Poszukuje routera dla szkoły - minimum 70 użytkowników

Ostatnio mam za zadanie pomóc w organizacji sieci w szkole. Komputerów jest około 70 z czego ok 10 to komputery administracji. 

Obecnie sieć jest bardzo chaotyczna  i składa się z routera cellpipe tpsa który przejął na siebie rozdzielanie adresów IP. Podłączony jest do switcha dlinka 24 ( niestety tylko 100mb) i stąd idzie do poszczególnych pomieszczeń w których znajdują się także switche. Działa to tak sobie, cellpipe zawiesza się co najmniej raz dziennie co mnie nie dziwi.

Niestety nie ma pieniędzy na pełną modernizację więc póki co myślę nad zakupem routera przewodowego tl-r480t+. Jest on dosyć tani ale czy da radę obsłużyć taką sieć? Switch d-link póki co zostanie z nadzieją na wymianę na lepszy model. 

szaracz , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Musisz mieć urządzenie a modemem Adsl z tego co widzę. Router który podałes możesz jedynie podłączyć za istniejącym routerem co nie ma sensu skoro sie wiesza. Znajdź router przewodowy z Adsl+, nie wiem jakiego masz switcha ale powinien byc to switch zarzadzalny z możliwością tworzenia VLANów dla komputerów administracji, tak żeby inne komputery czy w przyszłości użytkownicy wifi byli odseparowani - w oddzielnych podsieciach.

Dodatkowo zanim cokolwiek kupisz musisz sie zorientować jaka maksymalna prędkość jest w stanie ci zapewnić Orange w tej chwili i w jakiej technologii - żebyś za chwile nie musiał znowu wymieniać urządzeń.

Dzięki za informacje. 

Taki router jest w stanie obsłużyć sieć składającą się z tylu użytkowników? 

Switch jest do wymiany, jest to bardzo stary dlink a w dodatku nie jest zarządzalny. Niestety póki co brak funduszów na nowy. 

Czy jesteś mi w stanie dać przykład routera przewodowego z obsługą adsl który jest w stanie pociągnąć taką sieć? 

Nie znajdziesz niczego sensownego z obsugą ADSL, kup modem i osobno router.

 

Zerknij na Mikrotiki z serii CRS, router i zarządzalny switch w jednym.

jeszcze raz powtórzę - dowiedz się dokładnie od techników obsługujących orange jakie max prędkości mogą obsłużyć na twoim łączu. Bo o dtego zależy jakie urządzenie trzeba kupić. tak jak napisał @moh3r - urządzenia allinone to się do domu nadają i to nie zawsze -bo np u mnie nie dają rady przy 20-30 urządzeniach w sieci i Ty masz tego przykład w szkole. Być może jest możliwość podłączenia światłowoduktóry kosztuje grosze. dobry modem niestety kosztuje, tani będzie się wywalał przy dużej ilości urządzeń. Jak już zamierzasz zrobić coś z zaniedbaną siecią to zrób to dobrze od początku do końca - nie ma tak, że brakuje funduszy bo potem będziesz jeździł się tłumaczyć z taniego badziewia.

kiedys ue fundowała pracownie na sbs mógłbyś sie tym zainteresować, nie wiem jak jest teraz, ale router dhcp firewalla mógłbyś pod serwer pracowni podpiąć, kupiłbyś switch modem pare ap i powinno ci wystarczyć na niewielka szkołe.

Niestety nie znam się na rozwiązaniach pro, poczekaj może się bachus lub roobal wypowiedzą :wink:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. 

Obecnie mam zamiar skonsultować z orange parametry łącza i zobaczymy co z tego wyjdzie. Póki co muszę ustalić mniej więcej koszty. Co do samego routera - czy sprzęt w okolicach 1000 zł powinien obsłużyć taką ilość komputerów? Przykładowo http://www.tp-link.com.pl/products/details/?model=TL-ER6020. Co do serwera na sbs to chyba program się już zakończył. Akurat ta szkoła brała w nim udział już kiedyś ale było to dawno i z serwerów już nic nie zostało. 

taki router jest ok dla szkoły, ale oczywiście wszystko zależy od tego jakim łączem będziesz dysponował.

 

Zobaczymy co powiedzą. W każdym razie dzięki za pomoc :)