Porada w wymianie podzespołów

Witam wszystkich. Chciałbym zacząć coś wymieniać w swoim komputerze stacjonarnym.

 

Radzi sobie z większością gier multiplayer na wysokich ustawieniach (Battlefield 4) a bootuje się dzięki SSD naprawdę szybko (Win 8.1 x64 - ok. 20 sekund wg 360 Total Security).

 

Jest podłączony pod TV HD Ready więc póki co wszystko ogranicza się do rozdzielczości 1360x768 ale w przyszłości marzy mi się nowy TV Full HD więc rozdziałka też automatycznie pójdzie w górę.

 

Chciałbym powoli się przygotować na tą wymianę i uzyskać też większą wydajność już teraz (np. GTA V, Metal Gear Solid V - tytuły jeszcze nie odpalane na tej platformie).

 

Oto specyfikacja:

 

Procesor: QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 955, 3579 MHz (16 x 224)

Karta graficzna: MSI NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB)

Pamięć: 4GB: 1x GeIL CL9-9-9 DDR3-1333 2GB + 1x Patriot PSD32G13332 2GB

Dysk twardy: SanDisk SDSSDP128G (117 GB)

Płyta główna: MSI 970A-G43 (MS-7693)

 

Nadaje się coś jeszcze do wymiany/ulepszenia? Czy odkładać kasiorę na cały nowy komputer?

Kręć procesor do ilu się da. Po warunkiem, że masz porządne chłodzenie. Tylko nie przesadź z napięciem, ponieważ sekcja zasilania CPU na płycie głównej jest niczym nie chłodzona.

 

Zbyt dużej opłacalności rozbudowy tego zestawu ja nie widzę. Kartę graficzną masz ciągle dość dobrze radzącą sobie w grach, a procesor jej specjalnie nie ogranicza.

Zmieniałem chłodzenie z BOX-owego jakiś czas temu, obudowa ma dodatkowe 3 wentylatory więc temperatury są niskie.

 

Dorzucenie kostki RAM-u np. 2GB zrobi jakąś różnicę? Choć nie jestem pewien, czy przy takiej rozdzielczości zapełniam obecnie te 4.

 

W takim razie szykuję się zmiana komputera :wink:

W grach te dodatkowe 2 GB niczego nie zmieni.

Właśnie że zmieni, 4gb ram to zdecydowanie za mało

przykład: http://www.purepc.pl/karty_graficzne/wiedzmin_3_dziki_gon_test_procesorow_i_kart_graficznych?page=0,17

Właśnie planowałem dokupić 2GB RAM-u i drugi dysk SSD bo na 128GB zaczyna powoli brakować miejsca :wink:

Zwróć uwagę w jakich ustawieniach i rozdzielczości przeprowadzono ten test.  Autor gra w 1366x768. W jego przypadku dodatkowe 2 GB nie zrobi żadnej różnicy. 

No ale co ma RAM(zwykły a nie w karcie graficznej) do rozdzielczości

@rybak09, nie pogubiłeś się przypadkiem? Dołożenie dodatkowego RAM-u nie przełoży się na FPS-y. Nie da nawet pół FPS-a. Dałoby, gdyby @Win32Toniak był w stanie go wykorzystać i te 6GB było niewystarczające w grach, ale to niemożliwe przy tym sprzęcie.

Wiele ma. Mniejsza rozdzielczość przekłada się na mniejsze zużycie pamięci RAM, oraz VRAM karty graficznej.