Porządna listwa zasilająca

Witam, jak w temacie. Żeby była porządna, min 5 wejść i zabezpiecznia/filtry.
Znalazłem coś takiego:


Będzie okej czy lepiej dopłacić do jakiejś listwy która miałaby wiecej zabezpieczeń?

Za podobne pieniadze wybrałbym to:

https://proline.pl/cyberpower-listwa-przeciwprzepieciowa-sb0701ad-fr-p1391377

Ja używam podobnej listwy tej firmy i jestem zadowolony:

Poszukaj coś z APC np. APC SURGE PROTECTION POWER LINE (PL5B-FR). Ja mam w domu kompa i sprzęt sieciowy przez starego UPS podłączone APC Smart 700. Listwę też mam APC co ma z 20 lat ale działa znakomicie.

Pytania:

  • do czego konkretnie chcesz taką listwę użyć (jakie zadania ta listwa musi spełnić)?
  • do czego chcesz taką listwę podłączyć (jaką instalację elektryczną masz w lokalizacji, gdzie chcesz listwy używać)?

Komputer, monitor, głośniki, tv i inna elektronika
Co roku zmieniam mieszkanie więc ciężko powiedzieć jaka instalacja

To sobie kup przedłużacz, porządny, z wyłącznikiem. Po prostu :slight_smile:

Nie warto w taki z jakimś filtrem czy zabezpieczeniami?

Ogólnie to google i szukanie pod frazą PDU lub Power Delivery Unit.

W tym pełnym pakiecie zabezpieczeń jest warystor i bezpiecznik. Takie zabezpieczenie jest nic nie warte.

Przecież to spamer, który powtarza formułki wyplute w pocie czoła przez dział marketingu firmy Genesis. Nie spodziewaj się niczego merytorycznego.

Komuś taka listwa choć raz uratowała elektroniczny tyłek? Serio pytam. Imho każda z nich to chłam niewart większych pieniędzy.

Żeby listwa mogła zadziałać to muszą być spełnione pewne warunki i nawet listwa z najwyższej półki nie ochroni jeśli nie będą spełnione. Przede wszystkim: jaka instalacja, mieszkanie w bloku czy dom, linia napowietrzna czy ziemna i jaka długość itd. Potem trzeba przeanalizować schemat doboru ograniczników przepięć. Wystarczy, że bolec w gniazdku nie będzie podpięty i listwa jest bezużyteczna. Także sam wybór listwy nie zawsze jest sensowny.

Ja od 15 lat preferuje listwy firmy EVER. Działają jeszcze bez problemu jednej z pierwszych. Ostatnio kupiłem tą:

Ever Elite - 5 gniazd, 2x USB, 1,5m - Listwy zasilające - Sklep komputerowy - x-kom.pl (x-kom.pl)

Dobre pytanie…
Kilka razy wywaliłem bezpiecznik w listwie, ale czy mogło by to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu gdyby go tam nie było?

Właśnie dlatego zadałem to pytanie, bo znam co najmniej dwa przypadki moich znajomych, którym całkiem (rzekomo) dobra listwa nie uratowała rzeczonego tyłka (dom, blok - raz burza, raz tzw. nie-wiadomo-co). A na bolec w gniazdku to ci wystarczy wyłącznik różnicowoprądowy :wink:
Nie neguję przydatności listew jako rozgałęźników z bezpiecznikiem, ale znakomita ich większość jest mniej więcej tyle samo warta (nie mylić z całkowicie bezużyteczna).
Jeśli ktoś chce faktycznie dobrego zabezpieczenia urzadzenia el. to polecam UPSa.

@stanek.94 Sam popatrz jak opisano możliwości tego niby niemieckiego wynalazka a jak to wygląda dla (chyba) polskiego Armaca - będziesz skakał po tej listwie z polikarbonatu?

Mylisz pojęcia. Wyłącznik różnicowo - prądowy nie działa na bolec. Po za tym to jest wyłącznik upływowy a my tu mówimy o przepięciowym. I można by tu napisać niezły artykuł a nawet książkę.
Listwa z górnej półki ograniczy przepięcie do 1,5 kV i kosztuje kilkaset złotych. Ale ona jest nic nie wart gdy nie są spełnione warunki.


Przeanalizuj schemat doboru zabezpieczeń. Zauważ, gdzie znajduje się listwa.

Racja - pomyliłem z N. No, chyba, że bolec jest podpinany do przewodu neutralnego, bo i tak bywa.

To ma być gwarancja, że zadziała zawsze, tak? Czy aby nie jest już tylko kwiatkiem do kożucha?

Wtedy nie powinno się stosować różnicówki (prawdopodobnie jest to sieć TN-C).

Nie, bo do tego dochodzi przede wszystkim prawidłowy, sprawny uziom w granicach kilku om. Cała instalacja musi być poprawnie wykonana, wszystkie połączenia na zewnątrz zabezpieczone przed korozją itd. Ogólnie zmierzam do tego, że w większości przypadków listwa jest bezużyteczna w roli zabezpieczeń.

No, bingo Grzesiu :wink: