Postęp kopiowania plików w GUI


(vbruder) #1

Hej,

Dlaczego w systemach linuksowych podczas kopiowania plików (z wewnętrznego SSD na zewnętrzne USB 2.0 i dowolna inna kombinacja) interfejs użytkownika pokazuje postęp procesu kopiowania w taki sposób, że do 100% dochodzi w kilkadziesiąt sekund, następnie okno kopiowania znika, zaś 'pod maską' dane kopiują się jeszcze dobrych kilkanaście minut (proces w 'top')? Nie da się tego jakoś zsynchronizować, żeby proces kopiowania przebiegał zgodnie z rzeczywistym transferem danych? Jest to trochę mylące, bo z punktu widzenia GUI kopiowanie zakończyło się, a w tym czasie dane nadal są transferowane, co widać nawet po diodzie od HDD.


(GioWDS) #2

To jest bufor danych - z tego co pamiętam wystarczy zamontować partycje z flagą sync, ale szybko poczujesz dlaczego jest domyślnie wyłączona.


(dragonn) #3

Da się, niektóre menadżer plików tak działają np. spacefm po dojściu do 100% czeka aż faktycznie zapis się ukończy. A tak jak mówi GioWDS to jest związane z buforowaniem, a uwierz mi że pod Win też tak jest, tylko dla nośników przenośnych buforowanie jest wyłączone, podobnie da się zrobić na Linuksie.


(christ0) #4

Podobnie działa double commander.


(RubasznyRumcajs) #5

To dlatego ze “gotowy na desktop” Linux jeszcze sie nie nauczyl automontowania flaszy z opcia sync. 
oczywiscie, mozna to sobie z palca montowac (bo czemu nie) z takowa opcja, ale zrobienie tego by sie toto montowalo automatycznie bez grzebania w kodzie automonterow jest niemozliwe. Najwyrazniej jest bo ficzer, a nie bug :S