Poradnik programowania

Chcę nauczyć się programować programy i takie tam. Jakie są najlepsze programy i poradniki dla początkujących.

Polecam tą stronkę:

http://4programmers.net/

:smiley: A w jakim języku byś chciał zacząć naukę? Polecam język PASCAL :smiley: Jak na początek.

To co jest łatwe :slight_smile:

No to kolega napisał…

Dokładnie. Jak na początek Pascal jest według mnie najlepszym wyborem… Uczy samego programowania, podstawowych aspektów z nim związanych, no i uczy myśleć jak programista :slight_smile: Ściągnij sobie darmowe środowisko Free Pascal, wpisze sobie w google Kurs Pascal, i nic innego, tylko się uczyć :slight_smile:

Ja zacząłem od c++ (można powiedzieć, że dalej zaczynam :stuck_out_tongue_winking_eye: ) i nie narzekam ;D

Ja też polecam od razu uczuć się C++ - trudniejszy od Pascala, ale:

  • i tak będziesz się go musiał nauczyć, jeśli będziesz chciał pisać poważne, okienkowe aplikacje

  • jak zaczniesz się uczyć od razu C++ to składnia Ci się nie pomiesza. Np. operatory przypisania - w Pascalu jest nim

    :=

natomiast w C++

=

Albo inftrukcja if - w Pascalu jest np. tak:

if a>b then begin

...

end;

a w C++:

if(a>b) {

...

}

Jak się przechodzi z jednego języka na drugi strasznie się to miesza. Dlatego polecam uczyć się od razu właściwego języka do pisania aplikacji, czyli C++.

Nie zgadzam się, może ma więcej różnych możliwości ale nie jest to utrudnienie.

Też się nie zgadzam, przeważnie piszę aplikacje okienkowe w Delphi i Kylixie, czyli obiektowy pascal.

Też nie prawda, najczęściej pisze w C++, Pascalu i Ruby nic się nie miesza.

A tu akurat się zgadzam, :smiley: ale z innego powodu, jak zrozumiesz C++ to zrozumiesz każdy język, a jak nie zrozumiesz to i tak programować nie dasz rady.

Akurat z przestawieniem się z instrukcjami nie jest trudne szczególnie w tym przykładzie co pokazałeś ponieważ:

Begin zamieniasz na {

End na }

ucinasz jedno słowo,

i warunek wstawiasz w () koniec filozofii :wink:

Ale C++ jest bardziej powszechny, ilość znanych programów napisana w Delphi jest raczej statystycznie niewielka.

To jest kwestia czasowa, przypomnij sobie ile czasu istnieje C++ a ile Delphi. Co do powszechności to przecież właśnie z tym akurat się zgadzam, przeczytaj końcówkę postu który napisałem.

Ja także programy okienkowe piszę w Delphi xD I tu, drogi 13tySmok , się z tobą zgadzam :slight_smile:

A tak poza tym wszystkim, to chyba lepiej jest znać kilka języków, tzn dajmy na to, że piszesz w jakiejś firmie cały czas w C++, a nagle dostaniesz zlecenie że masz napisać w Pascalu (to tylko przykład). I co w tedy zrobisz? :wink: