Porównanie jakości wykonania laptopów [wątek zbiorczy]


(Lewanxd) #1

Wątek napisany dla innego forum, a i równie dobrze tutaj mogę wrzucić i poznać waszą opinię :wink:

/me wita

Jestem 'posiadaczem' dwóch laptopów - HP i Lenovo. Pokrótce postaram się opisać wrażenia, jakie wynikają z użytkowania ich.

HP Pavilion g6-1331sw

Mój osobisty laptop. Core i3 2350M, 4 GB RAM'u, Radeon HD 7450M, dysk 7200 obr. (500GB) itp itd... Kupiony w lipcu 2012.

A wiec teraz podsumowanie. Wygodna klawiatura niskoprofilowa pozwala na bardzo szybkie pisanie, m.in. ten post jest pisany na niej. BIOS nie posiada wielu funkcji, brakuje jednej z najważniejszych - AHCI/Compatible - przez co nie mogę wykonać zerowania dysku. Znajdujące się na lewej ściance złącze HDMI pozwala na podłączenie telewizora, Ethernet na podłączenie sieci, dwa USB w wersji 2.0, VGA (D-Sub) i czytnik SD. Prawa strona to jedno złącze USB (na mysz) i zasilacz. Do tego też napęd DVD+/-RW, która jednak wywala błędy zapisu na maksymalnej prędkości (bezbłędnie nagrywa przy 2,4x). Ekran 15,6" 1366x768 Glare, odbija światło, przez co kolory są żywsze. Aczkolwiek wyklucza to używanie go na dworze z powodu zbyt mocnego odbijania światła. U mnie jest uszkodzony touchpad, który 'ucieka'. Ale szorstka powierzchnia jest wygodna, jednocześnie masuje palca :slight_smile: Zawiasy chodzą dosyć ciężko, co jest zaletą. Niestety znacznie się grzeje przy moim użytkowaniu - temperatury ~65*C na CPU i 47-50*C na HDD.

Lenovo B570e

W sumie laptop mamy, aczkolwiek mam prawo użytkowania jego. Kupiony w styczniu 2013.

Ten laptop posiada EFI - a posiadanie przełącznika AHCI/Compatible nie ratuje tego, iż miałem problemy z instalacją systemu z powodu zmian tablicy MBR na GPT (żaden system nie chciał się zainstalować bez usuwania wszystkich partycji). Klawiatura osobiście mi się mniej podoba niż ta z HP, jest taka 'toporniejsza'. Aczkolwiek ma blok numeryczny, co czasem jest zaletą. Aaaa, i strzałki są większe. Głośniki grają głośniej, aczkolwiek bardziej metalicznie niż w moim i brak im basu. Ekran jest ładniejszy moim zdaniem, lepiej wyświetla kolory - wielkość identyczna jak w HP. Zawiasy chodzą leciutko, wystarczy jeden palec i matryca leci do tyłu... Ma również 3 USB 2.0, czytnik kart, D-Sub, HDMI, Ethernet. Temperatury ma za to znacznie niższe - średnio oscylują się w granicach 55*C na CPU i 42*C na dysku. Touchpad gładki, mniej wygodny. Nie wiem tylko dlaczego nie chce przejść testu wydajności Win8...

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Opisujcie swoje sprzęty :wink:


(dragonn) #2

Temat jak najbardziej ok :slight_smile: . Można ustrzec innych, albo im polecić. To może ja dorzucę coś od siebie:

Toshiba A660-16M

Core i3 330M, Geforce 330M, 4GB RAM ma już ~2-3 lata.

Krótki opis z użytkowania - bardzo wygodna klawiatura z trochę nie typowym układem - położenie klawisza \ jest obok enter, nie nad, ale dla mnie to ogromna zaleta :smiley: . Touchpad jest wygodny, ale same klawisze jego już tak średnio. Matryca trzyma się bardzo mocno w każdej pozycji. Jeżeli chodzi o temp to są bardzo dobre, w normalnym użyciu procesor i karta mają po ~45*C, przy obciążeniu max 60*C, dysk średnio ~32*C.

Lenovo G560

Też Core i3 ale nowszy (nie pamiętam dokładnie), grafika Intel HD, RAM 8GB.

Laptop mojego ojca, klawiatura dużo mniej wygodna, touchpad jakoś też. Zalety to USB 3.0, szybszy procek i RAM. Największą wadą jest system chłodzenia, o ile przy idle są ok - też w granicach do 50*C na CPU, obciążenie procesora skutkuje tylko nie znaczmy wzrostem, ale obciążenie karty graficznej nawet prostą grą powoduje pojawienie się alarmujących 80*C :x. Na pewno nie dla kogoś kto planuj grać cokolwiek na nim.


(Lewanxd) #3

Dziękuję kolego za wypowiedź, zachęcam do dodawania własnych opisów :slight_smile:


(rgabrysiak) #4

Cześć

Dorzucę coś od siebie. Mam nadzieję, że za bardzo się nie rozpisałem.

