Poszukuję programu do aranżacji wnętrz

Witam, szukam programu do aranżacji wnętrz. Chciałbym pomalować mieszkanie, ale wcześniej wolałbym zobaczyć jak to mniej więcej będzie wyglądać. Chodzi mi o coś takiego, gdzie zrobię zdjęcia swojego mieszkania - ewentualnie każdego pokoju z osobna, program mi to scali w scenę 3D i umożliwi edycję poprzez nakładanie farb i wzorów na ściany. Istnieje coś takiego ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc :wink:

Proponuję Adobe PhotoShop.

Szukasz? :wink:

A tu sprawdzałeś:

http://www.dobreprogramy.pl/Bezplatne-p … 11315.html

http://www.dobreprogramy.pl/Aranzacja-w … s,110.html

http://lmgtfy.com/?q=program+do+aran%C5 … n%C4%99trz

Istnieje i jest to analogowo cyfrowy przetwornik wytworzony na bazie absolwenta odpowiedniej uczelni, nazywa się Projektant Wnętrz.

Mogę polecić programy:

Archicad + Artlantis - uznany.

Autodesk 3ds Max + Vray - uznany.

CAD Decor - słabszy, uznany, atutem jest baza mebli polskich producentów.

FUSION dawnej Planit - słaby ale używany przez cześć projektantów, baza mebli polskich producentów.

Pro100 - bardzo słaby ale używany przez część projektantów, baza mebli polskich producentów.

Z darmowych

Blender - toporny ale pozwala na uzyskanie podobnych efektów jak 3ds Max + Vray również pod Linuksem czyli całkiem za darmo.

Innymi programami nie warto sobie zawracać głowy.

Od wersji 2.5 interfejs jest bardzo intuicyjny i wygodny. Do wyboru 3 darmowe silniki renderujące dobrze nadające się do wizualizacji wnętrz:

Cycles, LuxRender, YafaRay.

No i jest jeszcze sketchup (pro?) + vray, bardzo wygodne rozwiązanie o sporych możliwościach i znacznie tańsze od 3ds.

Sketchup - S = ketchup :stuck_out_tongue: to ja już wolę Blender. Choć trzeba się na kartę od Nvidii wykosztować to Cycles coraz lepiej się sprawuje. Nie mówię, że to zły program, po prostu trzeba się przy nim ostro gimnastykować. Jeśli chodzi o otwartoźródłowe oprogramowanie to na pewno jeden z najlepszych programów i chwała za to twórcom. Po prostu nie jest to produkt tej klasy co płatne oprogramowanie branżowe i takim nigdy nie będzie. Co do rendererów to z tym Luxem bym nie przesadzał, użyteczny jest Cycles a najładniejszy IMO Yafaray. No i najwięcej do nich pożytecznych tutoriali. Jak by tak mieć ze dwa szesnastordzeniowe Opterony to renderki z Yafaraya można by w parę minut wypiekać :wink:

Lux spokojnie może rywalizować pod względem jakości ze starszymi wersjami vraya, problemem są tylko czasy renderingu.

Przykłady:

http://i.imgur.com/4Note.jpg

http://i.imgur.com/dLdtd.jpg

Jak porównać ze starszymi archinteriors z evermotion, to naprawdę nie jest tragicznie, aczkolwiek do komercji mu trochę brakuje.

Bardzo ładnie, tylko mnie chodzi o kontekst ekonomiczny Lux pochłania masę czasu a rendery jak widać po wielu godzinach wychodzą zaszumione i z artefaktami. Wiem, że jest jakiś tam Smal lux GPU ale to projekt w wiecznych powijakach i nie nadawał się do użytku kiedy się tym interesowałem. Był jeszcze bardzo mocny i ciekawy silnik o nazwie Mitsuba. Bardzo dobrze i ekonomicznie wypada Octane, do któego również trzeba się zaopatrzyć w kartę od jedynie słusznego producenta ;), tylko kto by to wszystko testował? :slight_smile:

Mitsuba to projekt badawczy, jest tam kilka algorytmów których nie ma nigdzie indziej, ale do użytku ‘artystycznego’ raczej się nie nadaje.

Z ekonomicznych jest jeszcze Indigo RT za ~150Euro dużo wolniejszy od octane ale nie potrzeba karty z cuda.

O Mitsubie to sobie jeszcze doczytam. Uzupełniłbym swoją listę programów o Autocad/ZWcad w przypadku oprogramowania, które nie jest pełnym pakietem projektowym. W tym przypadku można się zamknąć w kwocie do około 2000zł brutto. Programy mają swoje wersje testowe więc można śmiało próbować swoich sił w samodzielnym projektowaniu.

Najtaniej z tego wszystkiego wychodzi chyba Archicad jeśli nie kończyłeś 35 lat to możesz go nabyć w promocji za sumę 7000zł Brutto co jest ceną atrakcyjną jak na pełny i uniwersalny pakiet do projektowania. Wizualizacji z tego nie będzie artystycznych, czy ładnych ale można wygenerować za jego pomocą wszystkie niezbędne rysunki i określić kolory ścian :slight_smile:

Dzięki wszystkim :wink: NIe spodziewałem się tak licznego odzewu. Co do propozycji pstrowskyego, to raczej nie wyskoczę z 7k zł po to aby pomalować sobie ściany. :wink:

Co do propozycji Cedara to czy tym programem Power NET+ osiągnę to co chcę ? Chcę pomalować salon, który ma trzy wejścia, ponieważ salon znajduje się między dwoma pokojami. Oprócz z pokoji, można do niego wejść też z korytarza. Jedna ze ścian w salonie to jak jedno duuuuuż e okno podzielone na 3. Jak widać salon mimo że jest idealnym prostokątem, to ma kilka wgłębień - drzwi i okno. Da się to wszystko wyrysować ? Nie prościej byłoby zrobić zdjęcia, złączyć je tak jak to robi Microsoftowy Photosynth i dopiero taką scene 3D wrzucić do jakiegoś programu i edytować zamiast bawić się w rysowanie ?

Kolego, do tego trzeba skończyć parę solidnych lat studiów, czy myślisz, że gdyby programy, o których piszesz istniały, to potrzeba by takich zawodów jak projektant czy architekt wnętrz? Już na samo wykonanie takich fotografii o jakich mówisz, bez wykonania modelu przestrzennego, potrzeba by fotografa, ze specjalistycznym sprzętem, który liczył by sobie po parę stówek za pomieszczenie. Samo wykonanie takich fotek (z punktu widzenia projektu, bez odpowiednich wymiarów było by bezużyteczne) nie spowodowało by, że posiadał byś elementy pozwalające na jakiekolwiek manipulacje, czy uzyskanie rysunków, z których jakikolwiek wykonawca by coś zrozumiał, oczywiście poza panem Marianem z wałkiem i wiaderkiem farby pracującym z szybkością dwóch browarów na 10 metrów kwadratowych. Takie są ceny, nic nie poradzę ale przecież są wersje testowe więc propozycja nie jest taka zła jak się na pozór wydaje. Sprawdź Pro100 i Cad Decor, bo o Archicadzie wiem na pewno, że posiada wersję testową na trzydzieści dni.

To o czym piszesz, czyli bezpośredni pomiar punktów w przestrzeni oraz wykonanie fotografii wnętrz i nałożenie ich na model, jest możliwe i realne, istnieją pewne metody skanowania pomieszczeń laserowym oprzyżądowaniem pomiarowym, stosowanym niekiedy np. w archeologii.