Poszukuję bardzo ekonomicznej przeglądarki internetowej

Witam,

Od dłuższego czasu poszukuję przeglądarki internetowej, która zużywa jak najmniej procesora oraz ma podstawowe funkcje jak flash, java itd. Po przejrzeniu google natrafiłem na takie marki jak SlimBrowser, Midori, Arora, Dillo, K-meleon… Czy może ktoś mi sensownie doradzić, która jest najbardziej oszczędna i ma podstawowe narzędzia? Przeglądarka powinna działać na systemie XP i najlepiej jakby była po polsku (to nie jest konieczny warunek). Będę bardzo wdzięczny również za podanie rankingu takich przeglądarek, gdyż znalazłem tylko takich marek jak chrome, firefox, ie, opera oraz safari a te przegladarki mnie nie interesuja. Z góry wielkie dzięki za cenne odpowiedzi. Pozdrawiam.

Używam czasem dość starego laptopa (Celeron M 1,5 GHZ, 768 MB Ram) i na takim sprzęcie testowałem różne przeglądarki. U mnie najlepiej sprawdza się firefox (jednak można zapomnieć o przeglądaniu jakiegokolwiek pełnoekranowego wideo). Mógłbyś ewentualnie przesiąść się hna jakiegoś lekkiego linuxa (ja używam Minta z XFCE) i używać Midori.

Samo użycie flash wyklucza “lekką przeglądarkę”

 

Przez cały okres kiedy Xp był na topie posługiwałem się Seamonkey (przeglądarka, klient poczty, grupy dyskusyjne, edytor html).

Polecam testować od starszych wersji bo im nowsza tym bardziej będą rosły wymagania co do systemu i komputera.

Problem w tym że flash, java itp. to właśnie te elementy stron które są najcięższe i to one najczęściej powodują zamulenie przeglądarki.

Tym bardziej że flash używany jest przez większość niby profesjonalnych webmasterów do absolutnie wszystkiego bez żadnego sensownego powodu, na niektórych stronach jest tyle flashowych reklam że prawie nie widać właściwej treści strony a przeglądarka prawie zamiera.

 

Ja ze swojej strony proponuję przeglądarkę Firefox lub jej pochodną oraz dodatek AdBlock Plus który blokuje ładowanie większości reklam i w ten sposób często naprawdę mocno przyspiesza działanie przeglądarki.

Ok dzięki wielkie za wartościową odpowiedź i wytłumaczenie problemu. Czy Waszym zdaniem poradniki na internecie typu “jak przyśpieszyć firefoxa” są godne uwagi? Czy dodatki i programy typu “speedyfox” itd na prawdę pomagają?

Sama używam nie najnowszego już sprzętu (nie jest to też kompletna starość, ale wiadomo) i firefoxa. Mam też zainstalowanego speedyfoxa i powiem Ci, że widać różnicę w użytkowaniu. Wszystko działa płynniej i nawet w obecności wielu reklam przeglądarka nie zmula jakoś tragicznie.

Nie wiem jak inne programy. Od początku mam speedyfoxa i mogę go szczerze polecić. ; )

może lepiej dostosować przegladarkę pod siebie… każda ma swoje plusy i wady.

Speed-Fox nie odczuwałem nigdy różnic :wink: ale nie też nie zwalniał od tego dodatku.

 

 

Oprócz Adblock,

 

 

Noscript 

Strona ładuje się w podstawowej wersji bez skryptów, czyli np aby skorzystać z poczty/banku/forum/… należy odblokować w niebieskim S “poczta.pl” i prawdopodobnie kilka adresów powiązanych z “xxx.poczta.pl”  ale już np bez ads.xxxx.xxl genius.pl, google-analitycs, i innych obcych, strona zadziała.

 

Ale do momentu gdy na stronie znajdujesz to co chcesz nie odblokowujesz :wink:

 

 

Trochę przyśpiesza też Disconnect Me

Blokuje “zapytania o cookies” od “niepotrzebnych stron”. Sam możesz również blokować selektywnie cookies w ustawieniach firefox.

Zgadza się, po instalacji tych dodatków Firefox działa już trochę lepiej na tym starym sprzęcie

Ja bym sugerował użyć starszej wersji i wyłączyć aktualizacje przeglądarki. Na jednojajowym Athlonie z 1,5 GB ram daje rade wersja 18 z tego co pamiętam, do tego powyłaczaj niepotrzebne usługi działające w tle. O płynym działąniu aplikacji flash raczej zapomnij - taka jego specyfika.

Ok to widzę, że nic się nie da zrobić więcej, bo właśnie w zasadzie chodzi tu o aplikacji flash oraz filmy na youtube itd. Dziękuję Wam za pomoc

Starsza wersja przeglądarki to zgoda na luki w oprogramowania a to poważny błąd bezpieczeństwa nie doradzaj tak więcej. Przeglądarka to program który pokazuje nam internet i jest pierwszą narażona na ataki tak jak Flash cz Java które przetwarzają koń strony tak przeglądarka przetwarza kod.

Zamiast tego proponuje zainstalować jakiś form Firefoxa jak Pale Moon, Watherfox, Firefox light.

Np. Firefox 29+ i wtyczka Fasterfox

 

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/rsccmanfasterfox/

Dzięki wielkie bart86, właśnie o taką pomoc mi tutaj chodzi! Już zabieram się za testowanie tych przeglądarek :wink: