Port Podczerwnieni czyli Irda


(KaiES vel Sikorsky) #1

Nie wiecie jak zainstalowac port Irda pod Xp

Instaluje jako kabel szeregowy z wykorzystaniem protokołu Irda (Standardowy port podczerwieni). lecz gdy przystawiam komórkę Sagem pod Irdę nic nie wykrywa się...port Irda mam firmy http://www.magurex.com.pl/


(Golden Finger) #2
  1. Uruchamiamy komputer.

  2. Wchodzimy do BIOS-u za pomocą klawisza DEL. Odszukujemy opcje umożliwiającą włączenie portu IrDA. Wchodzimy np: Integrated peripherals i włączamy opcje: Może to być również opcja o nazwie UART2 , IrDA , jak i UART mode select. Zależy to od producenta płyty głównej i rodzaju BIOS-u. Aby system zauważył nasze urządzenie należy ustawić w bios'ie tryb UART2. Dla jednych płyt jest Uart 2 Mode należy ustawić irda, dla innych Hpsir:

integrated periphals Setup:

UART 2 Mode - Ir function Duplex, Tx Rx Active, Tx Rx Inverting enable

Irda - Full lub Half, Lo, Hi

Hpsir - Full lub Half, No, Yes

Tx ustawia się zawsze na stan niski aby w czasie spoczynku dioda nadawcza nie paliła się nonstop i nie nagrzewała układu; niektóre płyty główne nie mają ustawień Tx, Rx, ale najważniejsza jest opcja UART2 MODE, ktora uaktywnia IrDE na płycie głównej. Niektóre płyty główne (Biosy) wymagają włączenia portu COM2 do prawidłowej pracy IrDY.

  1. Zapisujemy ustawienia BIOS-u uruchamiamy komputer ponownie.

Windows 2000 , Xp Windows 2000 po ustawieniu w bios-ie nie pokazuje tak jak win98 że zainstalował port podczerwieni , należy wybrać w menadżer urządzeń 'Urządzenie portu podczerwieni'. Jeżeli go nie ma, należy ponownie sprawdzić w bios-ie a jeżeli jest, to wchodzimy w panel sterowania i naciskamy ikonę 'Łącze bezprzewodowe' i w zakładce 'Transfer plików' wybieramy 'Wyświetl na pasku zadań wskazującą aktywność podczerwieni' i w zakładce 'Sprzęt' klikamy 'Zastosuj'. Windows 2000 nie posiada zawsze uruchomionego monitora podczerwieni tak jak to jest w Windows 98, jednak po naciśnięciu 'Zastosuj' i 'ok' podłączenie urządzenie co 2,3 sekundy powinno migać diodą nadawczą podczerwieni (dobrze widać w ciemności). Monitor podczerwieni pojawia się gdy zbliża się urządzenie podczerwieni. W Windows 2000 w chwili wykrycia innego urządzenia IrDA, pojawia się na pulpicie skrót do programu umożliwiającego przesyłanie danych między dwoma PC.

Rozwiązujemy możliwe problemy. Może się okazać ze IrDA nie może działać poprawnie ponieważ ma konflikt i innym urządzeniem. Należy wtedy zmienić przerywania we właściwościach urządzenia z którym ma konflikt i Ustawić nowe przerywanie. IrDA instaluje sie przeważnie na COM2 COM3 lub COM4.

Pozdrawiam


(KaiES vel Sikorsky) #3

No konkretny człowiek to i konkretna odpowiedź... :smiley: ...dzięki...faktycznie te Uart nie było tak jak trzeba ustawione, musiałem zmienic na Irda...pozdrawiam


(Cexxx) #4

Może wiecie gdzie można znaleść schematy do zrobienia takie portu metodą chałupniczą.Z góry dzięki.


(Gagman) #5

A sprawdź tutaj:

http://www.hardwarebook.net/

Pozdrawiam


(Maly 89) #6

Chałupniczą robotą to mozesz zrobic dzieki tej stronie

http://www.klubin.hrleon.com/gsm.php3

P.S.

A tak wogóle to polecam te strone! Tam jest full softu i wsyztskiego!!