Poprawność indyfikacji styli

Witam, mam pytanie, czy tworzenie takich identyfikatorów i używanie go do centrowania textu jest poprawne?

#center {text-align:center;}

W HTML’u

tekst
[/code]

Czy jest to zgodne ze standardami ?

Są jakieś przeciw skazania tworzenia oraz używania takich identyfikatorów?

Jaka jest różnica, pomiędzy tworzeniem klas tego samego atrybutu co id w ww. przypadku.

Różnica między klasą a id:

“id” można użyć na stronie tylko raz. Klasę możemy użyć, gdy dany element na stronie będzie powielany, na przykład: chcesz zrobić 3 boxy po lewej, które mają być identyczne. To nie robisz “#box {dane}” tylko “.box {dane}” . Klasę można użyć wiele razy, a id tylko raz.

Co do tworzenia takich identyfikatorów, to powiem szczerze że nie mam pojęcia :stuck_out_tongue: Ale wydaje mi się że nie. Ale id można użyć na stronie tylko raz, więc jak już to zrób klasę.

BTW, po co robić

skoro do tego służy
???

  1. Tak, w taki sposób powinno się stylować strony internetowe.

  2. Tak.

  3. Nie, przynajmniej ja nie znam :wink:.

  4. Jak napisał verex, id można użyć tylko raz na stronie, class jest dla powtarzalnych elementów i można ich używać wielokrotnie.

Tzn. układ strony też powinno się robić na klasach ??

@verex

http://www.w3.org/TR/REC-html40/present/graphics.html#h-15.1.2

@userip

Na id i na klasach. Id jest ważniejsze od klasy

CSS

#nazwa { text-align:left}

.klasa{ text-align:right }

HTML

test
[/code] Wyświetli tekst po lewej stronie Dozwolone jest też

[code]

I wtedy do każdej klasy mozesz oprzypisać rózne style, które z reguły pojawiaja się w kilku miejscach a do ID “Nazwa” jakieś style wyłącznie dla tego elementu.

Możesz robić serwis tylko na klasach lub na id i na klasach. Wybór należy do Ciebie.

Co do formatowania między innymi tekstów, fajną sztuczką jest używanie wymyślonych tagów. Na przykład .

Przydaje się to, gdy chcesz odpowiednio sformatować jakiś fragment tekstu, a nie masz ochoty używać tagów, które wprowadzają ‘zamęt’ na stronie.

Ale w HTMLu to nie dozwolone - W3C nie pozwala, XHTML może tak, w XML pozwala na takie coś. Ale to raczej wypowiedź mniej związana z tematem “Poprawność indyfikacji styli.”

Niby tak.

Tylko czasem okazuje się, że lepiej zgodzić się na coś takiego, niż pozostawać w zgodzie z W3C.

Bo czas, bo koszta, bo całość musi być prosta dla kogoś, kto się na tym nie zna.

Jeszcze jest kwestia Internet Explorera np. 6 o zgrozo… Nie sprawdzałem tam, nie wiem, ale trzeba założyć że tam coś będzie nie tak jak trzeba. Poza tym jak robić coś to porządnie anie byle jak - to nie zaliczenie/sprawdzian z HTMLa że można tak robić:), No i w temacie użytkownik pyta się o poprawność, więc lepiej żeby się trzymał jakiejkolwiek poprawności konsekwentnie.

PS. IE6 - niby pogrzebana ale jeśli “konkurencja” (zakładam że taka jest) odwiedzi Twoją stronę i pokaże komuś że w IE6 jest burdel a na ich stronie nie, to zrobi Tobie “reklamę”. Jeszcze 5% używa IE6.