Poszukuję czegoś do szybkiej zmiany adresu ip

Witam :slight_smile: Często zmieniam swój adres ip, również maskę, bramę i DNS. Uprzykrzyło mi się za każdym razem klikanie Połączenie Lokalne -> Stan -> Właściwości -> scroll na dół -> TCP/IP -> Właściwości… Za dużo tego. Poszukuję rozwiązania, aby jednym - dwoma kliknięciami dostać się do możliwości zmiany adresu. Są jakieś programy do tego? Albo chociaż skrypty symulujące ruch i kliki myszki? :stuck_out_tongue: Cokolwiek, wdzięczność za każden jeden pomysł.

Pomocne będzie polecenie netsh. Jest to narzędzie do obsługi skryptów, uruchamiane w Wierszu polecenia, które zezwala na lokalne lub zdalne wyświetlanie bądź modyfikowanie konfiguracji TCP/IP uruchomionego komputera.

Przyjmijmy nazwy Sieć1 i Sieć2. W pierwszej kolejności musimy zapisać bieżące ustawienia w każdej sieci. Gdy zatem korzystamy z Internetu sieci numer 1, uruchamiamy Wiersz polecenia (Start | Uruchom | cmd.exe) i wydajemy komendę: netsh -c interface dump > C:\Sieć1.txt. Podobnie musimy zrobić po podłączeniu komputera w sieci numer 2, przy czym wtedy wywołujemy polecenie: netsh -c interface dump > C:\Sieć2.txt.

Od tej pory po podłączeniu komputera do sieci numer 1 należy wydać polecenie: netsh -f C:\Sieć1.txt, a w sieci numer 2: netsh -f C:\Sieć2.txt. Czynności te można dodatkowo zautomatyzować, przygotowując plik BAT, zawierający proste menu wyboru konfiguracji sieciowej, i umieszczając go w grupie Autostart.

Są też programy z GUI wykonujące tę czynność, ale nie spotkałem darmowego.

Dzięki cr0w, ale to nie rozwiązuje problemu. Nie chodzi o podłączanie się do różnych sieci, tylko testowanie sprzętu sieciowego na różnych IP, różnych klas… Dlatego musi to być skrót do szybkiego, manualnego wpisania danych.

A jakie to programy, bo osobiście żadnego nie znalazłem? może uda mi się nakłonić szefa do kupna?

Niestety nie pamiętam nazw, poszukaj na google, jeśli coś sobie przypomnę to napiszę