Poszukiwana płyta główna z controlerem raid


(Sebastianp88) #1

Witam wszystkich,

 

poszukuję płyty głównej do 500 złoty która będzie posiadała controler raid. Przy okazji chciałem się spytać czy faktycznie istnieje coś takiego jak podział (w przypadku płyt głównych od PC) na hardware i software raid? Ponoć przy tym drugim potrzebne są sterowniki. Będę wdzięczny za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam


(Mr Green Fall) #2

RAID sprzętowy - w celu utworzenia tego rodzaju macierzy potrzebny jest specjalny dedykowany kontroler, do którego podłącza się dyski. Zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście wydajność i brak dodatkowego wykorzystania zasobów procesora. Ten rodzaj macierzy jest polecany w przypadku, gdy potrzebna jest duża wydajność i niezawodność pamięci masowej. Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście cena samego kontrolera.

 

RAID programowy - ogromną zaletą tego rozwiązania jest brak potrzeby zakupu dodatkowych elementów oprócz samych dysków twardych. Dyski są podłączane bezpośrednio do istniejących na płycie głównej kontrolerów. Wady to oczywiście mniejsza wydajność - RAID programowy wykorzystuje procesor główny CPU do wykonywania obliczeń dyskowych. Obecnie większość systemów operacyjnych (Linux, Windows, FreeBSD) oferuje wbudowane gotowe rozwiązania programowe do tworzenia tego typu macierzy. Są one oczywiście niekompatybilne ze sobą. Istnieją również rozwiązania pośrednie, tzw. FakeRAID - wiele płyt głównych umożliwia włączenie w BIOS’ie opcji RAID. Wydawać by się mogło, że jest to RAID sprzętowy. Niestety większość teraz typu rozwiązań zintegrowanych z płytami głównymi wykorzystuje procesor do przetwarzania operacji dyskowych i sum kontrolnych. Często również bywają problemy ze znalezieniem odpowiednich sterowników, które obsłużyłyby tego typu macierz w używanym systemie operacyjnym.

 

Nie napisałeś, jaki procesor chcesz na tej płycie zamontować.


(Sebastianp88) #3

Procesor najlepiej intela - nie ma znaczenia czy bedzie i3, czy tez i7