietrze i mam zamiar dokupic jeszcze 4. googlowałem troszke ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi kogos kto się na tym zna.

PS: Buda -aerocool pgs strike-x one


(Michal Misiek12) #2

Z przodu obudowy, na froncie, powinien wdmuchiwać, a ten z tyłu jak i u góry raczej powinny wydmuchiwać powietrze.


(Atronics) #3

tutaj masz fajnie opisane o 

http://chlodzenie.net/reviews/jak-poprawnie-wentylowac-obudowe-komputerowa/

 

co do tego jak mają być ustawione to weź sobie zwykłą kartkę papieru i  ten z tyłu jak przyłożysz kartkę do obudowy ma ją odepchnąć ,a ten z przodu ma ją przyciągnąć do siebie :slight_smile:


(scripter1) #4

Generalnie najważniejsze jest to by pamiętać że powietrze ciepłe się unosi do góry więc wentylatory umieszczone nisko powinny wdmuchiwać zimne a te u góry wydmuchiwać ciepłe powietrze.

 

Poza tym najczęściej stosuje się kierunek opływu powietrza od przodu do tyłu obudowy tak jak podano w linku z postu powyżej.

Jeśli masz dużo wentylatorów to można ustawić je tak aby te z przodu oraz te na dole obudowy wdmuchiwały zimne powietrze a wydmuchiwały ciepłe te umieszczone wyżej.

Wszystkie umieszczone z przodu niech wdmuchują, na boku i z tyłu mogą być wdmuchujące i wydmuchujące kierując opływ powietrza z dołu do góry, z tyłu można stosować regułę jak dla tych z boku  lub wszystkie ustawić na wydmuch.

 

Tyle teorii ale to jakie ustawienie będzie najoptymalniejsze zależy od tego co masz w środku obudowy (jakie części i jak rozmieszczone).

Warto też zadbać aby możliwie jak kable w środku były tak ułożone aby nie blokować opływu powietrza wokół grzejących się części.


(Krzysiekpierz) #5

No z tym wdmuchiwaniem od dołu to chyba bd ciężko bo gtx770 jest idealnie nad miejscem na wentylator i jest skierowany w dół a jeśli powietrze z dołu ma być wtłaczane to chyba efekt będzie nienajlepszy. Chyba zrobię tak, że z frontu będzie wdmuchiwał a z tyłu odwrotnie, z boku będzie ustawiony na wydech po to aby nie dmuchać prosto w procesor tylko wyciągać ciepłe powietrze. Do góry ustawię na wydech bo kolega wyżej napisał “Generalnie najważniejsze jest to by pamiętać że powietrze ciepłe się unosi do góry”. Chyba tyle, powiedzcie co o tym sądzicie i doradźcie mi co zrobić z dolnym wentylatorem.


(scripter1) #6

O ile się nie mylę to radiator i wentylator karty graficznej w tradycyjnej stojącej pionowo obudowie jest zawsze pod nią i ten wentylator dmucha powietrze na radiator a nie odwrotnie więc umieszczenie dodatkowego wentylatora który by kierował zimne powietrze z zewnątrz obudowy w kierunku wentylatora karty nie było by złym pomysłem.

Ale nie zawsze większa ilość wentylatorów oznacza lepsze chłodzenie, czasem dodatkowy wentylator już nic nie pomaga bo lepiej już się schłodzić sprzętu nie da.

 

Jakby kolega dał jakąś fotkę wnętrza komputera i opisał gdzie ma i gdzie chce dać wentylatory to moglibyśmy coś lepiej doradzić.


(Jjoasz) #7

na stronie producenta jest opis jak on ‘widzi’ chlodzenie tej obudowy:

http://www.aerocool.us/strikex/strike%20x%20one/air-flow_one.jpg


(scripter1) #8

Sugestie producenta obudowy są pomocne ale nie we wszystkich przypadkach to się sprawdza.

Przydałoby się foto wnętrza komputera z wszystkim co jest w środku aby dobrać optymalne rozmieszczenie wentylatorów.


(Jjoasz) #9

buda przychodzi z tylko jedną 12’ na tyle, więc przy 4x120’, które zamierza kupić autor nie powinno być problemów z ich rozmieszczeniem… zależy w zasadzie od chłodzenia CPU - jeśli to wieża, to warto zrobić przód-tył lub dół-góra w zależności od umiejscowienia wentylatora coolera, jeśli box, to nie ma znaczenia kierunek przepływu


(Krzysiekpierz) #10

Chłodzenie procka mam boxowe ale myśle, że zastosuje schemat  front>tył , dół>góra bo możliwe że będzie potrzeba podkręcenia procka a jak wiadomo z chłodzeniem boxowym to nie da rady.

 

 

 

Myślałem, że wentylatory karty graficznej wydmuchują z niej ciepłe powietrze a nie tak jak ty napisałeś - wdmuchują zimne. Czy z prockiem jest tak samo?

