Port USB 3.0 nie działa z urządzeniami USB 3.0, ale z 2.0 już tak

Witam, od niedawna mam problem z portem USB 3.0 w komputerze.

Urządzenia w standardzie USB 3.0 (2 różne pendrive’y) nie są wykrywane przez system po podłączeniu do tego portu, jednak urządzenia w standardzie USB 2.0 już są (np. dysk przenośny). Jest to fabrycznie zamontowany port, znajdujący się na “przedzie” obudowy Gladius M40 Pure Black. Reszta portów w obudowie, w standardzie USB 2.0, funkcjonuje poprawnie, tak samo bezpośrednie podłączenie urządzenia do portów USB 3.0 w płycie głównej jest wykrywalne. W Menadżerze urządzeń zgłaszany jest błąd dla “Rodzajowy koncentrator USB SuperSpeed”:

"System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)

The USB hub failed to reset."

  • Wyłączenie i włączenie tego urządzenia przez Menedżera czasem pomaga, jednak jest to bardzo uciążliwe (czasem za 1 razem zadziała, czasem nawet za 20 nie działa). Po wyłączeniu go urządzenia USB 2.0 podłączone do tego portu wciąż działają.
  • Odinstalowanie tego urządzenia, a następnie restart komputera nie pomaga (sterownika nie próbowałem usuwać, gdyż jest to “Windowsowy” sterownik usbhub3.sys).
  • Przepięcie kabla do drugiego wejścia na przednie porty, w płycie głównej Asrock Z77 Extreme4, również nie pomaga.
  • Złącza w porcie wyglądają na czyste, jednak raczej nie to powoduje problem.
  • Reinstalacja wszystkich kontrolerów magistrali również nie dała skutków, tak samo całkowite odłączenie zasilania i odczekanie kilku minut (znalezione na Google).

Chciałbym nadmienić, że podłączony np pendrive USB 3.0 dostaje zasilanie od tego portu (lampka miga :-P ), a problem w menadżerze nie pojawia się od razu, tylko po kilku sekundach (ale i tak w tym czasie system wspomnianego wcześniej pendrive nie wykrywa).

 

Czy jest ktoś w stanie mi pomóc? Z góry dziękuję  :slight_smile:

 

PS. System operacyjny to Windows 8.1 z wgranymi wszystkimi aktualizacjami.

 

Czyli, jeśli urządzenie USB3.0 działają na innych portach kompa, wynika z tego,że ten port USB3.0 jest uszkodzony.

To takim razie jakim cudem, na przykład dysk przenośny albo telefon, które są w standardzie USB 2.0, po podłączeniu do tego “uszkodzonego” portu zawsze działają i bez problemu są wykrywane przez system?  :smiley:

Tak jak pisałem wcześniej, ten problem występuje TYLKO z urządzeniami USB 3.0.

Gdybam, może elektronika obudowy nie wspiera USB3.0, inne?

 

Edit:

 

 

Z tego co widzę na obudowie są 2 gniazda USB2.0 i jedno USB3.0.

 

I teraz, czy wtyczka gniazda USB3.0 jest włożona do gniazda na płycie USB3.0?

Jeszcze tydzień temu wszystko z portem było w porządku, a przy komputerze nic nie dłubałem :wink:

Zobacz co dopisałem?

 

Pytanie do producenta obudowy, bo jeśli inne porty USB 3.0 działają poprawnie, to system OK.

Tak, jest włożona. Przepinałem również do drugiego wejścia na płycie głównej i dalej działo się to samo.

Masz zainstalowane sterowniki od chipsetu? Jak porty z tyłu działają, to powinno ze strony systemowej być ok. Mimo wszystko jak nie masz, to zainstaluj sterowniki od chipsetu ze strony producenta płyty głównej.

I kolejny przykład dla którego lepiej nie kupować obudowy SPC. Ja posiadam Brutus 410 i z przednim panelem do dzisiaj się męczę. Nie działało audio, kupiłem to zaś USB szwankuje (pendrive’y naprzemiennie w dwóch portach, dysk w ogóle, a kamerka przycina).

