Porty sieciowe -jak WY to rozumiecie?


(Dziki Chwast) #1

Jak to jest z tymi portami ,bo tego nie rozumiem.

W komunikacji międzysieciowej jest często takie sformułowanie,że to jest na takim a takim porcie (podaje się numer). TYch portów jest bardzo wiele.

Mi się porty kojarzy np. z RS232 (ale wiem,że to jest nie to samo) i nie rozumiem,dlaczego tych portów sieciowo-wirtualnych jest taak dużo.

Jak Wy szanowni forumowicze rozumiecie te porty ?

Byłbym wdzięczny jakby ktoś mi to wytłumaczył jak 9-letniemu dziecku .Z góry dzięki pozdro


(Johny) #2

Są to takie jakby kanały sieciowe,tak jak w TV masz programy na różnych kanałach,port z aplikacją,gniazdem może tworzyć połączenie,wszystko jest związane z protokołami sieciowymi - różnych algorytmach i sposobach komunikacji,są porty mające specjalne przeznaczenie np. port 80 - strony www,port 21 serwer ftp,w sieciach jak się coś tworzy to jest to potrzebne,portów jest dużo,bo jest wiele zastosowań sieci,innych portów używają komunikatory,a innych poczta elektroniczna,dochodzą jeszcze strumienie radia internetowego,TV,są to ustawienia standardowe,aby żadna maszyna nie miała problemów z komunikacją,ty pytasz o porty w znaczeniu gniazd w komputerze,nazwy są podobne,bo obydwa rozwiązania służą do komunikacji,podłączasz sprzęt do portu po to,aby mógł się komunikować z komputerem i tam też są przyjęte zasady komunikacji podobnie jak w protokołach sieciowych


(Rkolodziejak) #3

Porty to nic innego jak wirtualne "bramki" czy "furtki" którymi wchodzą/wychodzą dane do/z komputera, zgodnie z protokołami sieciowymi (komunikacyjnymi). Porty posiadają swoje unikalne numery.

Niektóre porty są znane wszystkim komputerom, gdyż do nich są przyporządkowane znane usługi. Inne porty są wykorzystywane przez aplikacje do komunikacji sieciowej i nie są "znane" innym komputerom. Np. Każdy komputer "wie", że aby dokonać połączenia SSH musi komunikować się z docelowym portem 22, gdyż tam nasłuchuje serwer SSH.

Podobnie wywołanie strony http://www.onet.pl powoduje, że przeglądarka otwiera sobie np. port 2222 (lokalnie - dowolny) i prosi serwer o adresie 213.180.130.200 na porcie 80 ( zdalnie - określony) o wysłanie strony do przeglądarki. Właśnie na 80 porcie nasłuchują serwery www i dlatego każda przeglądarka "to wie" (oczywiście można ustawić aby serwer nasłuchiwał na porcie 8080 lub innym, jednakże przyjęto zasadę że podstawowym portem dla usługi www jest 80)

Tu masz ładnie opisane:

http://www.immt.pwr.wroc.pl/export_hp/tool/node7.html

:slight_smile: