Porządny antywirus na Huawei P10 Plus z emui 8 i android 8

Jak w temacie, szukam porządnego antywirusa na swojego Huaweia, bo podejrzewam, że jakiś syfek dostał się (prawdopodobnie, dlatego że telefon mimo zakazów wyłącza niektóre aplikacje w tym antywirusa, który z tego co widzę to chyba przestał istnieć w sklepie Google, a był naprawdę przyzwoity)…

Antywirusy na Androida to pic na wodę. Szkoda tego instalować.
Wirusy nie zajmują się takimi rzeczami jak opisujesz - raczej siedzą cichutko i czekają na logowanie do banku albo wyświetlają reklamy.
Zachowanie telefonu które opisujesz to normalny objaw braku pamięci - masz zapewne za dużo aplikacji.
Jak jednak podejrzewasz infekcję, to zacznij od przywrócenia ustawień fabrycznych.
Następnie zweryfikuj aplikacje, które instalujesz. Może część z nich jednak nie musi działać w tle.

Apki w tle wyłączam, w ogóle telefon podłączam do neta tylko jak go potrzebuję, przez resztę czasu jest offline. Jednak ostatnio jak szukałem w necie informacji miałem pecha i trafiłem na stronę z…ną reklamami - każde kliknięcie tam aktywowało reklamę z czego kilka próbowało zainstalować/pobrać jakieś pliki. Czym prędzej je blokowałem, ale mogło się coś przecisnąć.
Poza tym cały czas mam wolne jakieś 2,75GB z 6 GB RAMu i jakieś 30GB ze 128GB. Fakt, “małą” kolekcję aplikacji posiadam, ale staram się ograniczać im uprawnienia, do niezbędnego minimum…

W Androidzie samo się nic nie instaluje - nawet jak przeglądarka zaproponowała pobranie pliki i w walce z reklamami zatwierdziłeś pobieranie, to do póki sam nie zainstalujesz tego w systemie, to nic nie może ci zrobić.
A samo ubijanie aplikacji na EMUI to znany problem - poczytaj w necie, może są jakieś rozwiązania poza wymiana telefonu na telefon innej marki lub zmianą oprogramowania na AOSP.

Antywirus na Androida = ściema i naciąganie ludzi
Reklamy w przeglądarce faktycznie wyglądają czasem na realne zagrożenie, ale to też w większości ściema i dobrze wykonany skrypt, który próbuje udawać ostrzeżenie z systemu.

Reasumując, reklamy udające, że masz wirusa itp. olewaj (czasami zamykają inne zakładki itp, wiem). Ogółem jak nie instalujesz śmieci to nic Ci nie grozi.

Szczytem bezczelności są reklamy, które otwierają sklep Google Play na konkretnej, zapewne szkodliwej aplikacji.
W Chromo-podobnych przeglądarkach taki numer przechodzi.