Porady cz. 31 (Defragmentacja rejestru)

(system) #1

Witam:).

Defragmentować można dyski, jak i rejestr. Defragmentację rejestru powinniśmy przeprowadzać co kilka tygodni, co pozwoli na poprawienie, nawet w znaczny sposób "działalności" systemu operacyjnego.

Postępujemy tak:

A) "Wchodzimy" do trybu MS-DOS

B) Wpisujemy komendę: c:\scanreg/fix

*c - oznacza partycję na której znajduje się system operacyjny bo na niej najczęściej "stawia" się właśnie system. Oczywiście może to być inna partycja.

(ŁYSY) #2

Cosik niedziala, moze cos zle wpisuje (raczej napewno cos zle wpisuje :slight_smile: ) a wiec jak mam c:\> to co mam dalej wpisać? Sorki za takie glupie pytanie ale jakos niejaze

(system) #3

Witam. Otóż napewno komenda ta działa pod systemami Windows 98 oraz Me...

(ŁYSY) #4

I wszystko jasne ja mam XP :slight_smile:

(system) #5

Rozumiem. Wiesz, ja się staram raczej pisać o wszelkiego rodzaju poradach dotyczących systemów Windows 98 oraz ME. gdyż na takich systemach je miałem okazję sprawdzić.

Pozdrawiam. :slight_smile: .

(pysiu) #6

Ja proponuje żebys dopisywał do jakich konkretnie systemów się porada odnosi :slight_smile: :slight_smile:

(system) #7

Tak też będę robił Pysiu :slight_smile: .

Pozdrawiam.

(system) #8

a jak zdefragmentować rejestr na XP?

(Riven) #9

Do defragmentacji rejestru w systemie Windows XP polecam program

Advanced Registry Doctor Pro 2.2 - http://www.elcor.net/download/ardpro.exe

Aplikacja ta naprawia również problemy związane z rejestrem. Polecam!

(filozof) #10

Pytam się, by sprawdzić, czy dobrze rozumuję: formatując rejestr, usuwamy z niego wszystkie klucze, tak? Niezależnie od tego, czy odnoszą się np. do zainstalowanego, czy też do nie istniejącego już na dysku programu?

(system) #11

Ale tu chodzi o defragmentacje a nie format :slight_smile:

(system) #12

Witam. Filozofie defragmentujemy Rejestr, nie formatujemy :slight_smile: .

Dzięki defragmentacji pozbędziemy się m.in wpisów po odinstalowanych programach.

Defragmentacja zmniejszy rejstr i tym samym spowoduje nieco szybszy rozruch systemu operacyjnego.

(bolo6) #13

Tym razem ja czegoś nie rozumiem. O ile wiem defragmentacja powoduje ułożenie programów w odpowiedniej kolejności, by się szybciej uruchamiały. Defragmentator nie usuwa błędnych wpisów. Najlepszym sposobem na defragmentację rejestru systemu w grupie dosowej jest polecenie scanreg/opt, a nie fix. Fix, znaczy napraw.

Programy, które poleciliście należą do grupy tzw. tweekerów.

Wg mnie najlepszym, bo jednym z najprostszych jest RegCleaner.

Co do XP, to nigdy nie robiłem tego typu operacji, ale napewno trzeba wejść w konsole odzyskiwania. wpisz help, to prawdopodobnie znajdziesz polecenie uruchamiające optymalizatora rejestru. Poza tym można spróbować pogrzebać w necie. Wiem, że gdzieś był Faq z wszystkimi poleceniami dla konsoli odzyskiwania wraz z opisem.

Pozdrawiam

(Raf Ell) #14

Witam chciałem się też spytam jeśli ja zastosuje tą komende w trybie MS-DOS to sobie nie popsuje windowsa czy to jest bezpieczne.

(system) #15

Nic sobie nie popsujesz - możesz tylko pomóc. :lol:

(system) #16

Witam. Otóż Bolo6 w zasadzie masz rację. Jednakże polecenie scanreg/fix wpływa również na działanie systemu Windows, poprzez "porządkowanie" i naprawę rejestru.

Polecenie scanreg/opt powoduje usunięcie niewykorzystanego miejsca w Rejestrze, co przyczyni się do jego optymalizacji.

Dlatego przyznaję Ci rację :smiley: .

Pozdrawiam.

(Raf Ell) #17

Aha to teraz rozumiem to moge spokojnie teraz wpisać te komendy w trybie MS-DOS scanreg/fix i scanreg/opt wiedząc teraz że nic nie uszkodze. :slight_smile:

(bolo6) #18

Dlatego proponuję użyć najpierw zewnętrznego czyściciela, a później rejestr zoptymalizować.

(Ks Kamilp Nr 8) #19

Ja polecam program Registry Compactor 1.0

A znajdziecie go tu: http://download.chip.pl/download_63932.html

W zwiazku z powyzszymi postami, mowie ze dziala na XP a na innych windowsach nie sprawdzalem.