Postrzępiony ekran startowy i artefakty na karcie GF 9800GT

Witam,

Parę dni temu mój system XP przestał funkcjonować - komputer włączał się ale na ekranie logowania do win-a ekran się wygaszał/zaciemniał, tak że tylko restart pomagał.

Po restarcie pierwsze ekrany wyglądały na postrzępione, poprzerywane i regularnie “pokropkowane” innymi elementami.

Komputer wchodził mi do windowska jedynie w trybie awaryjnym.

Zgrałem co potrzebowałem na dysk zewnętrzny i zrobiłem całkowity format.

Po wgraniu nowego win-a (pierwsze ekrany dalej wyglądały tak samo - poprzerywane, pozacierane itp) widnows odpalał mi się normalnie, więc przystąpiłem do wgrywania sterowników do płyty głównej oraz do grafiki.

Po zainstalowaniu sterowników do p. głównej wszystko działało dobrze (choć pierwsze ekrany po restarcie cały czas wyglądały jak wcześniej), natomiast po wgraniu sterowników zarówno z płyty dołączonej od sprzedawcy komputera parę lat temu, jak i najnowszych sterowników ze strony nvidii dla mojej karty g. i systemu - czyli Geforce 9800 GT w obu przypadkach komputer wygaszał/wyłączał ekran (tak jak wyżej napisałem).

Pomagało jedynie odpalenie komputera z opcji “uruchom z ostatnimi sprawnymi ustawieniami komputera” czy jakoś tak.

Znalazłem na Youtube filmiki na których ekran wygląda podobnie, jeszcze gorzej niż u mnie:

grzanie karty w piekarniku nie za bardzo mnie interesuje (choć interesuje mnie czy rzeczywiście działa), zamieszczam jedynie ten filmik, aby osoby czytające mój temat miały wgląd jak mniej więcej wygląda mój ekran w trakcie odpalania komputera.

Proszę o pomoc, potwierdzenie czy to na pewno jest problem z kartą graficzną. Nie chcę robić nowego zakupu na kilkaset złotych nie będąc pewien czy to na pewno kartę trzeba wymienić.

Jeżeli to rzeczywiście jest problem z kartą to prosiłbym Was o pomoc w doradzeniu jaką kupić nową, lepszą grafikę w granicach do 350zł, która będzie pasowała do mojego komputera/płyty głównej.

Mój komputer to:

Płyta - gigabyte ep43-ds3l http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … 3-ds3l_10/

intel e8600 http://ark.intel.com/products/35605/

4gb ram

Palit Geforce 9800GT 1GB http://www.palit.biz/palit/vgapro.php?id=1148

dysk: samsung 500gb

Dwoje podejrzanych:

  • karta

  • zasilacz

Trzeba najpierw kompa sprawdzić na innej karcie grafiki.

Proponuję jak coś HD7770 np: Gigabyte.

Mój zasilacz to:

Logic-500ATX - max500w ; ATX 12v 2.2 compatible

a wygląda tak:

http://www.vobis.pl/zasilacz-logic-500w … 96900.html

Nie jest to rewelacja, a praktycznie do wymiany.

Ale zacznij od podmiany karty i sprawdzenia.

Przyczyną może być też spuchnięty kondensator na grafice, albo płycie głównej. Na pewno coś z prądem, ale przyczyna zepsucia się może tkwić w zbyt wysokiej temperaturze komputera, a temperatura wzrasta od zbyt wysokiego napięcia. Kondensatory puchną od napięcia.

Zasilacz to podstawa, ale zadbać o przepływ powietrza w obudowie też trzeba.

Widziałem już przypadki gdzie płyta główna się wygięła w okolicach PCI-E. Po wyjęciu po czasie wróciła do swojego kształtu.

