Postawienie serwera

Witam. Chciałbym postawić serwer własnoręcznie napisanego programu. Połączenie jest oparte na Winsock 6.0 więc korzysta z protokołu TCP/IP. Mam internet z UPC rozdzielony prze router thomson twg850-4u na dwa komputery. Trochę czytałem na ten temat i dowiedziałem się, że najprawdopodobniej będę do tego potrzebował programu no-ip oraz odpowiedniego skonfigurowania routera tak, aby przekierowywał mi odpowiedni port do wybranego komputera w sieci. Moje pytania są następujące:

  1. Czy na Winsock 6.0 można postawić serwer o zasięgu większym niż sieć lan (raczej tak, ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie)?

  2. Czy da się w opisany wyżej sposób utworzyć IP zewnętrzne tak, by użytkownicy programu mogli bez hamachi połączyć się z moim serwerem?

2a) Jeśli tak, to jak skonfigurować no-ip (zainstalować dam radę, tylko chodzi mi o to, czy jest coś, na co powinienem uważać ustawiając no-ip?)?

2b) Jeśli nie, to co mógłbym zrobić, aby inni użytkownicy mogli łączyć się bez żadnych dodatkowych programów?

Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam za nieco narzucający się ton wypowiedzi, ale 3 lata liceum zniszczyły moją umiejętność pisania komunikatywnych treści ; )

Witaj,

1 - nie odpowiem na 100%, ale myślę, że tak.

2 - tak - poczytaj o przekierowaniu portów (Port Forwarding, Virtual Server).

2a - nic skomplikowanego. Obsługę noip czy (popularniejsze) dyndns.org ma większość routerów. Podajesz adres, login, hasło i preferowaną nazwę domeny i działa. Oczywiście potrzebujesz konta na jednym z tych serwisów.

2b - jak wyżej - przekierujesz porty, ustawisz dyndns i będzie śmigać.

Bywało gorzej :wink: .

A tak myślę… bo poszperałem w ustawieniach routera i śmiem twierdzić, że zwyczajnie mam zewnętrzny adres ip. Czy jest to możliwe przy standardowym pakiecie UPC i czy jeśli poustawiam porty w routerze, to będę mógł normalnie postawić serwer?

EDIT1 literówka…

EDIT2 Znaczy w sensie, że bez noip ani tego drugiego :wink:

EDIT3 literówka w edicie…

Zewnętrzny IP to pikuś, ważne, czy masz statyczny ten adres. Jeśli nie, używasz dyndns. Jeśli tak, to wystarczy przekierować porty. Spytaj usługodawcę - nie używam UPC, więc nie wiem. Użycie protez typy noip/dyndns to tylko formalność - ważne, abyś mógł wystawić serwer na zewnątrz.

Dzięki wielkie :wink: Ustawiłem przekierowanie portu w routerze i już wszystko śmiga :wink: