Poszukuję programu do zmiany rozdzielczości zdjęć


(Rafi Odb) #1

Witam. Tak jak w temacie poszukuję programu który by mi zmienił rozdzielczość zdjęcia np hd nie utrącając przy tym jakości i wielkości mb, bo jak zmienię z rozdzielczości 3800x2257 na rozdzielczość 1920x1080 to tracę na jakości i wielkości mb oryginalne zdjęcie ma 6.5 mb a po przerobieniu go mam zaledwie 300kb.


(Axinnes) #2

Nie bardzo rozumiem, ale takich "cudów" to chyba nie ma...? :wink:

Jeśli nie chcesz zmieniać jakości fotografii i jej wielkości - to nie zmieniaj rozdzielczości.

A jeśli chcesz zmienić rozdzielczość na mniejszą - to zawsze plik wyjściowy będzie mniejszy - i w pewien sposób - relatywnie gorszej jakości...

Też nie bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć - jaki cel...? :?

No i jeśli zapisujesz fotografie w formacie stratnym - jpeg - to możesz też wybrać stopień kompresji - im większy tym mniejsze pliki wynikowe, ale też i jakość mizerna... Dla bardzo dobrej jakości można wybrać np. 90 -100 - i pliki wynikowe będą większe...


(Rafi Odb) #3

bo jak ustawie na pilpicie zdjęcie 3800x2257 to zdjecie jest zywe ostre wyraźne, a jak znienie rozdzielczość to jest takie zamglone, a ja bym chciał zdjęcia sobie to pasować według monitora


(skrzek) #4

ale to jest normalne...

mozesz użyć innego formatu zapisu np tiff, ale zdjęcie i tak będzie zajmowało mniej (w tym samym formacie np. jpg), gdyż do przechowania mniejszej liczby informacji po zmianie rozdzielczości nie potrzeba już tyle mb, poza tym program, którym zmieniasz rozdzielczość ponownie przekodowuje zdjęcie, możesz ustawić jakość na 100% ale i tak będzie ono mniej zajmowało.


(Onegumas) #5

IrfanView http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=667&IrfanView+4.23. Po zainstalowaniu otwierasz zdjęcie którego chcesz zmienić rozdzielczość i wciskasz kombinację ctr+r wyskoczy ci okno do zmiany rozdzielczości. Możesz wprowadzić swoją rozdzielczość (lewa strona) bądź wybrać jedną z możliwych (po prawej stronie okna) Pamiętaj żeby zaznaczyć zachowanie pierwotnych proporcji (po lewej)


(Axinnes) #6

Hmmm... Dalej nie rozumiem...

Zatem po co zmieniać rozdzielczość? Zostaw ją taką jaka jest...??

Ewentualnie zostaje kwestia przycięcia fotografii - aby proporcje długości boków były zgodne z proporcjami Twojego monitora.

Chociaż przy rozdzielczości 1920 x 1080 zdjęcie też powinno wyglądać "żywo i ostro" na Twoim monitorze - może dałeś za duży stopień kompresji jpeg - i dlatego tak wygląda...??

EDIT:

Faktycznie - na fotografii man_united jest piękna - rozległa łąka z zieloną trawą - i przy obniżeniu rozdzielczości z 3800x2257 do 1920x1080 gubi szczegóły - trawa staje się zamglona i nieostra - więc pozostaje zostawienie dotychczasowej rozdzielczości lub przycięcie fotografii do proporcji monitora HD - czyli 3800x2138. I tyle... :wink:


(Rafi Odb) #7

axinnes podaj e-mail to ci wysle na poczte jak wygląda zdjęcie oryginalne a jak po zmianie rozdzielczosci zeby to bylo widoczne to tszeba ustawic na pulicie


(Axinnes) #8

Oki. Adres zostawię Ci na Twojej skrzynce pocztowej na dobrychprogramach. :wink:


(Musak28) #9

Może skorzystacie ze specjalnego programu do zmiany rozdzielczości zdjęć (nawet masowo - całe foldery, ...) - Fotosizer