 

Tak, sterowniki od chipsetu mam zainstalowane.

 

 

 

Naczytałem się wiele komentarzy nt. posiadanej przeze mnie obudowy i nikt nie miał zastrzeżeń. Również ja do niedawna nie miałem z nią problemów. Mój znajomy, który posiada już od około dwóch lat zasilacz oraz obudowę od tej firmy (modeli nie pamiętam niestety), nie miał z nimi żadnych problemów.

Może należy zainstalowałeś sterownik do USB 3.0, Intel USB 3.0 driver/ ASMedia USB 3.0, ze strony producenta mobo ?

klik

U siebie na W7 X64 na mobo MSI + USB 3.0 na Zalman Z3 Plus instaluje Intel USB3.0 Driver.

 

Pobrałem obydwa sterowniki, Intelowski nie chciał się zainstalować (problemy ze zgodnością, posiadam Win 8.1), jednak “manualna” instalacja sterowników nie pomogła (kod 10, nie można uruchomić urządzenia)

Sterownik ASMedia w ogóle nie działa (nie można załadować sterowników do tego urządzenia)

Obstawiam - sterowniki, brakuje odpowiednich lub nieprawidłowo zainstalowane

Jeśli inne USB 3.0 pracują poprawnie na 99 % system jest OK.

ja bym obstawiał obudowę, skoro pozostałe usb działają. Może mimo zapewnień producenta, wszystkie porty są USB2.0.

Parę lat temu miałem obudowę z USB z przodu. Płyta oprócz wlutowanych usb miała do wyprowadzenia jeszcze dwa porty. Na dodatkowym śledziu oba porty działały, po podłączeniu pod obudowę nie działał żaden. Rozkręciłem sprawdzałem, brak scalaków, tylko przewód przylutowany do płytki i porty. Po jakimś czasie dałem sobie spokój.Po jakimś czasie kupiłem na PCI kartę z dodatkowymi portami USB 2.0, 4 na karcie + 2 do wyprowadzenia i te 2 porty spróbowałem podłaczyć do obudowy i co? nagle jeden port zadziałał. Czemu? Do dzisiaj nie wiem, sparwdzałem miernikiem, niby wszystko oki, nie ma przerwań. Może dlatego że do chińskiej obudowy podłaczyłem chińską kartę z portami USB.

Jestem w 200% pewien, że jest on portem USB 3.0. Po zakupie wspomnianego wcześniej pendrive USB 3.0, był on testowany na tym właśnie porcie (wyniki testów: ~50MB/s zapis, odczyt ~180MB/s) i wszystko pięknie śmigało. A wątpię, by nagle zmienił się on w port USB 2.0, nie obsługujący sprzętów w standardzie USB 3.0 (pomimo że są kompatybilne wstecz).

 

Jak mówiłem na początku, port przestał normalnie funkcjonować około 1,5 tygodnia temu, a przy PCie nic nie robiłem.

 

 

Przy sterownikach również nic nie robiłem, zawsze wszystko działało.

 

EDIT: Dla testu zainstalowałem Windowsa na pendrive i zbootowałem go (czemu na to wcześniej nie wpadłem :confused: ), niestety dalej występuje ten sam problem (kod 43 dla koncentratora SuperSpeed, The USB hub failed to reset.). Czyli na 99,9% jest to wina sprzętowa. W takim razie chyba najlepszym rozwiązaniem będzie jak zwrócę się do producenta.

Do drugiego? Przecież ta płyta ma jedno złącze dla panelu USB 3.0, a znajduje się ono przy zasilaniu płyty głównej i tylko tam powinno to być podpięte

Faktycznie, mała pomyłka się wkradła podczas pisania pierwszego postu, posiadam płytę ASRock Z87 Extreme4, nie Z77. Z87 posiada 2 wejścia na przedni panel USB 3.0.

* USB 3.0 10x performance is a maximum theoretical value. Actual performance may 
vary by system configuration.

Chyba nie muszę się szczegółowo rozpisywać.