Porównanie Windows 95 z 98


(Krzysztofuks) #1

Witam :idea:

Poszukuję porównanie Windows'a 95 z Windows'em 98.

:arrow: Dziękuję


(Gracz Online) #2

W Internecje trochę jest trudniej znaleść teksty z przed dziesięciu lat. Patrz do archiwum http://winforum.pl/archive/index.php/f-19.html Najwięcej wiedzy znajdziej kupując gazety komputerowe z Allegro, z lat 1995 a 2000, dokładniej 1997 a 1998, słowem rocznik danego tytułu. Mam u siebie nawet podwójne egzemplarze. Czy chcesz?


(Ahitler) #3

Trzy wersje 95 wydane A,B,C. 95 mniejsze zapotrzebowanie na moc komputera. Oficjalne wymagania 386sx25 4MB ram. Ach gdzie te czasy. Brak obsługi wsparcia dla USB. Wersja c to zdaje się poprawiła. Wersja A nie wspiera systemu plików Fat32. Wbudowany internet explorer 3. Brak obsługi plików .chm - trzeba zainstalować internet explorera 5. Internet explorer 6 nie da się zainstalować. W protokole SMB hasła przesyłane otwartym tekstem. Nie pamiętam jak jest z ODBC, czy jest wbudowane. Wbudowanu Directx w wersji 3. Maksymalnie można zainstaować wersję 8.

Dwie wersje 98. 98 większe wymagania sprzętowe. Praca na 2 monitorach możliwa. Moduł defragmentacji zbierający informacje o najczęściej używanych plikach. Wprowadzono nowe widoki w oknach eksploratora. Active Desktop m. in. tapety z plików jpg. Wbudowany Outlook 5 i Internet explorer 5 w wersji SE systemu. Wpierwszej edycji był chyba IE4 ale nie jestem pewien. Dodano polecenie scanreg po dosem do przywracania rejestru z kopi tworzonych co jakiś czas. Ogólnie stabilność w stosunku do 95 gorsza. Wbudowany Directx ale nie pamiętam w jakiej wersji. Dodano nowe funkcje w API ale nie powiem z pamięci jakie i do czego służą.

Jest jeszcze trochę różnic ale nie mam przed sobą tych systemów więc napisałem to co sobie przypomniałem.


(Gracz Online) #4

Nie wiem, w jakim celu mój przedmówca napisał to zdanie. Pracuję po dziś dzień na oryginalnym Windows 98 SE z 1024 MB RAM i nie narzekam. O system trzeba dbać. Mam w szufladzie oryginalny Win 95 OCR, ale z powodu dokonywania licznych aktualizacji nie instaluję go. Naprawdę, trzeba się natrudzić, aby można było w miarę nowe sterowniki zainstalować nawet do z serii GeForce MX. Żałuję, że nie którzy sprzedawcy gier w sposób sztuczny blokują możliwość uruchamiania nowych tytułów gier w Windows 98. Jednak na przykładzie NFS MW wystarczy poszukać łatki i można grać. Nikt z użytkowników forum nie jest w stanie wymienić różnic między systemami Win9x, ponieważ wypowiedź miałaby charakter artykułu.


(Ahitler) #5

W żadnym celu. To są moje spostrzeżenia, obserwacje które poczyniłem pracując w branży komputerowej, widząc wiele maszyn z tymi systemami oraz rozmawiając z innymi ludźmi z branży.

Z nowymi grami chodzi o to że systemy z rodziny 9x mają pewne ograniczenia np. dotyczące maksymalnej ilości pamięci przydzielanej przez proces. Są też inne ograniczenia, ale ja nie jestem programistą i nie mam szczegółowych informacji. Trzeba by poczytać dokumentację.