Porównanie systemów i wyglądu graficznego?


(Robin-Otzi) #1

Kto mi poda różnice np pomiędzy Ubuntu a Mint

oraz pomiędzy:

  • Cinnamon
  • MATE
  • KDE
  • Xfce

jak zainstalować wszystkie aby zobaczyć który będzie bardziej pasował?

 

Proszę o własne opinie oraz linki


(Jusko) #2

Kurczę, zadałeś ciekawe pytanie, ale kompletnie na elaborat :slight_smile:

 

Ubuntu to Ubuntu. Mint to fork Ubuntu + nieco większe oszlifowanie + opcjonalna wersja bazująca na Debianie. Ubuntu w wersjach co pół roku to nowinki, eksperymenty, dopracowywanie Unity. Mint to stonowane Ubuntu, przy czym Miętówka ma swój własny klimat :slight_smile:

 

Co do wyglądu - zapewne wpisałeś sobie już w Google nazwy środowisk, więc znasz sferę wizualną :wink:

 

Generalnie, tak naprawdę ogólnie - całość sprowadza się do wyglądu, wymagań sprzętowych i czasem filozofii obsługi (Unity czy GNOME 3).

 

  • Cinnamon: generalnie, taka całkowicie desktopowa wersja GNOME 3 :wink: Takie nowoczesne środowisko, które nie idzie w stronę tabletów, flat designu itd

 

  • MATE: przez wiele lat środowisko GNOME 2 było takim tradycyjnym przykładem Linuksowego desktopu. Aktualnie od paru lat środowisko nie jest już rozwijane. Kod jednak jest Open Source, zatem społeczność wzięła go i rozwija dalej, tym razem pod nazwą MATE. To nadal stare, dobre GNOME 2 - tylko dalej rozwijane :slight_smile: Dobre na stare sprzęty - dziarsko śmiga na P4 2GHz z 512MB RAM :slight_smile: Duże możliwości zmiany wizualnej - nie brakuje motywów ze starych czasów

 

  • KDE: chyba najbardziej rozbudowane ze środowisk. Czego się tu nie da ustawić :slight_smile: Plus - oparte na uznanym Qt. Nowoczesne środowisko, dla wielu najbliższe wizualnie Windowsowi. W sumie najlepsze przy przesiadce z Windows - użytkownik szoku nie dozna i nie będzie musiał uczyć się obsługi na nowo

 

  • Xfce: środowisko było pisane z myślą o słabszych maszynach. Zawsze było gdzieś w cieniu GNOME 2. Sporo motywów graficznych, można je fajnie odpicować. Rozwój jednak troszeczkę ostatnimi czasy popadł w hibernację, ale nigdy nie chodziło tu o wodotryski, dynamiczny rozwój itd. Stabilność, normalność, może nieco ascetyczność (przy domyślnym wyglądzie) - tak w skrócie. Jeśli masz starszy sprzęt z 512MB RAM - wiesz już, co zainstalować (na takie maszyny polecane jest też LXDE) :slight_smile:

 

Jak środowiska zainstalować? To zależy od tego, na jakim distrze :slight_smile: Nie jestem już na bieżąco w nazewnictwem paczek w tych systemach, ale na pewno znajdziesz pakiety po nazwie środowiska - czy to poprzez Synaptic albo Centrum Oprogramowania :slight_smile: Ktoś pewnie napisze poniżej składnię dla apta, ja już od paru lat nie siedzę w Ubuntu-Like, także nie pomogę bardziej w tej kwestii.


(marcin82) #3

Linki:

http://lmgtfy.com/?q=ubuntu+jak+zmieni%C4%87+%C5%9Brodowisko+graficzne

http://lmgtfy.com/?q=linux+por%C3%B3wnanie+%C5%9Brodowisk+graficznych

http://lmgtfy.com/?q=linux+por%C3%B3wnanie+dystrybucji .


(Krzysztof Dowolski) #4

W przypadku Ubuntu można łatwo testować różne środowiska graficzne: http://www.ubuntu-pomoc.org/jak-zmienic-edycje-ubuntu/

W Mincie jest troszkę trudniej, generalnie zalecana jest świeża instalacja, ponieważ nie da się doinstalować w Mincie środowiska graficznego dostosowanego przez twórców Minta, a jedynie ‘gołe’ środowisko, lepszym rozwiązaniem jest po prostu instalacja po kolei wszystkich edycji, potestowanie i sprawdzenie co najbardziej odpowiada. Musisz sam znaleźć te różnice, zdecydować co jest dla Ciebie ważne, to jest najlepszy sposób. Cinnamon jest nowoczesny i ładny, do tego chyba najbardziej dopieszczony przez twórców Minta, ale wymaga raczej mocniejszego sprzętu (nie radzę instalować na jakimś starym jednordzeniowcu i 1GB ram), karta graficzna też odgrywa w nim dużą rolę. Mate - fork starego, dobrego Gnome2, nie jest tak ładne i nowoczesne jak poprzednik, ale lepiej zadziała na słabszych maszynach i wielu ludzi uważa je za bardziej ‘produktywne’, ale wiele zależy od przyzwyczajeń. XFCE - podobne właściwie do Mate, ale moim zdaniem mniej wygodne i brzydsze od Mate, także nieco mniej funkcjonalne. No i KDE - totalny kombajn, niesamowite środowisko, pozwala na prawie wszystko, jeśli lubisz bawić się wyglądem, uwielbiasz mnogość ustawień oraz masz w miarę szybki komputer, to środowisko to jest dla Ciebie. Nadmiar opcji może przytłaczać, ale jest to niesamowite, że w tym środowisku ogranicza Cię tylko wyobraźnia. 


(Koronerek666) #5

Najwygodniej, a napewno najszybciej jest pobrac livecd dystrubicji z każdym środowiskiem i odpalić ją z płyty by zobaczyc z czym to sie je…a co wpadnie w oko…wgrac fizycznie na maszynkę.