Poszukuję programu do zmiany kb/s w plikach audio

Witam, mam taki problem otóż próbuję podłożyć dźwięk do pliku video który był przekonwertowany z mkv na format dvd.

Jeśli chodzi o konwersję przebiegła pozytywnie i obraz jest ok lecz film zawiera tylko język chiński i z kasety vhs udało mi się zgrać go lecz przy próbie podkładu pod obraz niestety jest on krótszy.

Po eksporcie z oryginalnego pliku video samego audio i sprawdzeniu potem szybkości transmisji bitów w szczegółach pliku audio okazało się że oryginalny ma 1411kb/s a z kasety lecz dźwięk mono jeśli chodzi o szybkość ma znów 1536kb/s i są obydwa w formacie wav.

Czy jest jakiś program w którym można przed konwersją ustawić ręcznie te dwie szybkości aby jedna z drugą się pokrywały i zrobić synchronizację ???

Bo gdy włączę obraz wraz z lektorem z vhs to do jakiegoś czasu jest ok a potem znów to samo nawet gdy w programie ustawię filtrami i pewnymi opcjami że audio i video się pokrywają równiutko i powinno być przy odsłuch wszystko ok niestety tak nie jest.

Przypuszczam że tkwi w tym całym problemie ta szybkość i gdyby dało się to jakoś za pomocą programu skalibrować to wówczas po podłożeniu na nowo dźwięku ustąpiłyby usterki i synchronizacja już by się zgadzała.

Nawet przy próbie pocięcia filmu na kawałki i zabawę w synchronizację max do 30 minut jest ok a potem to już nic się nie zgadza itd.

Więc nawet nie można tego zrobić aby potem już gdyby się dało móc połączyć w całość i wyeksportować do formatu dvd cały projekt.

Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu wyżej opisanego problemu i czekam z niecierpliwością na odpowiedzi jak można go rozwiązać, pozdrawiam.

Bitrate dźwięku nie ma żadnego związku ani z czasem trwania (długością) ścieżki audio ani z jej synchronizacją (lub jej brakiem) z obrazem, to trzy zupełnie inne kwestie.

Pomyliło się chyba koledze z napisami synchronizowanymi poklatkowo gdzie napisy będą się rozjeżdżać jeśli framerate pliku docelowego jest inny niż pliku do którego były pierwotnie przygotowane i trzeba użyć odpowiedniego przelicznika framerate aby je zsynchronizować.

Tu według twojego opisu wygląda na to że program którym konwertujesz/dodajesz ścieżkę audio do obrazu nie radzi sobie z że plik audio jest krótszy od pliku z obrazem i próbuje je dopasować rozciągając ścieżkę audio.

W takim przypadku poszukaj lepszego konwertera albo ręcznie edytuj plik audio w jakimś edytorze dodając na początku i/lub na końcu odpowiedniej długości “pustkę” (pusty fragment bez dźwięku) wydłużając plik tak by miał identyczną długość (czas trwania) co plik z obrazem.

Albo w pliku audio lub w pliku z obrazem masz w pewnym momencie “przerwę w zapisie” że tak to nazwę przez którą zapis jest nieco dłuższy (to w przypadku pliku z obrazem) lub nieco krótszy (w przypadku pliku z dźwiękiem) niż powinien być i stad dźwięk zaczyna ci się w od tamtego momentu rozjeżdżać, w takim przypadku zbyt wiele już nie zdziałasz bo wymaga to czasochłonnego szukania w którym dokładnie miejscu pojawia się problem i w którym pliku (w pliku z obrazem czy w tym z dźwiękiem) a potem ręcznej edycji odpowiedniego pliku celem dopasowania.

Na przyszłość poszukaj konwertera który pozwoli ci wybrać która ścieżka audio ma się znaleźć w pliku docelowym lub użyj jakiegoś programu pośredniego aby to zrobić przed konwersją do formatu docelowego np. mkvtoolnix.

W pakiecie mkvtoolnix jest kilka programów, najpierw jednym programem dokonujesz ekstrakcji ścieżki z obrazem oraz wybranej odpowiedniej ścieżki audio a potem innym składasz je w nowy plik mkv zawierający tylko wybraną ścieżkę audio zsynchronizowaną z obrazem który potem konwertujesz do formatu docelowego lub od razu ścieżki w osobnych plikach łączysz i konwertujesz jeśli twój konwerter to potrafi.