Poszukuję monitora LCD 19'' ~1000PLN


(Airborn) #1

Witam, postanowiłem się z końcu przesiąść z leciwego 15'' CRT na jakiegoś 19'' LCD i tutaj zaczęły się komplikacje... a raczej brak wiedzy na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Szukam czegoś w okolicach 1000PLN, 19'' o stosunku boków jak najbardziej zbliżonym do kwadratu (5:4), kontrast minimum 700:1, jasność minimum 300 cd, mile widziane złącze DVI. Jakimś średnim zaufaniem obdarzam firmę BenQ, raczej preferowane coś Samsunga, LG, Belinea, Iiyama, albo coś podobnego jakościowo...

Ma ktoś jakieś pomysły? :wink:


(Michal Kolatek) #2

Liczy się matryca, BenQ robi dobry sprzęt, FP93GP ma matrycę P-MVA 19’’, następca modelu 91GP, poprzedni dobrze wypadał w testach, ma Dsub i Dvi.

300cd nigdy nie wykorzystasz, chyba że monitor będzie służył jako reflektor :smiley:

Parametry 93

http://news.webwweb.pl/2,12292,0,BenQ,F … 300,1.html


(Remikk70) #3

Za 999 zł z dostawa do domku na allegro. Poprzednik byl podobno całkiem dobry więc nowy model może miło zaskoczyć.


(Airborn) #4

Tobi ok jest to jakaś propozycja, dziękuję. Jednak moje doświadczenie z LCD jest naprawdę nikłe, czy 8ms czas reakcji plamki nie jest zbyt długi?

Może jeszcze jakieś propozycje? :clever:


(Błażej) #5

Jak by napisali 2ms to byś dostrzegł różnice?

Po co ci monitor z czasem reakcji 2-4ms jak będzie on na matrcy TN i w grach będzie ci smużyć.


(Michal Kolatek) #6

Realnie ma więcej

Musiał byś się przyglądać żeby zobaczyć jakieś smużenie.

Test 91

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2046-3

Ogólnie na matrycach MVA PVA ale to pewnie będą droższe lub mniejsze, chyba że ceny się pozmieniały.


(rolkass) #7

czym sie różnie FP91FP od FP93GP ??


(Michal Kolatek) #8

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 27#1067127


(Szymon Stępniewski) #9

TEN będzie bardzo dobry pomimo Twoich odczuć BenQ :wink:


(Airborn) #10

cóż, nie skorzystam chyba z rad dotyczących BenQ, natomiast skorzystam z tych dotyczących matryc mvp - prawdopodobnie zdecyduje się na Belineę 1980

dziękuję wszystkim zainteresowanym :wink:


(Jado2) #11

Tłumacząc to na klasę aparatów cyfrowych, szukasz małpki do 500-600zł max :wink: . Nie muszę chyba Tobie mówić co to oznacza ?. Wystarczy Ci A530/550, czy poszukujesz czegoś lepszego ? :smiley: .

Tak jak przy wyborze a.cyfrowego - trzeba kierować się przede wszystkim zastosowaniem. Interesujesz się fotografią, nie wiem na ile, podejrzewam, że to już poziom półprofesjonalny, więc powinieneś celować w taki monitor.

Benek i reszta, którą wymieniłeś, to ta sama liga. Chociaż Benq, LG i Samsung wyróżniają się z tej grupki, ponieważ są producentami niezależnymi, sami produkują matryce i składają monitory.

Firmy z “ekstraklasy” to Nec, Eizo (Japan).

IMHO monitor dla Ciebie, to conajmniej Eizo S1931.

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=1995

To nie jest profesjonalna 19" jak sugeruje egielda, profesjonalne LCD kosztują od 3 tys. wzwyż. Matryca to nie S-PVA, tylko PVA (Samsung).

Monitory takie jak Benq FP91/93GP odpadają nie ze względu na to, że to Benq, ale ze względu choćby na brak podstawowej regulacji położenia. Bolączką matryc MVA jest nierównomierność podświetlenia, w niektórych modelach objawia się to tak dotkliwie, że wygląda gorzej niż na TN.

Na pytanie, czy może jednak wystarczy Ci coś uniwersalnego/tańszego na MVA, musisz odpowiedzieć sobie sam. Ja założyłem, że nie :slight_smile: .


(Airborn) #12

jasne, nawet lepszy, jednak gdybym dysponował nadmiarem kasy, to pewnie kupował bym aktualnie aparat a nie monitor :wink: jednak te 700PLN różnicy cenowej troszkę przerastają moje zdolności finansowe na chwilę obecną ;/