Porada w sprawie galerii foto

Witam. Chcę utworzyć na stronie internetowej galerię zdjęć. Ale że jestem zielony z programowania (zostałem administratorem strony trochę z przymusu bo ktoś to musi robić) i nie tylko więc nie bardzo wiem jak to zrobić. Najlepiej by było gdyby cały panel administracyjny no i jakaś instrukcja instalacji były w języku polskim. Możecie coś poradzić. Mam serwer ftp. Baza danych też jakaś jest. A oto adres do strony na której chcę utworzyć ową galerię zdjęć: www.tarnawatka.pl

Widzę, że strona jest zrobiona na bazie PHP-Nuke…

No cóż. Ja zaproponuję 2 rozwiązania:

  1. Możesz stworzyć galerię zdjęć używając “Coopermine Photo Gallery” - jest to galeria zdjęć, która formą przypomina trochę forum - masz tam zdjęcia, możesz je wrzucać do oddzielnych albumów, podkatalogów, dawać komentarze, oceniać (przyznawać gwiazdki zdjęciom), uruchamiać pokaz slajdów…

Instalacja nie jest trudna. Tworzysz bazę danych MySQL, kopiujesz pliki Coopermine Photo Gallery na serwer, przechodzisz na stronkę i wyskakuje ci instalacja. Na końcu będzie trzeba usunąć plik bodajże install.php czy jakoś tak (o ile dobrze pamiętam). Tak więc widzisz, że instalacja jest identyczna jak tworzenie zwykłego forum.

Poza tym jako admin możesz wrzucać zdjęcia do tejże galerii pojedynczo, jak i hurtem (pamiętając, że foldery na serwerze, w których będą zdjęcia mają mieć pełne prawa zapisu

W ten sposób możesz zrobić galerię, jednak ona nie będzie jako taka na tej Twojej stronce, lecz będzie to galeria na innej stronie (ale oczywiście możesz podać linka do niej u siebie)

  1. Możesz również skorzystać z PHP-Fusion. Jest to również system CMS na bazie PHP, jednak znacznie bardziej rozbudowany. Na stronce projektu są wtyczki - m.in wtyczka, która służy do tworzenia galerii wewnątrz stronki.

Oba projekty są dość intuicyjne - korzystając z nich nie sięgałem po żadne instrukcje obsługi a jakoś bez problemu sobie poradziłem :wink: