Postawienie na nogi 15 letniego komputera

Hej, podczas wizyty u rodziców odpaliłem swój 15 letni komputer (który nie był włączany z 6 lat) i stwierdziłem, że ma duża wartość sentymentalną i chcę go doprowadzić do użytku :wink: Problem w tym, że nie znam się na sprzęcie i nie wiem czy jest to wykonalne.

Parę info:
Płyta główna: MS-6585
Procesor: x86 Family 15 Model 2 Stepping 9 GenuineIntel 2424 Mhz
Karta Graficzna: ATI Radeon 9800 SE
Ram: 512 Mb
OS: WIndows XP Professional

Komputer udało się odpalić po kilku próbach (nie wykrywa czasem karty graficznej - pewnie kwestia połączenia) i wyłączył się ze 2 razy (pewnie też wina karty graficznej).

Chciałbym go doprowadzić do przyzwoitego stanu, żeby raz na kilka tygodni odpalić jakąś starą grę czy do podstawowego korzystania z internetu lub słuchania muzyki.

Myślicie, że jest to wykonalne i da się zrobić relatywnie niskim kosztem?

Jeśli tak to myślę, że trzeba zrobić 3 rzeczy na początek:

  • wymiana karty graficznej (nie łączy czasami) - pytanie na jaką? wątpie czy dostanę takie starego radeona na allegro (prędzej w muzeum)
  • dokupienie ram - ile maks można dołożyć? 1gb łączanie? zrobi to jakąkolwiek różnicę?
  • jestem w stanie do tego podłaczyć jakąs kartę sieciowa z modułem wifi?
  • to samo z kartą muzyczną?

Jest szansa, na wymianę powyższych części za jakieś grosze (ofc o używanych z allegro mówimy)?

Jest jeszcze coś co można zrobić żeby przyspieszyć ten komputer? Zmiana systemu na linux?

EDIT: wrzucam zdj ram. 512 i 256 mb. Niestety dzialaja tylko samodzielnie.

!

Dzięki!
Kuba

Niewykonalne.

Do korzystania z internetu się nie nadaje, za słaby procesor, za mało pamięci itd.
Nowoczesne przeglądarki mają zaskakująco wysokie wymagania sprzętowe.

Możesz dołożyć 1GB RAM DDR1 to pewnie jakieś 10-20zł maks

Układ audio masz na płycie, dodawanie kolejnej karty raczej nie ma sensu, wifi raczej też nie skoro przeglądarki będą ledwo chodzić.

Do starych gier jak najbardziej się nada.

Sprawdź czy kondensatory na płycie nie są wybrzuszone i wylane.

Jest jeszcze coś co można zrobić żeby przyspieszyć ten komputer? Zmiana systemu na linux?

Nic, jak zaczniesz go przyspieszać i ulepszać to już nie będzie miało ducha i charakteru epoki.
System zostawiłbym taki jaki jest czyli XP [sprzęt z tej właśnie epoki].

To są pamięci DDR1? Zobaczę, czy coś mam w szufladzie i najwyżej Ci dam.

Cześć. Tzw. modernizacja komputera jest ciekawym doświadczeniem. Warto zdobyć nieoficjalną instrukcję do danego modelu komputera lub płyty głównej. Tam są opisane możliwości modernizacji: np jaki można włożyć najwyższy CPU czy RAM. Ostatnio zmodernizowałem 11 letni laptop. Miał 512 MB RAM, 1 - rdzeniowy 32 bit CPU, itd. Obecnie ma 2 GB RAM, 2 rdzeniowy 64 bit CPU, nowy HDD 16 MB Cash 7200 ddr. Postawiałem na nim Win 7. Teraz można oglądać w internecie filmy HD i chodzi jak błyskawica. Długo nieużywany komputer trzeba porządnie przedmuchać, przejechać miękkim pędzelkiem i odkurzyć wyciągając ze slotów osprzęt, m.in. RAM, GPU.
Pozdrawiam

Jaki tam dokładnie procek i gniazdo masz?
Na oko, jeżeli zależy Ci na dziadku, to ze 50-100 max możesz wpakować :wink:
Jakby się dało jakieś PENTIUM 4 3,06 dostać (to jedyne na 478 mające 2 wątki!), dodać do 1,5 GB ram i dorwać 5450/6450, to nawet internet może pójdzie :wink:

Taki komputer może służyć do wielu rzeczy, niestety do Internetu najmniej.
Co można zrobić? Można się bawić: dołożyć pamięci do 3 GB (max), sprawdzić zasilacz, być może kartę graficzną, a na pewno dysk. Porządnie przeczyścić. Posłuży do filmów, zdjęć, testów, a nawet Internetu, ale to ostatnie, to już dość słabo, z różnych względów.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi!

Co do pozostałych częsci obecnie jest:
-HDD - seagate barracuda 7,2k obrotow
-zasilacz - TAKE.ME 400 PFC ATX - max moc zasilacza 400W - wentylator wysokoobrotowy 80 mm - zabezpieczenia przeciwazakloceniowe i przeciwprzepieciowe, filtr PFC

Dorwałem jakiś manual w sieci i specyfikacja płyty głównej wyglada tak (skopiowałem to co najważniejsze:

CPU
Socket 478 for P4 processors (Willimate 478 and Northwood 478) with 400/
533 MHz (100/133MHz QDIR)
Core frequency from 1.3 GHz to 3.06 GHz and up

Chipset
SiS®648/648 B Stepping (839 pin BGA)
- Supports Intel Pentium 4 processors with data transfer rate up to 533 MHz
- Supports 64-bit high performance DDR 333+ / DDR 333 / DDR 266 memory
controller
- Supports AGP 8X/4X interface at 0.8v or 4x at 1.5v with fast write transaction
- Supports bi-directional 16-bit data bus with 1GHz bandwidth MuTIOL
- Supports Intel Hyper-Threading CPU Function (for SiS®648 B Stepping
only)

SiS®963 (371 pin BGA)
- Supports Dual-IDE ATA 66/100/133
- Integrated audio controller with AC97 interface
- Low pin count interface for SIO
- Advanced power management and PC2001 compliance

Main Memory
Supports three memory banks using two 184-pin unbuffered DDR DIMM.
Supports up to 3GB memory size without EEC.
Supports DDR200/266/333 MHz and up.

Slots
One 8x/4x AGP (Accelerated Graphics Port) universal slot.
Six PCI v2.2 32-bit master PCI bus slots.

LAN (Optional)
Broadcom 4401
- Integrated 10/100 Ethernet MAC and PHY in one chip.
- Supports 10Mb/s and 100Mb/s auto-negotiation operation.
- Compliance with PCI v2.2, mini PCI 1.0 and LAN on Motherboard (LOM)
standard.
Or
Broadcom 5702
- Integrated Gigabit Ethernet MAC and PHY transceiver, auto-negotiation
operation…
- Supports single-port 10MB/s, 100MB/s and 1000MB/s BAST-T application.
- Compliance with PCI v2.2, mini PCI 1.0 and LAN on Motherboard (LOM)
standard.

BIOS
2Mb Award BIOS with PnP, ACPI, SMBIOS 2.3, Green and Boot Block.
Provides DMI2.0, WfM2.0, WOL, WOR, chassis intrusion, and SMBus for
system management.

Czy bazując na tym można mu wrzucić:

Co myślicie? Któryś z tych procesorów da radę? Ram ok 400mhz? (wg. manuala powinno wspierac)

I jak z karta graficzna?
Patrzylem czy jest taki sam radeon ale nie widze nic na allegro. Szukac jakich konkretnych modeli?

Dziek!

Jestem bardzo sentymentalny (piszę to z 11-letniego notebooka, który mam po Mamie), ale zamiast reanimować 15-letni złom, wlałbym kupić coś nowocześniejszego - za circa about 150 PLN można mieć Optipleksa 755. Używam takiego na co dzień w pracy* i spisuje się znakomicie.

(* lekko podrasowany)

Chyba obsłuży, ten jest kosmetycznie lepszy, ma HT, ale internet to fakt tylko skrzynka pocztowa :wink: FB dziadka zabijesz.

Tego co miałeś, to nawet nie szukaj :slight_smile: Jak chcesz pograć w starsze gry, to popolują jakiegoś

Radeona 5450,6450,7450 zobacz tylko wyjścia monitora/tv. To tandetna grafika, ale gry z czasów windowsa xp obsłuży w dobrych detalach. Dodatkowo pasywna zazwyczaj i z niskim zapotrzebowaniem na moc, więc nie obciąży płyty-zasilacza.

W sumie możesz dorzucić do 1,5 GB XP nie był mocno pamięciżerny a i gry też lekkie były :wink:

Ogólnie gdybyś zaczął zbliżać sięd o 100, to przykręć kureczek. Sentymentalnie można, ale hobby może być zbyt kosztowne :wink:

Instaluj na tym Xubuntu/Lubuntu 32bit.
Jak dołożysz ramu do 1GB to będzie całkiem dziarsko śmigał a i nawet net da radę pomęczyć.

Właśnie zamówiłem 5450 i 3gb ram :wink: Z procesorem dalem sobie spokój.

Jeśli chodzi o kratę sieciową coś takiego da radę zamiast: https://allegro.pl/ab9-karta-sieciowa-wifi-usb-wi-fi-adapter-antena-i5987535524.html

Nigdy nie używałem takich wynalazków…

5450 512 ew 1GB, nie więcej :)? Win 32/Linuks 32 biy widzi do 4 GB

Pewnie karta da radę, ale na płynne działanie nie licz;)
Jakby co to porównaj jak ten obecny procek będzie szedł i ew wstaw ten 2 wątkowy, wiele to nie da ale będzie tak słabo jak na moim starym netbooku c-60 pewnie :wink:

Mam nadzieję że AGP, bo inna ci nie wejdzie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Win 32/Linuks 32 biy widzi do 4 GB

Windows XP - do 4GB (zwykle 3-3,5GB)
Linux 32bit PAE - do 64GB (maksymalnie 3,5GB dla jednego procesu)

Fakt! Ostatecznie zostaną zakupy u żółtych majfriendsów, oni takie cuda mają przejściówki we wszystkie strony…