Posiadanie obrazów płyt programów bez klucza


(juh) #1

Czy legalne jest posiadanie obrazów płyt programów których chcąc używać legalnie trzeba wpisać klucz produktu którego nie posiadam? Zaznaczam że nie posiadam oryginalnych nośników tylko te pobrane z internetu jak np. AutoCAD gdzie można korzystać przez okres próbny a później albo wpisać klucz albo usunąć.


(darek0107) #2

Zgodnie z Ustawa o ochronie praw autorskich jest to przestępstwo. Możesz do woli pobierać filmy i muzykę tylko nie udostępniając je (nie używać terrentów). Co innego gry i programy. Przeczytaj w ustawie. Nie chodzi tu nawet o samo posiadanie a pobieranie programów rozpowszechnionych nie zgodnie z prawem.


(GioWDS) #3

Jeśli są to wersje trialowe i nie zawierają klucza to nie jest to przestępstwo...


(darek0107) #4

Tak, tylko "juh" nie pisze tu o wersjach trialowych sciągniętych np. z dobrychprogramów tylko o obrazach płyt, a to jest różnica.


(roobal) #5

Zależy skąd te obrazy płyt są pobrane, juh pisze o wersjach próbnych, więc prawdopodobnie pobrane są z oficjalnych stron lub innych kanałów dystrybucji udostępnionych przez producenta, w tym przypadku pobrane obrazy nie są nielegalne, ponieważ są pobrane z oficjalnych źródeł, w przypadku uruchomienia po okresie próbnym i tak albo nie będą działały prawidłowo, albo będą zablokowane lub funkcjonalnie ograniczone. Tak jest np. w przypadku Windows Server (2003/2008/2008 R2), gdzie można pobrać system z oficjalnej strony Microsoftu w celu jego przetestowania przez 240 dni i po tym czasie albo trzeba go aktywować kluczem albo usunąć z dysku (po okresie próbnym na pulpicie pojawia się informacja system is not genuine oraz czarne tło pulpitu zamiast tapety).

Pozdrawiam!