Portable czy to legalne

Ostatnio ściągnąłem gierke w wersji portable.

Po uruchomieniu nie ma zadnej licencji oni kodu do wpisania, poprostu uruchamiam i gram. Ale niewiem czy ona legalna bo i skąd mam wiedzieć.

I jeszcze jedno są przecież programy i to wysoko płatne w wersji portable (nie mam takiego) , ale tam też nie ma żadnej licencji ani umowy i skąd użytkownik ma wiedzieć czym dysponuje. Czy ma wersje Free czy inną.

zależy na jakiej licencji jest gra jeśli dopuszcza modyfikacje gry to owszem jest legalne, lecz jeżeli licencja zabrania modyfikowac gre, aplikacje, integrować w pliki oprogramowania to nie jest to legalne. Wyznacznikiem jest też fakt czy producent na swojej oficjalnej stronie udostępnia przykładowo w dziale download gre w wersji portable, jeśli udostępnił znaczy się że raczej na 100% jest to legalne, poza tym raczej podczas pierwszego uruchamiania aplikacji powiinna pojawić się licencja, jeśli jej nie ma oznacza to że jest to produkt raczej nawpewno piracki i legalnie nie można go użytkować.

prościej:

jeżeli gra jest freeware/trial i w wersji instalacyjnej nie wymaga kodu etc. to jest legalne

jeżei gra jest darmowa ale trzeba się zarejestrować na stronie producneta i wpisać kod przy włączaniu to jest gra portable nie lagalna.

Jeśli gra jest płatna- nie legalne…

A od czego ma internet ??

Przeróbki portable komercyjnych programów są nielegalne, chyba że ktoś ma licencję na normalną wersję.

“Ciekawie” piszesz. Jak to się ma do tego co napisałeś tu: przerabianie-windows-prof-legalne-t341131.html#p2229475 (cytat: “Twoja licencja na jego użytkowanie i ewentualnie nośnik. A to co możesz z nim robić jest zawarte w licencji, która zabrania modyfikacji i przeróbek systemu, a tym bardziej korzystanie z wersji wyższej niż ta na którą licencję się posiada.”

ale z drugiej strony kupuję XP Home o 50zl taniej a :“Marek” kupuje XP pro o 50zł odemnie drożej i ja moduje mojego XP He na XP pro i tym jestem 50zł w przód- wlaśnie dlatego to chyba jest nie legalne. Ja już sam nie wiem :smiley:

A czy nie zauważasz różnicy w tym że przeróbka portable nie wprowadza nowych funkcjonalności do softu tylko pozwala korzystać z niego bez instalacji, pomiędzy przeróbką wersji Home do wersji Professional gdzie takie funkcjonalności się uzyskuje pomimo tego że sie nie ma prawa do ich użytkowania ??

Posiadam kilka programów portable (wersje pro 30 dniowe). Po uruchomieniu program informuje mnie że pozostało 30 dni do końca licencji. Za kożdym uruchomieniem (np. po tygodniu) wyświetla się ta sama informacja czyli coś w rodzaju niekończącego się triala. Czy to jest zupełnie legalne?

Oczywiście, że nie. Legalnie możesz je używać przed 30 dni, licznik się ‘zeruje’, gdyż wersje przenośne z reguły nie zapisują informacji/danych na dysku (nie zawsze). Inna sprawą jest, że nikt Ci tego nie będzie sprawdzał :wink: