Porady cz. 114 (Testujemy monitor)


(system) #1

Oto kilka punktów-procedur , które mogą Wam pozwolić stwierdzić, czy posiadany przez Was monitor jest "dobry".

1) Otwórzmy jakiś program graficzny. Następnie narysujmy w nim idealny okrąg. Przyjrzyjmy się naszemu dziełu. Jeżeli stwierdzimy, że nasz rysunek przypomina bardziej owal, aniżeli okrąg, to prawdopodobnie posiadany przez nas monitor nie będzie do końca dobrze służył posiadanemu przez nas oprogramowaniu graficznemu, czy też służącemu do projektowania.

2) Otwórzy edytor tekstu. Wpiszmy w nim kilka wyrazów. Niech czcionka ich będzie wynosiła 8-10 punktów. Teraz przyjrzyjmy się tymże wyrazom bardzo uważnie. Jeżeli tekst jest rozmyty, bądź też brzegi czarnych znaków wykazują pojawianie się jakiś kolorów monitor nie jest dobrej jakości.

Zastrzeżenie (punkt 2): Ten punkt postarajmy się wykonać "na świeżo", tzn. najlepiej po kilku godzinach bez patrzenia wogóle w monitor. Zmęczone oczy potrafią zobaczyć różne kolorki i kształty, których nie ma :smiley: .

3) Tym razem zmniejszajmy i zwiększajmy jaskrawość obrazu, zarazem bacznie obserwując rogi ekranu. Jeżeli stwierdzimy, iż obraz będzie nam "puchnął" to prawdopodobnie będzie tracić ostrość przy dużej jasności.

4) Wyświetlmy ekran, króry zawierał będzie jak najwięcej białego pustego miejsca i poszukujmy odbarwień. Jeżeli takowe znajdziemy, być może będzie to spowodowane wadą tego konkretnego egzemplarza. Sprawdźmy to z innym monitorem. Jeżeli sytuacja się powtórzy, być może za tą sytuację odpowiedzialny będzie sygnał pochodzący z karty graficznej. Najlepiej wtedy przełączyć monitor do komputera z innym modelem karty graficznej.

5) Sprawdźmy czy ikony znajdujące się w rogach wykazują taką samą ostrość jak reszta ekranu. Czy linie należące do pasków tytułowych są zakrzywione, bądź też pofalowane. Przeważnie monitory ogniskowane ostro są w centrum, jednakże poważnie rozmyte rogi mogą nie najlepiej świadczyć o danym monitorze.

Oczywiście, jeżeli ktoś zna jeszcze jakieś metody testowania monitorów niech je tutaj przedstawi.

Ponadto do testów użyjmy narzędzi, które dostępne są w Vortalu.

1)

2)