[Postfix]Błąd podczas montowania katalogu

Witam.

Konfiguruje Postfix`a wg tego poradnika: http://garwi.pl/download/postfix.pdf.

Włączamy sasla

/etc/init.d/saslauthd start

Dodajemy postfixa do grupy sasl

adduser postfix sasl

Tworzymy katalog dla sasla

mkdir -p /var/spool/postfix/var/run/saslauthd

Montujemy

mount -o bind /var/run/saslauthd /var/spool/postfix/var/run/saslauthd/

Edytujemy /etc/fstab

nano /etc/fstab

dodajemy wpis

/var/run/saslauthd /var/spool/postfix/var/run/saslauthd auto bind 0 0

Podczas ponownego restartu serwera wyskakuje błąd: “urządzenie specjalne /var/run/saslauthd nie istnieje, mount zatrzymane ze stanem 32”.

Nie mogę też wysłać poczty. Próbując przez telnet: “Relay access denied”, a thunderbird nie może połączyć się z serwerem SMTP.

Mój system to Ubuntu Serwer 12.04.

Proszę o pomoc.

Z góry dzięki.

Bardzo prawdopodobne, że /var/run jest ramdyskiem (tmpfs) (jego zawartość nie jest zachowywana przy restarcie) i katalog /var/run/saslauthd jest tworzony dopiero przy starcie saslauthd. W /etc/fstab dodaj opcję noauto dopisz w /etc/init.d/saslauthd żeby montował ten katalog po uruchomieniu demona.

Rozumiem, że montowanie w pliku /etc/fstab ma wyglądać tak: /var/run/saslauthd /var/spool/postfix/var/run/saslauthd noauto bind 0 0, a w na końcu pliku /etc/init.d/saslauthd dopisać: mount -o bind /var/run/saslauthd /var/spool/postfix/var/run/saslauthd/ ? Próbowałem w ten sposób, ale dalej nie działa.

Jeżeli jest już wpis w /etc/fstab, to wystarczy polecenie “mount /var/spool/postfix/var/run/saslauthd”.

Nie działa, znaczy ten sam błąd, czy nie działa, znaczy Thunderbird się nie łączy?

Jeżeli mount nadal narzeka na brak /var/run/saslauthd, to możesz w /etc/init.d/saslauthd między uruchomienie demona a montowanie wstawić “sleep 1”. Chodzi o to, żeby demon miał czas na stworzenie tego katalogu.

W pliku “/etc/init.d/saslauthd”, zostawiłem montowanie: “mount /var/spool/postfix/var/run/saslauthd”, z pliku /etc/fstab usunąłem je, ponieważ ciągle był błąd.

Nie rozwiązuje to problemu. Thunderbird nie może dalej się połączyć, telnet wywala ten sam błąd. Mogę pocztę odbierać, ale nie mogę jej wysyłać.

fstab i mount działają tak:

  • Jeżeli jest wpis w fstab, to partycja (czy w tym przypadku bind) jest montowany przy starcie systemu.

  • Chyba że ma w opcjach “noauto” - wtedy nie jest montowana przy starcie systemu.

  • Jeżeli w fstab jest coś wpisane, to gdy wpiszesz “mount /punkt/montowania”, to mount wyczyta całą resztę z fstab

  • Jeżeli w fstab nie ma nic na temat tego co chcesz montować, to musisz podać do polecenia mount wszystkie informacje.

Możesz jeszcze zrobić coś takiego:

if [! mountpoint -q /var/spool/postfix/var/run/saslauthd]; then

    mount /var/spool/postfix/var/run/saslauthd

fi

Poza tym nadal nie wiadomo co nie działa. Możesz sprawdzić w logu systemowym /var/log/syslog - może tam będą jakieś informacje o tym co poszło nie tak przy starcie systemu.

Poradziłem sobie z montowaniem. W pliku /etc/init.d/saslauthd dopisałem: mount -o bind /var/run/saslauthd /var/spool/postfix/var/run/saslauthd/.

Wysyłanie działa tylko w obrębie serwera. Nie mogę wysłać poczty na inne serwery.

Zmieniłem port na 587. Thunderbird wysyła pocztę, ale odbiorca jej nie otrzymuje,