Porównanie dwóch tabel w Excel

Witam mam trochę skomplikowany problem mam dwie tabele z dwoma kolumnami w pierwszej mam nazwę aplikacji w drugiej hosty, które są przypisane do danej aplikacji i również podobnie jest w drugiej tabeli.  Teraz chodzi o to aby sprawdzać nazwę aplikacji czy zgadza się w jednej i drugiej tabeli, a kolejno sprawdzać hosty, które są podpięte pod te dwie aplikacje i wypisać te które się nie zgadzają (tzn. sa tylko w jednej z tabel). Poniżej załączam screena z przykładowej tabeli.

 

Excel.jpg

Jakiej wielkości są te tabele? (ile rekordów)

Ile hostów może być przypisane pod jedną aplikację? 

Ile typów aplikacji?

 

Chcesz się dowiedzieć tylko który host w ramach danej aplikacji się “nie zgadza” (tzn nie ma go w jednej z tabeli) czy też wiedzieć w której tabeli go nie ma? 

 

Załącz ten przykład to ci w nim zrobię 

 

Jedna tabela ma 2796 rekordów, druga 4237. Jest to nieokreślone ile hostów może być przypisanych pod jedną aplikację. Rodzajów aplikacji jest 987. Tak chcę wiedzieć który z hostów zarówno w jednej i w drugiej tabeli w ramach jednej aplikacji się nie zgadza i żeby te hosty wypluło .

 

 

 

Można to na kilka sposobów zrobić, na szybko tak zrobiłem.

 

wystarczy, że w kolumnie D ustawisz filtr na “brak w tab 2” i będziesz widzieć tylko rekordy w tabeli 1, których nie ma w tabeli 2

analogicznie w kolumnie J

Zeszyt1.xlsx

 

Można też na tych danych zrobić tabelę przestawną jak chcesz ładniej prezentować wyniki (czy wygodniej je filtrować)

Dzięki wielkie za pomoc, nie wiedziałem że tak można to rozwiązać w excelu. Już kombinowałem żeby napisać makro w VBA. :wink:

Możesz to zrobic przez tabele przestawną: https://www.cognity.pl/tabele-przestawne-w-ms-excel-prosta-analiza-danych-w-excelu,blog,196.html