Poszukiwany Router WiFi+LAN

Witam

Poszukuję routera z możliwością dostępu bezprzewodowego WiFi oraz z wbudowanym switchem 4-portowym. Internet jest z modemu ADSL (dialog). Ważne by router posiadał wbudowany firewall z translacją adresów NAT/PAT oraz filtrowaniem pakietów MAC/IP, oraz możliwość przekierowywania portów.

Na razie posiadam router przewodowy DI-604 firmy D-Link. Jestem z jego oprogramowania zadowolony jednak potrzebuję także możliwości dostępu przez WiFi do internetu i sieci postawionej na tym routerze.

Dodatkowo potrzebuję by router posiadał możliwość podłączenia anteny zewnętrznej o większej mocy oraz posiadał wbudowaną możliwość przydzielenia prędkości transmisji poszczególnym klientom (nie pamiętam czy to się nazywa QoS czy CIR).

Cena routera max 300 zł. Ewentualnie gdyby posiadał jeszcze wbudowany serwer wydruku poprzez port USB. (ale to już tylko opcja).

Na oku mam taki sprzęt:

http://sklep.benchmark.pl/pelny_30509.html - LinkSysa z wbudowanym QoS’em jednak z opinii wynika, że są problemy z oprogramowaniem.

Innego się nie doszukałem z wbudowanym QoS w takiej cenie.

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie z tego typu sprzętem to czekam na propozycje.

Pozdrawiam.

Złączono Posta : 10.01.2007 (Sro) 16:37

Ja piernicze. 120 osób sobie to przeglądnęło i nikt nie ma najmniejszej sugestii co do zakupu takiego sprzętu?

A może zostawić tak jak jest i dokupić poprostu sam punkt dostępowy Wi-Fi. Bedzie taniej.

I trzecie urządzenie na stosie które się grzeje. Szukać kolejnego wolnego gniazda zasilającego itp.

Tym bardziej, że mam kupca na stary router więc nie dużo muszę dołożyć do nowego.

I w sumie takiego znalazłem:

http://proline.pl/shop.php?prodid=LINKSYS+WRT54GL-EU

I jestem bardzo zadowolony. Ma wszystko to co chciałem jedynie z wyjątkiem Serwera Wydruku. Ale jak już wspominałem wcześniej to była tylko opcja.

Ale i tak dziękuję za dobre chęci.

Pozdrawiam

Niema sprawy. Od tego jest to forum by się pytać.

Dobry wybór z tym Linksys-em. Firma słynie z dobrych rozwiązań. A ten router ma dwie antenki (zapewne wspiera druga generację nadawania sygnału - wiekszy zasięg i transfer w budynkach).

Jeśli bedziesz miał ochotę to fajnie by było napisać jeszcze jak się sprawuje sprzęt i wogóle oprogramowanie… aczkolwiek wierze że jest wszystko w jak najlepszym porządku.

Pozdro. :mrgreen:

Ok.

Sprzęcik posiadam już ponad tydzień i jak do tej pory nie wymagał ani jednego restartu. A podłączone są w sumie 4 komputery (3 po kablu 1 po WiFi). Często są włączona na dwóch kompach naraz gry on-line (jak by kto pytał to L2), a na jednym jest postawiony programik P2P Emule.

Pierwszy kontakt z routerem.

Po rozpakowaniu (a trzeba przyznać, że ładnie i przemyślanie jest to poukładane w pudełku) ukazuje się oczom ładny design urządzenia oraz dodatków (np. czarna matowa koperta z CD) - maleńki szczegół, ale trzeba przyznać, że przyjemnie jest coś takiego otwierać. Widać firma nawet o to dba.

Z tyłu na portach LAN, WAN i zasilacza - naklejka informująca o potrzebie odpalenia płyty jako pierwszej, a potem podłączenia komputera do routera. Nie wiem po co takie cyrki ponieważ autorun poprowadził mnie do jakiegoś oprogramowania związanego z konfiguracją bezpiecznego kanału WiFi, a nie miało to wpływ na komputery przez kabel.

