Poszukuję program do edycji wokalu

Zależy mi na tworzeniu piosenek z pomocą laptopa MacBook pro17, i bez potrzeby posiadania wiele dodatkowego sprzętu.

Dlatego chciałem zapytać się, czy istnieje bardziej zaawansowany program, za pomocą którego będę mógł zmieniać swój głos, nakładać na niego różne efekty, edycja wokalu, syntezowanie śpiewania, itd.

Jeśli istnieje możliwość robić to za pomocą jednego programu który równie posłużyłby mi do tworzenia dźwięków to jeszcze bardziej byłbym zainteresowany. Np. kedyś słyszałem że Korg Triton posiada pewien sampler ( czy coś w tym rodzaju ) który pozwala dodawać efekty wokalowi, co by mnie interesowało bo ja równie chcę tworzyć muzykę graną.

W mym przypadku częstych podróży, zakup dużych urządzeń jak syntezator odpada, dlatego o ile to możliwe chciałbym jak najlepsze oprogramowania w laptopie.

Przypuszczam że dobry mikrofon będzie konieczny, ale wolałbym możliwość zakupu mikrofonu bezprzewodowego, o ile z winy tej nie utracę zbyt wiele jakości nagrywanego wokalu.

Prosiłbym o doradzenie który mikrofon by odpowiadał.

Bardzo dziękuję za pomoc.

Zanim się zabierzesz za nagrywanie wokalu to najpierw rozglądnij się z porządnym mikrofonem pojemnościowym. Wokalu ani żadnego instrumentu akustycznego nie da się nagrać na tzw. “patyczku” do Skype. Jeśli masz sprzęt to wtedy w zasadzie wszystko jedno czym będziesz edytował. Na początek wystarczy Ci Audacity to na prawdę fajny program do edycji. Obsługuje sporo różnych efektów, również takich bardziej profesjonalnych. Będzie Ci też potrzebne do tego mikrofonu coś w stylu LINE 6 Toneport UX2 lub podobne urządzenie. myślę, że dodają do tego jakieś oprogramowanie do edycji, które powinno zaspokoić Twoje potrzeby.

Dziękuję Ci Pstrowsky za cenną pomoc.

W urządzeniu LINE 6 Toneport UX2, dużo pisze o gitarze , a ja wolałbym brzmienia typowe syntezatora, ( elektroniczne ), itp. Ale wiem że do wokalu będzie on potrzebny, lecz zanim go zakupie chciałem też upewnić się czy nie ma czegoś podobnego ale mniejszego wielkością, ( bym mógł podróżować z tym. Może być droższe ) .

Co do mikrofonu ponawiam pytanie czy mogę zakupić mikrofon bezprzewodowy?

Mam też pytanie czy jeśli chodzi o wokal ( śpiew ) to te 3 następujące rzeczy ;

-Mikrofon

-program Audacity

-urządzeniu LINE 6 Toneport UX2

dadzą mi wielkie możliwości zmiany swojego głosu, nakładanie na niego różnych efektów, edycja wokalu, syntezowanie śpiewania, itd. ?

A może jest jakiś lepszy do tego program?

Nie wiem też czy nagrywał mój głos będzie komputer,czy urządzeniu LINE 6 Toneport UX2, czy może nagrywał będzie komputer dzięki powyższemu urządzeniu?

Na początku chciałbym zaznaczyć, że jest to tylko przykład, sam kiedyś interesowałem się tym urządzeniem ponieważ jest to jedno z najtańszych urządzeń tego typu, które pozwala nagrywać stereo, z dwóch mikrofonów pojemnościowych (posiada zasilanie fantomowego +48V dla takich właśnie mikrofonów). Urządzeń tego typu jest wiele a ich cena rośnie wraz z możliwościami i marką.

Nagrywa komputer dzięki temu urządzeniu Jest to tak jak by dodatkowa (zewnętrzna) karta muzyczna podłączona do komputera przez USB. w skrócie można powiedzieć, że dźwięk jest przekazywany z mikrofonu lub instrumentu do urządzenia, następnie jest przetwarzany i w formie cyfrowej trafia do komputera gdzie dane są dalej przetwarzane za pomocą dołączonego oprogramowania oraz zapisywane na dysku. Całością steruje się z komputera poprzez dołączone oprogramowanie:

W celu uzyskania szerszych informacji odsyłam do artykułu: http://www.magazyngitarzysta.pl/sprzet/testy_sprzetu/1860-line6-toneport-ux2.html

szczególnej uwadze polecam część “POD dla Wokalistów?” oraz “TONEPORT UX2 Jako interfejs audio”

Audacity to też tylko przykładowy program, który podałem ponieważ jest to najlepszy z darmowych programów do obróbki dźwięku. Oczywiście takiego oprogramowania jest więcej ale wszystkie inne porządne programy można nabyć za ciężkie pieniądze. Adobe Audition, WaveLab - to programy podobne do Audacity, są też całe wielkie kombajny takie jak Cubase.

Co do mikrofonu to możesz tanio kupić na przykład MXL 990 >>Test<<

mxl.mxl990-285x300.jpg

i już coś tam można sobie w domu nagrywać. A co do bezprzewodowych mikrofonów to się takimi nigdy nie interesowałem i się na nich nie znam więc może podpowie Ci ktoś inny, wydaje mi się jednak, że cenę takiego MLX 990 musiałbyś pomnożyć przez trzy w przypadku zakupów.

Bardzo dziękuję Ci Pstrowsky, Twoja pomoc jest nieoceniona.

Zanim będę już pewien zakupu TONEPORT UX2 i mikrofonu MXL 990, to chciałem jeszcze zapytać, jak to wygląda w przypadku mikrofonów z wejściem USB? Np. Audio-Technica AT2020 USB. Cena .509.00zł

http://www.djbox.pl/product-pol-1415-Au … 0-USB.html

Czy spełnił by lepsze moje oczekiwania program; Steinberg Cubase 6, 2600.00zł

http://www.djbox.pl/product-pol-2208-St … ase-6.html

Jeszcze raz dziękuję.

Gdybym miał kupować taki sprzęt to zrobił bym to dwuetapowo, zaopatrzył się w sprzęt i sprawdził dokładnie jego możliwości bo tutaj nie ma wyjścia trzeba spełnić pewne minimum. A co do programu i jego wyboru to bym się wstrzymał i sprawdził najpierw czy dostarczone razem z Toneport + darmowy edytor nie wystarczy. Może się okazać, że nic więcej nie będzie Ci potrzebne. A jeśli będziesz chciał skorzystać z dodatkowego oprogramowania to najpierw zawsze wypróbuj wersje demonstracyjne. Pamiętaj też, że testy mikrofonowe, które podlinkowałem były robione w warunkach studyjnych i na studyjnym sprzęcie, w domu może być ciężko uzyskać taką jakość lub może to być niemożliwe. W necie jest sporo osób, które posiadają zarówno Toneport jak i podlinkowany prze zemnie mikrofon więc sprawdź sobie próbki dźwiękowe zawczasu. Tutaj na przykład facet nagrywał wokal za pomocą wyżej wymienionego sprzętu: http://stronawincona.blogspot.com/ na temat podlinkowanego przez Ciebie mikrofonu niestety nic mi nie wiadomo szukaj próbek dźwiękowych to powinno wiele wyjaśnić.

Dziękuję Pstrowsky po raz kolejny.

Wybacz że tak troszkę odlatuje od tematu w sensie rozwiązania jakościowego…

Wciąż zastanawiam się czym różnią się mikrofony z wejściem na USB?

Oto kilka z nich;

http://www.artmusic.pl/offer/0/12793/ak … 0_usb.html

http://www.djbox.pl/product-pol-1415-Au … 0-USB.html

Na mój tępy rozum, wydaje mi się że mógłbym ominąć zakup dużych urządzeń i tylko zakupić powyższy mikrofon i kilka programów ( nie wiem jakich, cena nie istotna )

Czy tym gorszym co do jakości sposobem nie mógłbym zmieścić wszystko do laptopa.

Dla mnie dużo podróżującego byłoby to rozwiązanie, a swoją drogą w domu też jakieś studio bym zakupił, co narzie nie jest w temacie.

Dziękuję za opinie.

Nie ma za co, jak już będziesz sławny i bogaty to podeślesz mi piwo i będziemy kwita.

Co do AKG to - Unboxing i testy oraz garść wiedzy o mikrofonach :slight_smile:

A co do Audio-Technica AT2020 USB to Audio-Technica AT2020 USB Review oraz Audio Technica AT2020 Unboxing

Mógłbyś. Główna różnica polega na tym, że kupując taki zewnętrzny interfejs o jakim rozmawialiśmy na początku masz możliwość nagrywania dwoma mikrofonami (stereo), lub na przykład ścieżkę gitary i wokalu na raz, no i oczywiście masz też możliwość wymiany tych mikrofonów na inne. Ponadto masz możliwość nakładania na wokal jakichś efektów już w trakcie nagrywania, podłączenia głośników odsłuchowych itp. czego w kompie nie uświadczysz z powodu opóźnień. Wszystkie efekty będziesz nakładał na już nagraną ścieżkę i będziesz się mógł usłyszeć dopiero po zakończeniu nagrania. Podsumowując moją wypowiedź, taki mikrofon USB też jest fajny ale nie jest uniwersalny, nie zbudujesz na nim małego “studyjka” domowego. Oba mikrofony, które podałeś na pewno się nadadzą do nagrywania wokalu o jaki Ci chodzi i będą bardzo mobilne (łatwo je przetransportować) ale z tego co słychać słabo przenoszą niskie częstotliwości więc poszukaj więcej próbek i wybierz taki, który brzmi lepiej. Mnie się wydaje, że AKG ale po tym jednym nagraniu to ciężko stwierdzić ponieważ są skompresowane z różną jakością. Minusem tego AKG jest duża ilość tych pierdnięć i pyknięć tak jakby za sucha i trzeszcząca góra. Ale jak będziesz nagrywał przez filtr to powinno być dobrze.

Twoje uwagi Pstrowsky, są dla mnie na tyle istotne że opierając się o nie podejmę decyzje zakupu, za co już jestem Ci bardzo wdzięczny.

Napisałeś że “Mógłbym”, :smiley: ta nadzieja dała mi dużo radości :smiley:

Ja nie mam wyboru, tzn. albo będę podróżował z samym laptopem a w nim posiadał możliwości muzyczne, albo pozostanie studio w domu i zero praktykowania.

Aby było jasno czy za pomocą żadnego mikrofonu USB, nie osiągnę możliwości jakie wymieniłeś powyżej?

Jeśli tak to źle, bo ja muszę na żywo modulować śpiewany wokal i tylko taki modulowany na żywo, chce nagrywać w takiej formacji.

Jeśli nie da się, to czy nie ma jakiejś karty dźwiękowej bym mógł włożyć ją do środka laptopa nowy MacBook pro17.

Potem jedynie mikrofon aby dało się podłączyć, bo mam nadzieje że instrumentów klawiszowych nie bede dokupował bo znajde jakis program który stworzy mi dźwięki.

Tutaj jednak tez nastąpił problem ( poruszam go w innym wątku )

program-tworzenia-muzyki-bez-podlaczania-instrumentow-t488157.html

gdyż znalazłem tylko program ( chyba nie na mac os x ) bardzo tani za :USD 29.95,

http://www.download.net.pl/5438/PianoFX-STUDIO/

Dodane 14.05.2012 (Pn) 9:12

Chciałbym dopisać pewne nowe informacje.

Otóż przeglądając różne artykuły w internecie napotkałem się na urządzenie „m-audio transit 96 khz \ 24 bity usb”.

Wygląda ono bardzo małe, ( nawet mieści się do kieszeni co jest mi bardzo przydatne ) i jeśli jest to karta dźwiękowa do której mógłbym włączyć mikrofon itd., to byłoby wspaniałym rozwiązaniem dla mnie.

Wpierw na informacje napotkałem tutaj na you tube;

A poetm w Szukając w sklepach, podejrzewam że chodzi o to urządzenie:

http://www.pcworld.pl/news/61671/Dzwiek … Audio.html

Zanim go zakupie chciałem się upewnić czy wybór jest właściwy.

I prosiłbym też o informacje co jeszcze potrzebuje dokupić.

I jeszcze inne urządzenie, w pełni mobilna i prawdopodobnie najmniejsza profesjonalna karta dźwiękowa na rynku. ESI UGM96 .

http://www.gitara-sklep.pl/product.php?id_product=318