Poszukiwany sterownik dźwięku

Witam,

Proszę o pomoc, ponieważ nie mogę znaleźć sterownika dźwięku do laptopa, kręcę się jak we mgle.

Po kolei - analiza wg EVERESTa:

karta dźwiękowa: Intel 82801FBM ICH6-M - High Definition Audio Controller [b-2]

płyta główna: Asus M5000A Series Notebook

mikroukład płyty (o ile potrzebny): Intel Alviso-G i915GM

Niestety ani na stronie Intela, ani Asusa nic nie znajduję. To stary notebook, ale działa. Miałem problemy z bezprzewodową siecią, ale już to naprawiłem. A z dźwiękiem nie mogę sobie poradzić.

Z góry dziękuję za pomoc.

http://www.dobreprogramy.pl/Realtek-Hig … 21164.html

Wybierz wersje odpowiednią do posiadanego systemu.

Firma i model laptopa? System operacyjny?

Notebook Asus M5200ae

system XP Home SP3

http://support.asus.com.tw/download/dow … uage=pl-pl Najlepiej z serwera Global. Po rozpakowaniu instalować z ikony “AsusSetup.exe”.

Niestety pojawia mi się komunikat:

Instalacja nie powiodła się! Pliki sterownika audio nie obsługują osprzętu tego komputera.

Plus że należy zrestartować, jeżeli były usuwane sterowniki audio. Komputer jest po reinstalce systemu.

W narzędziach administracyjnych w Kontrolery dźwięku, wideo i gier mam:

Kodery-dekodery audio, Starsze sterowniki audio - oba działają poprawnie. Czy to możliwe, żeby karta była, ale jakby niewłączona?

Możliwe. Karta dźwiękowa bywa wyłączana w BIOSie, lecz ustawienie BIOSu na pozycji “Load Optimized Defaults” (lub podobnie), potem Enter i potwierdzenie zmian oraz restart komputera, powinno przywrócić standardowe ustawienia BIOSu łącznie z kartą dźwiękową.

Dodane 23.03.2012 (Pt) 16:40

Możesz też spróbować instalować te sterowniki po otwarciu folderu “32bit”, następnie folderu “2K_XP” i dopiero tam uruchomić instalację z ikony “setup.exe”.

Co do drugiej części, to tak właśnie zrobiłem, tzn z tego katalogu skorzystałem ponieważ po kliknięciu pierwszego pliku AsusSetup.exe dostałem komunikat: Does not support this OS : WNT_5.1H. Dopiero ten plik oraz setup.exe z katalogu 32bit/2K_XP rozpoczynały nieudaną instalację.

Zaraz spróbuję z BIOSem i zaktualizuję posta z wynikiem.

EDIT:

Niestety “Optimized Defaults” nie pomogły.

W Panelu sterowania w Dźwięki i urządzenia/Głośność jest napisane Brak urządzeń audio. Program Speccy wskazywał: Nie wykryto karty dźwiękowej. Dopiero EVEREST w Multimedia/Dźwięki PCI/PnP wskazał urządzenie. Ale już pozycję wyżej w Dźwięki Windows nie ma nic. Piszę, ponieważ nie wiem czy to istotne :?

EDIT2:

Ściągnąłem również sterowniki sugerowane przez nico19. Niestety również nie pomogły. Co prawda w Panelu Ster./Dźwięki/Sprzęt pojawiło się urządzenie Realtek High Definition Audio, a w jego właściwościach miksery itp. Wszystkie są włączone ale niestety nie przełożyło się to na działanie dźwięku.

Dodatkowo po wybraniu Optimal Defaults w BIOS, gdy uruchamiam EVEREST, to przy płycie głównej już nie widzę karty dźwiękowej. Dopiero w Multimediach, tak jak opisywałem to wcześniej.

EDIT3 27.03:

Temat do zamknięcia, problem rozwiązany przez pomocnego użytkownika forum.