Porządne przyspieszanie wyłaczania systemu - jak?

Witam,

denerwują mnie już pół-środki w postaci Hibernacji - ta potrafi się losowo wyłączyć z bliżej nieokreślonych przyczyń. Przyuważyłem, że system zamyka się w ~30-35 sekund, co dla mnie jest stanowczo za dużym czasem.

Wiadomo, że Windows XP był udanym systemem podatnym na wszelkiego rodzaju tricki (Windows 7 w sumie tez może jest, ale jest zdecydowanie mniej opracowań). Tam udało mi się osiągnąć czas 4-5 sekund, co przeszło nawet moje oczekiwania, boję się co by było teraz, bo wtedy miałem dwukrotnie wolniejszy dysk.

Dystrybucje Linuxowe się szybko zamykają, Developerska wersja Windowsa 8 również (jednak przez tydzień system się “nie wygrzał”, więc przykład, do którego trzeba podchodzić z dystansem) - Windows 7 ma czas powyżej 30 sekund (czy się nie powtarzam?), co jest dla mnie uciążliwe (wcisnę zamknij i muszę siedzieć przed monitorem i czekać, aż się wyłączy i dopiero wtedy pstryknąć na listwie).

Tak więc - znacie może jakieś sposoby, jak temu zaradzić? Wyłączenie jakichś procesów, które mają miejsce przy zamykaniu (opróżnianie czegoś, nie wiem) jak najbardziej wchodzi grę, jestem w stanie ścierpieć konsekwencje działań.

Przy okazji jak ktoś wie, to może podać jakieś tricki na przyspieszenie startu (oczywiście pomijając Autostart, bo tam mam jedynie Dropboxa oraz antywirus), jednak dłuższe uruchamianie nie powiem, jest irytujące ale nie tak, jak wyłączanie :wink:

Liczę na pomoc,

pozdrawiam - Mateusz.

Przytrzymaj POWER przez 5 sekund.

Niezły pomysł, ale równie dobrze mogę pstryknąć od razu na listwie - potem się może włączyć ten cudowny kreator naprawy systemu, albo co gorsza system się posypie :stuck_out_tongue:

Bo nie wszystko się da przyspieszyć.

Da się, da :wink: Innym system potrafi zamykać się w 10-15 sekund, a skrócenie o 20 to już jest dobry wynik, wierzę w to, że się da tylko nie wiem jak ten problem ugryźć :wink:

W 7 obowiązują wciąż te same zasady - WaitToKillServiceTimeout - 2000 ,WaitToKillAppTimeout - 2000 ,AutoEndTasks - 1. Im więcej usług tym dłużej trwa rozruch/zamykanie - okrojenie ich na maksa może przynieść niezłe rezultaty. Co do programów typu tweaker - możesz pokombinować z Windows 7 Manager > Optimizer > System Speed (ww wartości są dostępne spod zakładki Shutdown)

I raczej nie wiele więcej można zdziałać w tej materii.

Najprostsze rozwiązanie i zarazem najdroższe - zainwestować w dysk SSD.

Łukash , samo zmodyfikowanie tych wpisów za wiele nie da, tylko wtedy gdy coś stawia opór :wink: Sprawdzę narzędzie, które poleciłeś :slight_smile:

rgabrysiak , fakt, że najlepszy - ale najpierw trzeba mieć pieniądze, a te nie rosną, mam w to planach ale na raz wszystkiego nie kupię, niestety :wink:

Dobra, to skoro nie da się ugryźć samego problemu zamykania, to może ogólnie - ma ktoś może gdzieś w ulubionych, w archiwum rozmów czy coś link do jakiegoś opracowania obszernego na temat optymalizacji Windows 7, gdzie byłyby opisane jakieś ciekawsze rzeczy niż oczywistości typu “wyłącz Aero” czy “ogranicz liczbę programów a Autostarcie”?

Dodaj jeszcze do modyfikacji rejestru ten wpis. HKEY CURRENT USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced.klik na ostatnim prawy przycisk myszy nowy i wartość dword.Wpisz DesktopLivePreviewHoverTime dwa razy enter,pole wartości 2000.

Nie tylko - bo modyfikują również czas jaki system odczekuje na zapis danych przez programy.

Jak znasz co nie co angielski to tu coś znajdziesz : http://www.sevenforums.com/tutorials/11 … s-7-a.html

sla17 - tu nie chodzi ani o aero, ani o liczbę programów w autostarcie. Wystarczy jakiś głupaty program / sterownik / usługa (a tu ciężko jest generalizować - bo każdy komputer ma inny zestaw oprogramowania) - by ładowanie lub zamykanie systemu przebiegało inaczej. Wartości wpisów podane przez Łukasha - też są na granicy rozsądku - ponieważ w opracowaniach MS nie zaleca się schodzić poniżej 5000 - ale znane są mi również przypadki kiedy komputery działają z ustawieniami na poziomie 1000 … Kupno dysku SSD rozwiązuje poniekąd niektóre kwestie (związane z prędkością zapisu), ale nie wykluczy konieczności czekania przez system na zakończenie trwających w tle operacji R/W zainicjowanych przez wymienione wcześniej programy.

Reasumując: wciskaj “Zamknij” i NIE SIEDŹ przed komputerem - wówczas czas nie będzie ci się tak dłużył, a listwę możesz sobie pstryknąć później (o ile w ogóle) …

@blackdaro - możesz mi wyjaśnić jaki wpływ ma przyśpieszenie animacji interfejsu aero na zamykanie systemu ?

@Veers-skoro sla17 modyfikuje rejestr i jest w tym modyfikacja na zwieszone usługi i aplikacje to czemu nie zrobić wszystkiego co da się zmodyfikować w rejestrze,np.przyśpieszane wyświetlenia menu,dodanie do menu kontekstowego kopiuj-przenieś,zwiększanie miniatur,zmniejszenie czasu podglądu miniatur itp.Wartości 2000 mam ustawione i wszystko chodzi jak należy.A rada odnośnie dysku SSD dla sla17 jest chyba nie na miejscu.Pozdrawiam

Blackdaro - przeczytaj jeszcze raz pytanie które ci zadałem… :roll:

Już spieszę z odpowiedzią którą TY znasz i my wszyscy (żaden).Lepiej się poczułeś wzywając mię do tablicy ? To masz jeszcze to, bo pewnie nie doczytałeś (czemu nie zrobić wszystkiego co da się zmodyfikować w rejestrze).Ja na tym skończyłem.

Gdy używałem dysku talerzowego, używałem tych samych wpisów, które podał Łukash, działało to OK, w sumie mam sporo przerzedzony system pod kątem uruchamiania usług, w ciągu normalnej pracy jest ich OK 34, system zamykał się szybko.

Jednak “softowo” niewiele zdziałasz, taki urok i optymalizacja Windows 7, prawdziwe przyspieszenie możesz zrobić sprzętowo (SSD, SATA III), choć powiem Ci że u mnie (obecnie bez modyfikacji w rejestrze) na SSD też potrafi przeciągnąć zamykanie, wiem że problem leży po stronie AQQ, czasem Steam (dlatego gdy nie używam Steam to od razu wyłączam go całkowicie), spróbuj przed zamknięciem ubić procesy programów działających w tle (komunikatory, AV, jakieś czytniki PDF jeżeli posiadasz), ogólnie wszystko co nie jest systemowe, sprawdź zachowanie systemu, jeżeli przyspieszy z zamykaniem to selektywnie spróbuj wyłapać soft, który najbardziej opóźnia i poszukaj alternatywy…

Panel Sterowania – > System – > Zaawansowane ustawienia systemu – > Właściwości systemu ( zakładka zaawansowane ) – > Tam masz Wydajność i efekty wizualne -->

zakładka efekty wizualne i tam masz opcje do wyboru opcje … Niech System Windows wybierze optymalne ustawienia, pod tym masz Dopasuj dla uzyskania najlepszego wyglądu,

pod tym masz Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności, a pod tym masz Niestandardowe. Tam sobie wszystko sam ustawiasz, i po tych opcjach, co sobie wybierzesz,

ustawisz, system masz lżejszy P.S. Zostaw Sobie tylko: Włącz kompozycję pulpitu, oraz zostaw sobie użyj wizualnych stylów okien i przycisków.

System tak samo wygląda, a jest lżejszy :slight_smile:

Dodane 11.02.2012 (So) 23:18

  • Mierzyłem czas zamykania systemu po tych zmianach. Czas zamykania 16 sekund. Czas mierzony w zegarku.

Trzeba pamiętać, że czas zamykania może trochę się różnić od mojego czasu zamykania, w zależności od ilości RAM - u, procesora, itp.