Portal na bazie czy plikach

Witam od pewnego czasu dręczy mnie pytanie czy portal na plikach ma przyszłość? Mój serwis jest w pewnej części oparty na plikach (około 40%) czy jest sens brnięcia w to dalej czy lepiej męczyć się z przebijaniem tego na jakiś skrypt z bazą?

Jakie są plus a jakie minusy obu sposobów? I czy da się zbudować jakiś system zarządzania treścią skoro korzystam z takiego rozwiązania? Chodzi mi o taki panel admina…

No wg mnie to lepiej się pomęczyć i jednak “przewalić” to na bazę. Chociażby ze względu na większą elastyczność. Czy da się zrobić panel admina na plikach? Da się, tylko trzeba włożyć sporo pracy. Z drugiej strony jak chcesz stworzyć własnego CMS’a opartego na bazie to też się namęczysz. Ja osobiście poszedłbym w skrypt oparty na bazie.

Plusy bazy:

  • możliwość konwersji bazy danych w przypadku dalszego rozwoju serwisu

  • szybkość

  • duża liczba gotowych CMS’ów z zaawansowanymi funkcjami wyszukiwania

Minusy:

  • możliwe problemy przy przenoszeniu na serwer innego dostawcy (szczególnie jeśli chodzi o kodowanie znaków)

  • trochę trudniejszy backup, bo musisz mieć backup plików i bazy, a w przypadku CMS’a opartego na plikach kopiujesz tylko plików (chociaż akurat dla mnie to nie problem - po prostu kilka kliknięć więcej)

Jestem w podobnej sytuacji i z doświadczenia mogę powiedzieć, że im szybciej przejdziesz na CMS tym lepiej.

Konwersja na pewno pożre sporo czasu ale chyba warto w przyszłości zaprocentuje to tym, że łatwiej będziesz mógł go rozwijać i modyfikować.

Sam powinienem skonwertować swój sewis na cms - teraz rozrósł mi się i nie mam na tyle czasu żeby go przekonwertować.

Na szybko dodaję tylko nowe treści - a przez to jest coraz większy - tylko zniechęcam się do konwersji :wink: i koło się zamyka.

Ja raczej myślę o wykorzystaniu jakiegoś systemu newsów. Wszystko będzie można edytować przez panel a teksty będą zapisywane w jednym pliku. Korzystam z tego w dziale “aktualności” proszę spojrzeć www.gametronik.pl Więc u mnie to konwersja w innym znaczeniu tego słowa… Trzeba by napisać takowy skrypt i wszystko przenieść. Zrobił bym to na aktualnym skrypcie ale mam mały problem > system-dodawania-tresci-stronie-t400910.html#p2570810

Na pewno jeżeli tworzymy często aktualizowany portal, baza danych jest nie zastąpiona, jeżeli jednak mamy główną treść nie zmienną i nie powiększamy strony zbyt często o wiele podstron, wszystko powinno działać na plikach w 100%

Ja osobiście napisałem sobie raz skrypt dodawania treści, podstron itp. (można powiedzieć ze taki domowej roboty, mało rozbudowany cms :stuck_out_tongue: )i teraz na większości stron które robię z niego korzystam. Wprowadzam jedynie drobne poprawki aby dopasować do danego projektu i działa jak ta lala. Oczywiście wszystko na bazie danych. Baza bardzo ułatwia pracę… A biorąc pod uwagę, że w tej chwili prawie każdy hosting takową bazę posiada, więc nie ma co się męczyć.