Podłączenie zasilania (trochę duży ten zasilacz), oraz komputerów i modemu przebiegło szybko. Wszystko porty ładnie opisane (nawet laik się połapie).

Router został od razu rozpoznany przez kompy i mogłem przystąpić do konfiguracji. Interfejs bajecznie prosty i szybko można się nauczyć co gdzie jest. Na prawym panelu zawsze dostępny help z krótkimi opisami co czego dotyczy. Wpisanie podstawowych danych (od dostawcy netu) w tabelę połączenia WAN, restart routera i… internet już jest.

Sygnał WiFi mocny i wyraźny. Mam mieszkanie w bloku z tzw. wielkiej płyty i np. słuchawki radiowe tracą mi zasięg już w drugim pomieszczeniu. Przechadzka po całym mieszkaniu z Lapem i tylko w najdalszym zakątku mieszkania sygnał spadł tylko o 1 kreskę. Na sąsiednich piętrach (1 w górę i 1 w dół) sygnał dalej bardzo dobry. Nie zauważyłem by się resetowało połączenie z routerem przez WiFi. Pracowałem przez ponad 10h i internet cały czas był.

I w porównaniu do D-Linka ten routerek mało się grzeje. Jedynie mogliby zrobić bardziej czytelne diody, ponieważ jeżeli jakaś jest wygaszona, a sąsiednia aktywna to trochę to światełko się przebija na sąsiednie i wprowadza tylko w błąd.

Sam panel konfiguracyjny przez www jest super. Znalazło się tylko kilka małych minusów:

  • serwer DHCP ma domyślnie wpisany adres 192.168.1.X - brak możliwości skonfigurowania innych adresów np 192.168.0.X . Zakres przydzielanych adresów tylko mamy możliwość wpisania górnej granicy. Dolna jest narzucona na 1 (w d-linku można było 3 wartości konfigurować). Minus nie przeszkadzający, ale jednak człowiek lubi poczucie wolności.

  • QoS - możliwość konfiguracji ruchu tylko upstream.

Plusy:

  • WiFi - zabezpieczenia - Wybór kanału (13 rodzajów różniących się częstotliwością), rodzaju transmisji (B/G/Mixed), sposobu zabezpieczenia WPA (personal i enterprise), WPA2 (personal i enterprise), RADIUS, WEP, szyfrowanie AES i TKIP+AES, tablica filtrowania po MAC adresie itp.

  • możliwość blokowania dostępu do internetu: po mac adresie, po IP (tablica IP), do kilku URLów, lub po słowach na stronach.

  • fajnie zrobiona tablica forwardowania i triggeringu portów

  • QoS - możliwość ustawienia priorytetu dla 2 mac adresów, dla 4 gniazd LAN, oraz 8 różnych portów i osobno dla WiFi.

  • możliwość blokowania dostępu do panelu konfiguracyjnego przez WiFi.

Jeżeli ktoś będzie miał jeszcze jakieś pytania to czekam.

kupiłem niedawno wrt 54GL . od razu wgrałem oprogramowanie alternatywne Thibor 15c. do wyboru są jeszcze inne softy np. Tomato. router jest super. POLECAM.

Z D - link polecam posaidam sam i jestem zadowolony posiada zdaje sie wszystko czego szukasz Alladynek

http://www.gral.pl/preview/D-Link/D-Lin … J45_49.php

zdecydowanie wrt54GL. alternatywne oprogramowanie plus fachowe forum co nie jest bez znaczenia.

http://openlinksys.info/news.php

No właśnie o 524-ce słyszałem, że często się wiesza i nie za bardzo lubi wszystkie modemy. No i nie ma opcji QoS.

Ja bym polecił już któryś raz na tym forum Cerberusa. Świetna sprawa za tą kasę i chyba 5 lat gwarancji. Mam, działa stabilnie po zainstalowaniu najnowszego firmwareu 1.09b. Ma virtual server, QOS, i jest 4 portowy :slight_smile: Polecam