Poszukiwany prosty program graficzny do map

Witam serdecznie,

mam ogromną prośbę o pomoc przy dobrze prostego programu graficznego, w którym będą mógł wykonać pewnie dla większości z Was dość banalną rzecz jednak dla mnie po dwóch dniach poszukiwań trudną. Mianowicie mając skan mapy (zwykła biała mapa z naniesionymi działkami ewidencyjnymi jak w przypadku budowy np. domu) potrzebuję zaznaczyć konkretny kontur działki (czasem regularny, czasem nieregularny kształt) i poszerzyć to zaznaczenie o tzw. strefę buforową (strefę oddziaływania)o wielkości np. 50metrów w skali (czyli kilka centymetrów na mapie, co spowoduje powstanie okręgu dla działki prostokątnej w kształcie mniej więcej stadionu do biegów czy stadionu piłkarskiego wraz z trybunami.

Jest to czynność prosta do wykonania w popularnych serwisach mapowych jak np. geoportal jednak jak mam już zeskanowana mapę to sytuacja robi się nieco trudniejsza.

Czy jesteście w stanie podpowiedzieć mi jakim programem (płatnym lub nie) jestem w stanie coś takiego wykonać?

Poniżej link do jednego z portali mapowych z takim właśnie zaznaczeniem.

przykład

Na upartego coś takiego zrobisz w zwykłym programie graficznym np. GIMP.
Ustawić tylko prawidłowe jednostki, najlepiej na milimetry, bo na nich będziesz operować. Wyznaczyć prawidłową rozdzielczość ile pikseli na milimetr. Włączyć sobie siatkę + przyciąganie do siatki. Skonfigurować siatkę, aby była np. co 1 lub 5mm. Narzędzie zaznaczanie i jazda.
Możesz też sobie wyznaczyć prowadnice dla ułatwienia.

W gimp faktycznie można to zrobić. Wystarczy policzyć ile pikseli odpowiada metrowi na zdjęciu, następnie narzędziem free select tool (nie wiem jak to przetłumaczyli, swobodne zaznaczanie? Ikona lassa :wink: ) obrysować obszar i z menu zaznaczenia (select) wybrać obramowanie zaznaczenia (border) i wybrać odpowiednią ilość pikseli.

MikroMap. Demo pozwala na 30 dni pracy.

Niestety po wielu próbach wykonania tego w programie mikromap poddaję się, dodawanie tam pliku, który jest skanem mapy to droga przez mękę (mimo kupienia pełnej wersji umożliwiającej właśnie import).

Czy ktoś ma inne pomysły? Corel?

mapa jest w jakim formacie? gif, jpg, pdf?
Inkscape, darmowy:

Po co ci corela kupować do tak prostej rzeczy? Opisałem jak to zrobić w kilku krokach w gimpie.

w gimpie się zamota

No dobra, a dlaczego nie można tego zrobić w tym programie online skoro działa? Czy chodzi o to, że ten szkic mapy jest inny niż już istniejące? Czy jak?

Jakby wrzucił tą mapę, to byśmy wiedzieli nad czym myśleć.
Znowu wróżenie z fusów
Nie bardzo wiem o co walczy
Linijka, obrót km, metry. To są podstawy.

Jednostki siatki i jest w domu

niestety chodzi o kopię mapy urzędowej. Bardzo chętnie dodałbym to w portalach dostępnych online, ale mam zeskanowaną mapę urzędową, na której muszę coś dodać i chodzi o to aby to było w miarę nieskomplikowane, ale jednocześnie dało możliwość dodania np. legendy (w ramce) lub innego obiektu na działce (np. z innego pliku jpg).

z tego co patrzę na inkscape to wygląda to dobrze, jednak cały czas szukam opcji, którą zidentyfikowałem w corelu jako obrys (w zasadzie przy zachowanej skali daje możliwość wprost wprowadzania tego o co mi chodzi mm->m)