 

//edit

prosiliście o pare zdjęć tak więc podsyłam:

 

http://pl.tinypic.com/r/jqpd8x/8

http://pl.tinypic.com/r/2lw82gy/8

http://pl.tinypic.com/r/2ymsqra/8

http://pl.tinypic.com/r/fydctj/8


(Chojinka) #11

wentylator który zassysa od dołu musi mieć filtr załozony który będzie ciągle zapchany, więc lipa. producent ilustruje że trzeba wydmuchiwać dołem, i to jest dobre rozwiązanie bo nie będziesz podnosić kompa aby wyczyścić filtr. na przód załóż dwa porządne wentylatory które będą dostarczać dużo zimnego powietrza, polecam enermaxy. na tył i górę możesz użyć swoich oryginalnych które są zapewne słabe ale mimo woli zapewnią lepszy obieg powietrza…


(scripter1) #12

Z boxowym chłodzeniem gdzie wentylator jest na wierzchu radiatora zawsze tak jest że pcha on zimne powietrze między fiszbiny radiatora.

W przypadku coolerów sprzedawanych osobno jest różnie, wiele z nich też ma wentylator na wierzchu który pcha zimne powietrze ale jest też wiele modeli z wysokim radiatorem gdzie wentylator jest po jego boku (np. Spartan HE923) i w nich często można wybrać jak się chce zamontować wentylator (wyciąg czy wciąg) lub nawet zamontowania 2 wentylatorów ustawiając jeden na wciąg a drugi na wyciąg.

Ale zazwyczaj wentylatory na radiatorze pchają powietrze.

 

Tych kilka centymetrów w górę nie robi wielkiej różnicy, i tak będzie zasysane z zewnątrz powietrze z kurzem a filtr gdziekolwiek byś nie zamontował to i tak się będzie zapychać bo taka jego rola.

Poza tym bez względu czy dasz filtr czy nie to i tak trzeba regularnie czyścić kompa w środku, zresztą jak masz filtr i go czyścisz to bez sensu byłoby nie wyczyścić od razu reszty kompa.


(Krzysiekpierz) #13

Co powiecie o tych produkach? - bo nie mam zamiaru płacić 50 zł za 1 wentylator od firmy producenta budy,

14- http://allegro.pl/aab-super-silent-fan-14-cichy-wentylator-8db-i4409256205.html

12- http://allegro.pl/aab-cooling-super-silent-fan-12-cichy13db-blue-led-i4333843781.html


(Dimatheus) #14

k1x , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(scripter1) #15

Szczerze odradzam transakcje z firmą AAB (dane firmy: Andrzej Armanowski, Firma Handlowa AAB), zakupiłem kiedyś u nich (tylko na aukcji pod innym nickiem usera ale te same dane firmy) Cooler na procesor markowany logo AAB - wentylator nie działał i miałem problemy z reklamacją.

 

Oto komentarz jaki wystawiłem userowi _AAB_ który dalej sprzedaje pod marką tej firmy (dane czasu z cytatu zaczerpnięte z karty komentarzy na Allegro):


(Krzysiekpierz) #16

Chodziło mi tutaj bardziej o to czy warto kupić produkty które podałem a nie o ich sprzedawcę. A co do twoich problemów z reklamacją to przecież towar możesz oddać do 10 dni bez podawania powodu. co powiecie o tym?- http://allegro.pl/aab-black-jet-fan-12-15-lopatek-65-mocniejszy-i4393866753.html


(scripter1) #17

Kłopoty ze sprzedawcą to jedno ale druga sprawa to jak napisałem wentylator który wtedy kupiłem był właśnie marki AAB (o ile pamietam to chyba był to model AAB SUPER SILENT FAN) a nie działał on wogule (wentylator tylko drgnął zamiast ruszyć - wada produkcyjna wentylatora), z tego powodu ja już nie ufam firmie AAB jako producentowi wentylatorów.

Może teraz jakość ich wentylatorów jest lepsza ale w tym czasie kiedy jak miałem te problemy pojawiło się na karcie tego sprzedawcy kilka innych komentarzy że jakiś ich wentylator nie działał więc coś jest na rzeczy.

 

Może lepiej kup wentylator jakiegoś producenta znanego z dobrych produktów np. SilentiumPC (ich wentylatory też są niedrogie) czy Noctua.

 

Jeszcze dodam że warto zwracać uwagę na to jaki przepływ powietrza daje dany wentylator bo to co piszą sprzedawcy że wentylator ma specjalny kształt łopatek albo większą ich ilość co ma się niby przekładać na lepsze chłodzenie w rzeczywistości często okazuje się bzdurą.

Jeśli producent nie pisze jaki przepływ powietrza daje wentylator to znaczy że prawdopodobnie nie ma się czym chwalić.