Posiadam oryginalnego windowsa, ale on uważa ze jednak nie

Witam

Byłem dziś u klientki i w sprawie nie działającego komputera, jakimś cudem zepsuła pliki startowe system nie chciał się podnieść, pytam czy ma oryginalny system, mówi że tak po czym podaje mi płytkę z windosem xp home, na obudowie widnieje naklejka z kodem licencyjnym, (włożyłem płytkę naprawiłem ( nie instalowałem od nowa tylko sama naprawa pomogła ))

System wstał i zacząłem usuwać śmieci, coś mnie tchnęło i postanowiłem zainstalować aktualizacje, dziewczyna używała komputera tylko do przeglądania internetu i jakichś prostych prac w wordzie. Zainstalowałem aktualizacje i po czym dostałem pytanie w stylu "Czy chcesz sprawdzić legalność systemu " itp, zgadzam się, po czym dostaję informację ze jednak “coś jest nie tak” tym komputerem już paru magików podobno sie zajmowało i kilka razy odwiedzał serwis.

Komputer ma już kilka lat gwarancja dawno wygasła, tym bardziej trudno o paragon.

Co z tym teraz zrobić, jej ten komunikat nie przeszkadza ale jest, uważam ze skoro zapłaciła i ma te durne naklejki to powinna mieć oryginalną kopie, i ten komunikat nie powinien się wyświetlać, czy zainstalować system od nowa i bez aktualizacji, chociaż uważam że to nie jest w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie…

Podejrzewam ze to była pierwsza próba uwierzytelnienia i sprawdzenia oryginalności jej systemu.

Jakieś sugestie ?

Witam

Jednemu kumplowi jakimś cudem klucz Windy znalazł się na forach wazerowych i Microsoft zablokował klucz.PC-et był kilka razy w serwisie i pewnie stamtąd wyciekł do sieci.

Może serwis wgrał “swojego” Windowsa z innym kluczem.Spróbuj podejrzeć klucz programem http://www.download.net.pl/d1679/win-keyfinder/ i jak będzie inny to zmień na ten z naklejki.

Tak, telefon do pomocy technicznej M$

BTW dziwi mnie że jako serwisant, nie wiesz co robić w takiej sytuacji :stuck_out_tongue:

Według mnie trzeba system postawić od nowa z klucza z naklejki COA. Jeśli ponownie nie przejdzie kontroli to możliwości są dwie:

  • skoro sprzętem zajmowało się już kilku magików to być może ma już wymienioną płytę główną albo kilka innych komponentów na inne - nie obejdzie się bez telefonu na 0801MSINFO ;

  • ktoś użył tego samego klucza do aktywacji innego komputera - j.w.;

@Fiesta

…już nie pamiętasz jak byłeś młody i niedoświadczony? :wink:

:roll:

Dobra będę u niej następnym razem to tam przedzwonię,

chociaż najbardziej obawiam się ze ktoś już któryś z tych magików ją oszukał i wykorzystał ten klucz, a od ms dostanę odpowiedz “niech kupi nowy”

Masz eulę, naklejkę na obudowę, nośnik czy dowód sprzedaży nie masz sie czego obawiać.

Dziwna sprawa.

Na obudowie są naklejki.

Komputer ma system Windows XP Home Edition.

Możliwe, że licencja systemu to OEM.

System został zainstalowany i… po 30 dniach musiał być aktywowany.

Jeżeli więc legalną metodą przeszedł proces aktywacji, to automatycznie sprawdzono jego legalność.

Jednak kiedy aktywacji dokonano przy użyciu jakiegoś Aktywatora, to może byc już problem.

Aby rozwia wątpliwość, należy pobrać z internetu program o nazwie Magical Jelly Bean Keyfinder i sprawdzić przy jego pomocy, jakiego klucza użyto do instalacji…

Jeżeli tego, który widnieje na naklejce, to rozwiązanie jest proste - telefon do Microsoftu i aktywacja przy pomocy telefonu;)

Jeżeli innego, to chyba już nie trzeba mówić, co dalej …

No ale przecież przez tych kilka lat mogło się tak stać, że pewne podzespoły komputera został wymienione (był w serwisie kilka razy). Wcześniej został normalnie aktywowany, ale po kilku wymianach sprzętu oprogramowanie WGA uznało, że to już nie jest ten sam komputer (naklejka na obudowie, a w środku coś innego :P). I stąd być może ten komunikat o nielegalnym Windows.

Co zrobić? Zadzwonić na Infolinię MS (procedura aktywacji przez telefon).

Taki system i tak będzie nielegalny. Postanowienia licencji będą złamane nawet przez sam Microsoft, jeśli aktywuje taki system :slight_smile:

Pozdrawiam!

tego typu problemy MS rozwiązuje tylko i wyłącznie dla produktów w wersji BOX, za OEM-y nie odpowiada i kieruje do sprzedawcy konkretnego OEM-a który powinien zapewnić pomoc techniczną dla sprzedanego produktu.

możesz rozszerzyć wypowiedz?? Dlaczego będzie nielegalny ??

Ponieważ oprogramowanie OEM w większości przypadków jest dożywotnio przywiązana do sprzętu, na którym jest ono zainstalowane. W przypadku systemów Windows w wersji OEM są one przypisywane w momencie aktywacji do płyt głównych i są z tymi komponentami związane dożywotnio, oznacza to że jeśli z jakiegoś powodu wymienisz płytę główną, musisz kupić nową wersję systemu Windows, ponieważ wraz z wymianą płyty głównej twoja licencja na system wygasa, takie są zasady licencji OEM. Owszem zdarza się, że Microsoft aktywuje taki system, szczególnie jak miłej pani wciśnie się dobrą bajerę ale taki system nadal wg licencji pozostanie nielegalny, dlatego że został raz aktywowany z jednym komponentem i jest z nim związany do końca jego żywota, nie masz prawa aktywować takiego systemu na innej płycie głównej, zresztą więcej Ci wyjaśnią w Microsofcie jak do nich zadzwonisz, mi nie musisz wierzyć na słowo ale panów w mundurach też nie będzie obchodziło, że płyta główna Ci się spaliła :slight_smile:

Pozdrawiam!

@ roobal :

a widziałeś taki zapis mówiący o tym, że przy OEM-ie licencja przywiązana jest do KONKRETNEGO elementu komputera, np. do płyty głównej? W EULA-ch zwykle są zapisy o KOMPUTERZE jako systemie. Strasznie mnie to interesuje…

Przede wszystkim powiedz jaki numer odczytałeś z zainstalowanego windowsa, czy ten sam co na stickerze?

Wpisz ten klucz Windowsa który masz w google i sprawdź czy nie ma go na jakiś forach Warezowych - tylko go po nigdzie w sieci nie podawaj tylko po prostu szukaj go :wink: