Porównanie Windows 95 z 98

Witam :idea:

Poszukuję porównanie Windows’a 95 z Windows’em 98.

:arrow: Dziękuję

W Internecje trochę jest trudniej znaleść teksty z przed dziesięciu lat. Patrz do archiwum http://winforum.pl/archive/index.php/f-19.html Najwięcej wiedzy znajdziej kupując gazety komputerowe z Allegro, z lat 1995 a 2000, dokładniej 1997 a 1998, słowem rocznik danego tytułu. Mam u siebie nawet podwójne egzemplarze. Czy chcesz?

Trzy wersje 95 wydane A,B,C. 95 mniejsze zapotrzebowanie na moc komputera. Oficjalne wymagania 386sx25 4MB ram. Ach gdzie te czasy. Brak obsługi wsparcia dla USB. Wersja c to zdaje się poprawiła. Wersja A nie wspiera systemu plików Fat32. Wbudowany internet explorer 3. Brak obsługi plików .chm - trzeba zainstalować internet explorera 5. Internet explorer 6 nie da się zainstalować. W protokole SMB hasła przesyłane otwartym tekstem. Nie pamiętam jak jest z ODBC, czy jest wbudowane. Wbudowanu Directx w wersji 3. Maksymalnie można zainstaować wersję 8.

Dwie wersje 98. 98 większe wymagania sprzętowe. Praca na 2 monitorach możliwa. Moduł defragmentacji zbierający informacje o najczęściej używanych plikach. Wprowadzono nowe widoki w oknach eksploratora. Active Desktop m. in. tapety z plików jpg. Wbudowany Outlook 5 i Internet explorer 5 w wersji SE systemu. Wpierwszej edycji był chyba IE4 ale nie jestem pewien. Dodano polecenie scanreg po dosem do przywracania rejestru z kopi tworzonych co jakiś czas. Ogólnie stabilność w stosunku do 95 gorsza. Wbudowany Directx ale nie pamiętam w jakiej wersji. Dodano nowe funkcje w API ale nie powiem z pamięci jakie i do czego służą.

Jest jeszcze trochę różnic ale nie mam przed sobą tych systemów więc napisałem to co sobie przypomniałem.

Nie wiem, w jakim celu mój przedmówca napisał to zdanie. Pracuję po dziś dzień na oryginalnym Windows 98 SE z 1024 MB RAM i nie narzekam. O system trzeba dbać. Mam w szufladzie oryginalny Win 95 OCR, ale z powodu dokonywania licznych aktualizacji nie instaluję go. Naprawdę, trzeba się natrudzić, aby można było w miarę nowe sterowniki zainstalować nawet do z serii GeForce MX. Żałuję, że nie którzy sprzedawcy gier w sposób sztuczny blokują możliwość uruchamiania nowych tytułów gier w Windows 98. Jednak na przykładzie NFS MW wystarczy poszukać łatki i można grać. Nikt z użytkowników forum nie jest w stanie wymienić różnic między systemami Win9x, ponieważ wypowiedź miałaby charakter artykułu.

W żadnym celu. To są moje spostrzeżenia, obserwacje które poczyniłem pracując w branży komputerowej, widząc wiele maszyn z tymi systemami oraz rozmawiając z innymi ludźmi z branży.

Z nowymi grami chodzi o to że systemy z rodziny 9x mają pewne ograniczenia np. dotyczące maksymalnej ilości pamięci przydzielanej przez proces. Są też inne ograniczenia, ale ja nie jestem programistą i nie mam szczegółowych informacji. Trzeba by poczytać dokumentację.