Skoro masz zasilacz Logic to obudowę pewnie też. Musi być 100% prosta, stać na wszystkich nóżkach. Zbyt cienka blacha i tandetne nitowanie. Wystarczy taki komputer źle przenieść, albo przycisnąć mocniej i się wszystko w środku napręża…

A jakim sposobem? Przecież płyta jest odseparowana od obudowy specjalnymi śrubkami, reszta podzespołów też znajduje się w pewnej odległości od ścianek, więc nie ma szans aby coś im się stało.

Raczej nie, najczęstszą przyczyną awarii kart z serii 8 i 9 nvidii jest odlutowanie gpu.

Dobrze… dziękuję za pomoc.

Doradzacie aby zakupić również nowy zasilacz. Napisałem jaki mam komputer, czy możecie mi doradzić jaką kartę graficzną i jaki zasilacz w takim wypadku zakupić do mojego komputera ? Oczywiście zależy mi na tanim ale “przystępnym” zasilaczu i tak jak wczesniej pisalem na karcie graficznej w okolicach 250-350zł, jakieś zestawienie, czy bezkompromisowo HD 7770 jak wyżej napisano ?

Jeszcze jedno: pożyczyłem od kolegi Radeon 4850 HD, włożyłem do kompa i początkowe problemy z artefaktami itp zniknęły. Zainstalowałem do niego odpowiednie sterowniki i zainstalowałem jakąkolwiek grę, która się szybko instaluje aby sprawdzić czy wszystko jest ok, wypadło na Wormsy World Party, czyli stara gra, która nie powinna być obciążająca dla komputera/grafiki (tak myślę). Pograłem 5-10minut i wyłączyłem komputer, aby wymontować kartę graficzną i oddać koledze. Ale nie byłem w stanie wymontować karty graficznej bo była gorąca do tego stopnia że nie mogłem jej trzymać. Czy to normalne aby taką temperaturę łapała karta tak szybko ?

Potrafią porządnie się nagrzać nawet bez obciążenia?

Dodatkowe zasilanie było podpięte?

Zasilacze porządne masz podane w tym dziale.

Zasilacze Chieftec chyba najlepsze. 400W powinno wystarczyć.

Gorąca to znaczy ile? 50* to dla człowieka gorąco, podczas gdy to normalna temperatura dla PC. Układy graficzne 80* to standard

Czy to jest pytanie czy stwierdzenie bo nie rozumiem.

Jakie dodatkowe zasilanie ?

400W dla mojego komputera i załóżmy karty Radeon 7700 HD lub podobnbej jakości wystarczy ?

Wiem. przepraszam że tak nieprecyzyjnie podaję Wam informacje. Po prostu się zdziwiłem, że bez obciążania karty jakaś wymagającą grą złapał “sporą” temperaturę. Obawiam się czy gdzieś się jakieś przeciążenie nie robi, które zdecydowanie skróci żywotność nowej karty, gdy ją kupię.

400W ModeCom albo Logic to całkiem inne 400W od Chifteca :smiley: Sprawdź. Jeśli cenowo nie będzie dużych różnic to weź mocniejszy. Dla pewności możesz zamontować mocniejszy…

:arrow: na dzień dzisiejszy karty graficznej o mniejszej wydajności niż HD 7770 nie warto kupować (moc TDP 80W, wymaga dodatkowego zasilania),

:arrow: w najgorszym “układzie” kupuj HD 7750 ale koniecznie z pamięciami GDDR5 (moc TDP 55W, nie wymaga dodatkowego zasilania).

:arrow: dobry, niedrogi i wydajny zasilacz Corsair VS 450W linia 12V, 34A, 408W

czy na takim zasilaczu jak podałeś czyli Corsair VS 450W pójdzie HD 7770 ? I czy ten zasilacz i karta będą kompatybilne z resztą mojego komputera ?

2 x TAK.

Kolego jeśli na pożyczonej karcie HD 4850, która ma moc TDP 114W komputer działał dobrze, a to znaczy, że zasilacz spokojnie sobie poradzi z kartą HD 7770 która ma mniejszą moc TDP 85W (nie wydajność). Jednak wcześniej czy później Twój zasilacz należy wymienić.