Poszukiwany program informujacy o otworzeniu maila

Witam

Poszukuje darmowego programu/wtyczki, ktora by mnie poinformowala o tym, ze wyslany przeze mnie mail zostal otworzony/przeczytany.

Jak na razie znalazlem tylko Right Inbox for Gmail, lecz on jest platny.

Oczywiscie program/rozszerzenie pod gmaila na przegladarke google chrome.

A czy Google w interfejsie swojej “wspaniałej” usługi Gmail nie dał opcji ustawienia żądania otwarcia maila?

SeaMonkey, Thunderbird i każdy inny szanujący się klient poczty ma zaimplementowaną tą opcję w standardzie (bo o ile mi wiadomo nadal można korzystać z klienta poczty do obsługi Gmail’a) a i wiele dostawców usługi kont e-mail ma to już również w interfejsie webowym.

Protokół poczty elektronicznej, o ile dobrze pamiętam, nie zawiera takiej usługi. Coś takiego działa tylko z dobrej woli producentów klientów pocztowych, ale i to zazwyczaj da się przyblokować. Nie ma więc programu ani wtyczki dającej 100% pewności powiadomienia o odczytaniu ani nawet dotarciu wiadomości.

Da się to zrobić. Pixel tracking. Nie będę robił reklamy, ale są w sieci firmy zajmujące się marketingiem i potrafią takie rzeczy jak otwarcia zliczać. Sam pracuje w takiej jako programista.

Po pierwsze, sprawdzenie czy ktoś otworzył (co nie znaczy, że przeczytał :P) daną wiadomość, da się zrobić tylko pod pewnymi warunkami (założeniami), bo jeśli użytkownik docelowy odbierze taką wiadomość przy pomocy programu, który tego żądania nie wspiera lub ma je zablokowane, to nadawca nic nie uzyska.

Po drugie, można do wysyłanej wiadomości (w HTMLu) dołączyć (najczęściej przezroczysty) obrazek (o wielkości 1x1 px), który jest generowany przez skrypt zliczający/śledzący otwarcie e-maila. Wywołanie może mieć postać

[/code]

gdzie przykładowy skrypt (tu skrypt.php w PHP) dostanie w id identyfikator danego e-maila (do ustalenia indywidualnie) - może to być zakodowany (np. poprzez funkcję typu urlencode) adres odbiorcy + temat + data wysłania. Adres serwisu (serwis_zliczający.pl) to tylko przykład - można skorzystać z jakiegoś własnego hostingu (np. darmowego).

Jednakże wiele programów pocztowych ma zabezpieczenie przed tego typu (dowolnymi) obrazkami i domyślnie nie otwiera ich, wyświetlając stosowny komunikat - i użytkownik sam musi zezwolić na pokazanie (załadowanie) obrazków. Wtedy zamiast przezroczystego 1-pikselowego obrazka warto tak wstawiać logo lub podpis. :slight_smile:

IMO jak już pchać php w obrazki, lepiej dać rozszerzenie jpg via htaccess, tak samo 1x1 sensu nie ma j/w zostało powiedziane (lepiej choćby jakiegoś emota dać :P) :slight_smile:

Takich metod jest wiele ale wszystkie mają jedną cechę wspólną: żadna nie jest w 100% skuteczna bo każdą da się zablokować (większość takich metod typu pobieranie obrazka z serwera jest blokowana standardowo) ani już tym bardziej żadna nie da ci faktycznej informacji czy e-mail został przeczytany czy nie.

Moim zdaniem najlepiej wykorzystać funkcję żądania potwierdzenia odczytania, jest ona najprostsza i zwykle ludzie mają ustawione na automatyczne wysyłanie potwierdzenia a nawet jeśli standardowo użytkownik jest pytany o pozwolenie to i tak większość klika TAK w komunikatach bez czytania o co chodzi.

A kto ma ustawione na odrzucanie takich żądań albo ręcznie odrzuci je odrzuci to i tak najwyraźniej nie chce wysyłać takich potwierdzeń i ma pewno wszystko ustawione możliwe najdokładniej żeby uniemożliwić śledzenie czy przeczytał czy nie.