DELL Vostro 3500

Skrócone paramenty:

Procesor: Intel Core i5 450M 2,4 GHz

Pamięć: 4GB RAM - Samsung DDR3-1333, 2x 2 GB

Karta graficzna: GeForce 310M 512MB

Dysk: WD Scorpio Black 320GB 7200 RPM 16MB Cache

Matryca 15,6” 16: 9 1366x768

Jest to typowy sprzęt z segmentu laptopów dla firm o czy świadczą m.in atrakcyjne warunki serwisowe (gwarancja NBD), z której nie miałem przez okres trzech lat przyjemności skorzystać.

Wykonanie i rozmieszenie złączy.

Samo wykonanie notebooka oceniam, jako dobre, bez obaw możemy go podnieść jedynie za któryś z przednich rogów laptop, i nie usłyszymy żadnego trzeszczenia.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić to fakt, że obszar roboczy łatwo łapie odciski palców, pozostawiające tłuste ślady. Obecność miękkiej szmatki w pobliżu stanowiska pracy mile widziana.

Rozmieszczenie złączy mogłoby być lepsze. Z prawej strony bliżej użytkownika mamy gniazdo ExpressCard i czytnik kart flash, dalej napęd optyczny oraz złącze USB 2.0 i LAN.

Z lewej strony, bliżej użytkownika, mamy do dyspozycji dwa złączą USB 2.0, HDMI, eSATA/USB 2.0, VGA, wylot wentylacji oraz gniazdo zasilania i blokadę Kensingtona.

Na przodzie laptopa znajdziemy jeszcze wyłącznik łączności bezprzewodowej oraz złączę audio. Jeśli ktoś ma zamiar podłączyć do laptopa np. głośniki takie umieszczenie złącza audio jest mało komfortowej(na szczęście ja nie korzystasz z zewnętrznych głośników).

Klawiatura i touchpad.

Klawiatura ma niski, miękki skok i jest bardzo wygodna podczas codziennej pracy. Jak na sprzęt przeznaczony do pracy biurowej dziwić może brak bloku numerycznego, choć dla niektórych może to być zaletą.

W niektórych konfiguracjach sprzęt posiada klawiaturę podświetlaną, która znacząco poprawia komfort pracy w niezbyt jasnych pomieszczeniach osobom niepotrafiącym pisać bezwzrokowo.

Panel z przyciskami multimedialnym, umieszczony nad klawiaturą, spełnia swoje zastosowanie a jego czułość nie wymaga od użytkownika mocnego naciskania, wystarczy delikatne dotknięcie.

Jeżeli chodzi o gładzik, chciałbym, aby taki jak jest w tym modelu był montowany w każdym laptopie. Przyjemność pracy jest z nim naprawdę rewelacyjna i za nic nie wrócę do zwykłej myszki.

Ekran i karta graficzna.

Ekran posiada przekątną 15,6” i standardową rozdzielczość 1366x768. Nie ukrywam, że przydałaby się większa rozdzielczość.

Największą zaletą matrycy jest antyrefleksyjna powłoka, dzięki czemu możemy bez problemu pracować na dworze bądź w pomieszczeniu z ostrym oświetleniem. Niestety okupione jest to nieco przyblakłymi kolorami.

Posiadany przeze mnie model jest pierwszym z serii Vostro 3500 więc posiada tylko grafikę dedykowaną (o ile dobrze pamiętam wersja 3 tego modelu zawierała już dwie karty graficzne Intela i NVIDII, czyli rozwiązanie NVIDIA Optimus).

Kultura pracy, temperatury i czas pracy na baterii.

Kultura pracy niestety mogłaby być lepsza. Mimo iż laptop nadmiernie nie hałasuje bez obciążenie to drażni włączanie się i wyłączanie wiatraka, co jakiś czas.

Temperatury podczas normalnej pracy prezentują się następująco:

Procesor 46-50 °C

Karta graficzna 50-55 °C

Dysk twardy 38 °C

Natomiast pod obciążeniem temperatury procesora wzrastają do 65-70 °C, karty graficznej do 75-80 °C (swoje na pewno robi zgromadzony w układzie chłodzenia kurz, ale o tym na koniec).

Czas pracy na baterii po trzech latach pracy spadł z 3,5h do około 3h. Mimo to uważam, że nie jest tak źle.

Na zakończenie dwie najbardziej irytujące wady z mojego punktu widzenia (pomijając włączający i wyłączający się wiatrak).

Pierwsza z nich to waga sprzętu (2.45 kg + zasilacz: 0.315 kg), noszenie takiego klocka nie jest zbyt komfortowe.

Druga wada to utrudniony dostęp do układu chłodzenia. Chcąc porządnie wyczyścić laptopa i np. wymienić pastę na GPU i CPU musimy go rozebrać w całości, wliczając w to demontaż płyty głównej. Na szczęście DELL na swoich stronach internetowych udostępnia instrukcję serwisową, w którym przedstawiony jest proces rozbiórki laptopa. Jeśli ktoś ma, choć trochę pojęcia i umiejętności na pewno poradzi sobie z jego wyczyszczeniem.

Podsumowując, uważam, że mimo kilku drobnych mankamentów laptop DELL Vostro 3500 jest świetnym wyborem dla osób szukających sprzętu do codziennej pracy.