Port ETH2 w Funbox Orange

Witam

 

Zbudowałem w domu niewielką sieć, jest kilka urządzeń na stałe i kilka włącza się co jakiś czas. Niedawno miałem przesiadkę z 10MB/s na 80MB/s w Orange i dali mi router z wbudowanym modemem VDSL2 - Funbox. Jak wszyscy wiemy to złom a nie sprzęt. W czym jednak problem?

 

W miejscu w domu gdzie mam przyłącze sieci telefonicznej stoi router i mam tam do podłączenia 4 urządzenia:

  1. komp. stacjonarny - włączany od czasu do czasu

  2. kamerka IP - cały czas online

  3. domowy serwer - cały czas online - dostępny na cały świat dysk sieciowy i kilka innych usług z których korzystam

  4. router Dlinka - pracuje jako switch w moim laboratorium i accesspoint w drugim końcu domu

 

Problem jest w tym że Shitbox posiada 4 fizyczne porty ethernet z czego tylko 3 faktycznie są portami ethernet, czwarty - a dokładnie ten oznaczony ETH2 - jest portem do połączenia dekodera telewizji od orange. Nie mam więc jak spiąć całej mojej sieci. Ze względu na rozmieszenie po domu nie da się podpiąć np. kamerki IP lub serwera domowego do switcha Dlink wspomnianego wcześniej.

 

Czy czeka mnie kupno prawdziwego routera-modemu z VDSL2 ?

  1. Zobacz w ustawieniach czy przypadkiem tego portu nie można przełączyć jeśli nie korzystasz z telewizji.

  2. Jeśli masz możliwość możesz coś podłączyć  przez WiFi. np stacjonarny.

  3. Jeśli się nic nie zmieniło odkąd skończyłem sieci.  Router nie pełni funkcji przełącznika tylko trasuje adresy, funbox jest jednocześnie routerem jak i przełącznikiem.

  4. Zamiast kupowania routera, możesz kupić sam switch/przełącznik.

To normalne także w kablówkach, że jeden z portów routera ma skonfigurowane VLAN pod telewizje. W twoim przypadku switch za kilkadziesiąt zł powinien rozwiązać problem.

Kup jakiegoś switcha z kilkanaście zł i tyle. Nie rozumiem w czym w ogóle jest problem? Zresztą z tego co pamiętam - jak pisze lukasssz, można to przełączyć w konfiguracji, tak aby 4 port był normalnie ethernetem.

 

Co konkretnie masz do tego routera, że tak po nim bluzgasz? Router jak to router od operatora. Nie ma tragedii. Swoją VDSL tanie nie są. 

 

Nie ma też przeszkód, aby wyłączyć w nim DHCP i używać tylko jak modem. A sobie postawić jakiś porządny router z WiFi AC i nie wiadomo czym.