Postawienie strony WWW na serwer - kilka pytań nowicjusza

Witam

Chciałbym postawić stronę www na serwer. Mam w związku z tym kilka pytań.

1 Nie znam się na pisaniu stron www. Czy mogę uzyć jakiegoś gotowego szablonu, który gdzieś tam znajdę, np. w jakiejś gazecie komputerowej czy w internecie? Czy takie szablony można modyfikować do własnych potrzeb? Czy to jest legalne? Czy może mogę używać tylko własną stronę przeze mnie zrobioną?

2 Chciałbym aby moja strona miała nazwę: www. moja_nazwa.pl. Czy taki adres mogę bez problemu stworzyć? Czy muszę ten adres strony jaki bym chciał gdzieś zarejestrować?

3 Na jaki serwer postawić taką stronę www? Na jakiś płatny najlepiej czy może darmowy może być? Ale jak darmowy to chyba moja nazwa strony to nię będzie taka jak bym chciał tylko np. jeśli bym korzystał z szablonu na onet.pl to chyba nazwa byłaby np. www. moja_nazwa.republika.onet.pl a te dodatki do adresu to mnie nie interesują. Możecie jakieś dobre i tanie oczywiście serwery polecić? Strona będzie zawierała sam teks, dane, będą na niej jakieś zakładki (np. cztery), ewentualnie jakaś grafika. Nie będzie na niej żadnych plików.

Z góry dzięki za pomoc.

  1. Możesz korzystać z gotowych szablonów, ale musisz zapoznać się z tym na co pozwala jej autor (powinien być dołączony plik tekstowy z “licencją”). Zazwyczaj wygląda to tak, że będziesz musiał pozostawić informację o autorze danego szablonu.

  2. Musisz wykupić domenę .pl

  3. Jeżeli na stronie ma być sam tekst i śladowe ilości grafiki to myślę, że darmowy serwer powinien wystarczyć, ale musiałbyś poszukać serwera, który nie dokleja reklam (jeśli nie chcesz ich mieć). Jeśli już wykupisz domenę .pl to możesz bez problemu utworzyć przekierowanie na inną domenę (zazwyczaj są 2 opcje: zwykłe przekierowanie - po wpisaniu adresu http://www. moja_nazwa.pl przejdzie pod adres http://www. moja_nazwa.republika.onet.pl i taki już będzie dalej widoczny, albo coś w stylu maskowania - po wpisaniu http://www. moja_nazwa.pl ten adres będzie widoczny cały czas)

  1. Wszystko zależy od licencji.

  2. Chodzi o domenę więc możesz ją wykupić.

  3. Domena a serwer to co innego. Pod darmowy serwer również można podpiąć wykupioną wcześniej domenę. Darmowe hostingi były już wielerazy polecane na tym forum i na pewno coś znajdziesz, gdyż twoje wymagania są praktycznie minimalne :slight_smile:

EDIT: Kolega wyżej minimalnie mnie wyprzedził.

Ad 2

Tzn. mogę ale nie muszę wykupić i zarejestrować swojego unikalnego adresu czyli domeny? Bo np. jeśli bym chciał, żeby to była nazwa firmy to wtedy lepiej chyba zarejestrować taką domenę? A gdzie to mogę zrobić? Jakieś linki, namiary? Ile to kosztuje? Jak długo się czeka na rejestrację?

To czy chcesz mieć taki czy inny adres to twoja własna wola. Każdy dostawca domeny ma swoje ceny, a domena jest dostępna zazwyczaj w parę minut. Na forum z pewnością były już takie tematy więc nie ma co pisać. Jeśli nie znajdziesz nic na forum no to pozostaje ci google.pl

Skorzystanie z gotowego szablonu i tak zmusi cię do nauki języków HTML i CSS, by dostosować go do swoich potrzeb. W Twoim przypadku polecam skorzystać z gotowego Systemu Zarządzania Treścią (CMS), polecam ci CMS PHP-Fusion jest to dość prosty a zarazem bardzo funkcjonalny skrypt.

Aby mieć własną domenę .pl .com .net itp. należy ją zarejestrować. Wystarczy poszukać, a znajdziesz wiele firm, które oferują rejestrowanie domen za darmo lub za nie wielkie pieniądze (jest to kwestia kilku zł).

Niektóre darmowe serwery mają możliwość podpięcia własnej domeny , jednym z nich i wartym uwagi jest hosting ssl2.pl.

Oczywiście płatne serwery są bardziej stabilne i oferują wsparcie techniczne, ale myślę że ssl2 na początek w zupełności wystarczy.

Gdy domenę kupujesz = rejestracja jej, więc to jedna czynność a nie dwie.

Jeżeli to ma być firma to moje rady:

  1. Zakup serwera, to koszt około 20zł w wzwyż rocznie.

  2. Postawić stronę na CMS + szablon (a jest tego sporo), popularny CMS to joomla -> www.joomla.pl

A co sądzicie o itl.pl?

Znajduję się tam Kreator tworzenia stron www, który testowałem i stwierdzam, że jego funkcje w zupełności mi wystarczają, a samemu nie mam czasu na uczenie się i tworzenie stron. A więc na itl.pl jest możliwość zarejestrowania własnej domeny i postawienia strony na ich serwerze. Co o tym sądzicie?

Serwera nie znam i nigdy nie słyszałem o nim… na pierwszy rzut oka to dosyć drogi jak na to co oferuje.

Przeglądnij forum www.webhostingtalk.pl a najlepiej zapytam tam czego oczekujesz po serwerze, tam najlepiej Ci doradzę (jest to specjalistyczne forum).