Porównanie 3 systemów: w7, xp, linux´a

Czeka mnie wybór laptopa i, jak wiadomo, jest wgrywany w7 jak i linux…Jakie są korzyści, wady, zalety każdego z tych systemów i czy wracać do XP

Do XP na pewno bym nie wracał, Win7 jest jego godnym następcą i praca z tym systemem, szczególnie na nowszym sprzęcie, jest przyjemniejsza.

Linuksa możesz rozważyć jeśli będziesz korzystał głównie z neta, multimediów czy programów biurowych (większość programów jak i system są darmowe co pozwoli zaoszczędzić ładne parę zł). Do gier i bardziej profesjonalnych narzędzi raczej nadawał się nie będzie gdyż tego typu aplikacji na Linuksa jest po prostu mało. Poza tym obecne dystrybucje “user-friendly” Linuksa są miłe dla oka i stosunkowo łatwe w obsłudze, co nie zmienia faktu, że jeśli do tej pory nie korzystałeś z tego systemu to będziesz musiał poświęcić nieco czasu na jego poznanie.

Wybór należy do Ciebie.

Czyli linux odpada, bo chciałbym obrabić zdjęcia w programach i czasem pograć w zwykłe gry…

A jak korzystam z linuxa (informatyka w sql), to nie krew zalewa :roll:

mnie też krew zalewa jak ktoś twierdzi, że się nie da i używa piraconego photoshopa mimo, że g.wno w nim potrafi zrobić.

masz GIMPa który jest tam naprawdę niezłym kombajnem, masz jeden z najlepszych do RAW RawTherapee, do HDR może nie rewelacyjny Luminance HDR (wcześniej Qtpfsgui), fajny program Hugin do składania panoram.

jak się chce to można :wink:

Poza tym jako ciekawostka: Shrek 2 został zrobiony w całości w Red Hat’cie, a Toy Story był modelowany w Blenderze.

Jeżeli się nie mylę to Goluma z Władcy pierścieni też zrobili w blenderze :slight_smile:

Wracając do tematu.

XP to przeżytek, wielokrotnie łatany przez tyle lat, dodatkowo mało wspierany (tylko krytyczne łatki), win7 działa o wiele lepiej nawet po dłuższym użytkowaniu dzięki lepszemu rozpracowaniu - tak jak powiedział skrzek"dobry następca" - XPekowi dajmy odpocząć:)

Windows vs Linuks - odwieczny problem

Czego potrzebujesz? Na to trzeba sobie odpowiedzieć. Na netbooku mam linuksa na PC Win7. Dlaczego?

Między Pctem, a netbookiem jest mała różnica u mnie w użytkowaniu - zwyczajnie gram w gry, oraz jak coś pisze to pisze w VisualStudio .Net. Do reszty rzeczy korzystam z rozwiązań OpenSource, które są na linuksa i na Windowsa - więc nie mam problemu by się przenosić

Jak korzystasz z linuksa w szkole, i cie krew zalewa, więc po co w ogóle chcesz go instalować? po co w ogóle ten temat?

Do obróbki zdjęć, do HDRów, do panoram… Do fotografii. Fakt, że lapka za 2400 suuuuuuuuuuuuuper nie kupię, ale zawsze lepszy, niz mój dotychczasowy złom…

Oczywiście do grania, neta, oglądania filmów, MO 2007… Uniwersalny, ale bardziej pod grafikę…

Jeśli chodzi o obróbkę zdjęć na Linuksie, to oprócz wymienionych wcześniej programów warto zainteresować się http://www.darktable.org/, http://photivo.org, a do HDR http://fusion.ns-point.com/, nie ma wersji dla Linuksa, ale pod wine działa bez problemów.

Właśnie dlatego linux odpada, bo za dużo możliwości na nim nie będę miał…

P.S.

Dzięki za przeniesienie tematu! :slight_smile: