Poszukuję sterowników do Acera Aspire 5737Z

Jw. Te podstawowe ściągnęłam, ale potrzebne mi jeszcze są następujące:

  • Acer eData Security

  • Acer Mobility Center Plug-In

Przekopałam już całe google wszerz i wzdłuż i nigdzie tego ściągnąć nie idzie. Wszystkie sterowniki do wersji podanej ww. Vista/Windows 7. I czy te z Visty będą działać na Win 7 bo zamierzam go sobie na dniach zainstalować i to dla mnie ważne.

Producent ich oficjalnie nie udostępnia. Najprawdopodobniej są to programy dostępne wyłącznie dla użytkowników OEMów przez nich preinstalowanych.

W moim przekonaniu są one zbędnikami, ponieważ znacząco obciążają zasoby sprzętowe a system znakomicie radzi sobie bez nich.

Jeśli uważasz, że są Ci niezbędne, prawdopodobnie będziesz musiała używać systemu fabrycznego, przywracając go z płyt/partycji recovery.

Znalazłem niedawny wątek, w którym wspominałaś o nieudanej próbie wypalenia dvd:

jak-skopiowac-oprogramowanie-acera-aspire-5737z-t362969-15.html#p2359681,

w związku z tym polecam Ci rozwiązanie zaprezentowane w następującym wątku:

pavilion-dv5-recovery-manager-t377295.html#p2441119

oczywiście o ile partycja recovery nie została usunięta. Niestety w ten sposób będziesz miała to co wrzucił producent (prawdopodobnie vistę)

Jeżeli chodzi o sterowniki do siódemki, to te z visty nie muszą pasować, bo przecież producent udostępnił drivery dedykowane najnowszemu windows :slight_smile:

No właśnie nie chcę mieć już Visty, bo kobyła chodzi tak wolno… Właśnie chcę dzisiaj wgrać Windows 7. Co do sterowników (Acera), to jakie najbardziej podstawowe potrzeba by system sprawnie chodził? Oczywiście bez tych, o których piszesz, że są zbędne niepotrzebne. Czy starczą tylko te, co tutaj są http://support.acer-euro.com/drivers/downloads_gd.html ? I czy te poniżej są potrzebne? Bo jak je ściągałam, to tam nie pisało czy to jest dla Visty czy Win 7 no i nie wiem czy takie będą pod Win 7 działać.

23618075.jpg

Jeszcze mam problem z Synapticem/Touchpadem, bo nie wiem czy on jest wersją ogólną na laptopy, czy na odpowiednio bitowy system. W sumie to w właściwościach komputera pisze mi, że mam system 32-bitowy, a programiki Securable i CPU-Z pokazują mi coś takiego (nie znam się na tym, więc jeśli ktoś mógłby spojrzeć ile mam bitowy procesor):

48091918.jpg

53339320.jpg

Bo muszę wiedzieć któro-bitowe sterowniki ściągnąć - 32 czy 64.

Dodane 29.01.2010 (Pt) 12:03

Dobra, trochę namotałam z tym wszystkich, więc napiszę jeszcze raz.

  1. Nie wiem, ilu bitowy mam system i procesor, stąd nie wiem jakie sterowniki mam ściągać. Podejrzewam, że mam 32 bity i takie na razie udało mi się sterowniki dociągnąć:

58875926.jpg

  1. Tutaj z kolei mam sterowniki, które teraz na Viscie mam zainstalowane i takie też chyba będę potrzebować by w Windows 7 lapek prawidłowo funkcjonował

20665103.jpg

Na czerwono zaznaczyłam te, których nie mam no bo nie wiem skąd w necie je ściągnąć i czy faktycznie są one potrzebne? Natomiast Acer e_Power i e_Recovery ściągnęłam wersję 2.0.coś tam, z kolei u mnie jest wersja 4.0.coś tam i nie wiem, czy to nie są jakieś starsze wersje.

Gdyby mógł ktoś porównać te sterowniki z obrazków i napisać mi, czy jakieś się tam nie powtarzają (np. Touchpad i Synaptics, czy to to samo?) i które ew. wyrzucić jako niepotrzebne do życia? Bez tego na razie nie mogę ruszyć z formatem.

Hej,

I tu muszę się zgodzić z CzajAn. Wspomniane wyżej programy nie przynoszą żadnych niezbędnych rozwiązań. Acer eData Security to program, który umożliwia szyfrowanie/deszyfrowanie plików zgromadzonych na dysku. Integruje się z explorere’m Windows, a co za tym idzie obciąża system. A czy w ogóle używasz takiego rozwiązania?? Natomiast Acer Mobility Center Plug-In to plug-in, który zbiera w sobie najważniejsze ustawienia związane z mobilnością. Tyle że każde z nich można wywołać zdecydowanie szybciej poprzez kombinację klawiszy czy przyciski specjalne. Stąd wniosek, że to rozwiązanie też jest nieco chybione… :slight_smile:

Wygląda na to, że w większości tak. Na pewno osobnych sterowników będziesz potrzebować do grafiki. Być może też do karty sieciowej oraz Bluetooth’a. W przypadku pozostałych sterowniki do Visty i do 7’ki praktycznie się nie różnią. A swoją drogą - większość sterowników zostanie znaleziona już w procesie instalacji systemu. W przypadku mojego laptopa - Acer Aspire 6930G - Windows 7 Enterprise x64 (wersja 90-dniowa) nie zainstalował sterownika tylko do jednego urządzenia - skanera linii papilarnych. Reszta sprzętu została znaleziona i rozpoznana prawidłowo. :slight_smile:

Tak, te które są na stronie zupełnie starczą. Masz po kolei sterowniki do:

:arrow: chipset’u płyty głównej,

:arrow: Bluetooth’a,

:arrow: dwa do kamer - instalujesz ten, który przeznaczony jest do Twojej kamery. Na dobrą sprawę możesz to nawet pominoś, bo nawet na domyślnych Windows’a kamera powinna działać bez zarzutu,

:arrow: czytnika kart pamięci,

:arrow: czytnika linii papilarnych - jeśli Twój model go posiada,

:arrow: przewodowej karty sieciowej,

:arrow: touchpad’a,

:arrow: karty graficznej,

:arrow: dwa do bezprzewodowych kart sieciowych - instalujesz ten, który przeznaczony jest do karty w Twoim laptopie.

:arrow: Acer Screensavers to po prostu wygaszacz ekranu Acer’a - niepotrzebny!! :slight_smile:

:arrow: Acer eData Security - o tym pisałem już powyżej - niepotrzebny!! :slight_smile:

:arrow: Acer ePower Managment - program do zarządzania energią. Niestety w wersjach do Visty i 7’ki to oprogramowanie jest bardzo uszczuplone. Według mnie nie warto instalować.

:arrow: Acer eRecovery Managment - program do zarządzania kopiami systemu. Ale jeśli zainstalujesz Windows7 to zupełnie nieprzydatny, bo łączy się on z ukrytą partycją, na której jest przecież Vista.

Wersja dostępna na stronie Acer’a powinna działać na wszystkich systemach, bez względu na platformę. Mnie wersja 11.1.4.0 działa na Windows Xp, na Viście i działała na Windows 7. :slight_smile:

Sterowniki swoją drogą, ale podstawowy jest system. Procesor, który posiadasz, obsługuje instrukcje 64-bitowe, więc na komputerze możesz postawić system 32- jak i 64-bitowy. I w zależności od tego, jaki system wybierzesz i zainstalujesz, będziesz potrzebować albo 32-, albo 64-bitowych sterowników.

Tak jak pisałem - procesor w tym laptopie obsłuży 32-bity i 64-bity. A system - w zależności od tego, jaki kupisz… :slight_smile:

Kwestia jest prosta - jeśli w nazwie znajduje się zwrot x86x64 to oznacza, że sterowniki są do wersji 32-bitowej i 64-bitowej. Tak więc wszystkie sterowniki - oprócz chipset’u oraz karty graficznej - będą pasować do obu architektur systemu.

O wszystkich już pisałem, oprócz Acer CrystalEye - to jest program do kamerki internetowej - możesz w nim zobaczyć podgląd obrazu i zrobić zdjęcia… :slight_smile:

Tak, to jest to samo - le tylko te się powtarzają. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki za dokładne objaśnienie. A gdzie tutaj widzisz 2 kamery bo nie widzę tego u siebie? Karty faktycznie tam mam dwie, ale w lapku widziałam że mam jakiś Broadcom (chyba kontroler) zainstalowany i Ralink w menadżerze zadań, to nie wiem które wybrać?

88362785.jpg

e_Recovery wolę mieć, jakby tak kiedyś trzeba było wrócić do fabrycznej Visty. A tego eye_Webcam nie mogę nigdzie znaleźć, same stare wersje z 2007 roku :confused: Skąd ściągnąć najnowszą i dla win 7 bo przeważnie jest dla visty? Znalazłam coś takiego http://drivers.softpedia.com/get/SCANNE … Win7.shtml ale nie wiem, czy to to. Czy ten zestaw na obrazku powyżej jest ok?

Dodane 29.01.2010 (Pt) 19:44

udało mi się zainstalować te sterowniki, jedynie nie chce mi się zainstalować LAN_Broadcom. Wywala jakiś error reading. To samo Bluetooth. A e_Recovery i e_Management niestety wcale mi się nie zainstalował, nie wiem czemu.

Być może instalator wykrył niezgodność systemu z zawartością partycji odtwarzania, polecam zapomnieć o tych programach dzięki temu zaoszczędzisz czasu, nerwów przy nieudanych instalacjach oraz nieco zasobów sprzętowych laptopa.

Gdybyś musiała wrócić do visty mimo wszystko zalecam użycie metody z mojego poprzedniego posta w tym wątku.

Polecam ten artykuł. Dowiesz się z niego, że winowajcami są właśnie te programy, które usiłujesz teraz zainstalować w czystym systemie, zwane przeze mnie zbędnikami.

Dotychczas nie żałowałaś screenów, zaprezentuj te błędy w podobny sposób.

Ten artykuł akurat mnie nie tyczy, bo ja po kupieniu lapka zaraz wywaliłam wszelkie oprogramowanie typu McAfee, Office, toolbary i google gadżety i wgrałam bardzo lekkie. Dodatkowo zastosowałam parę trików w systemie, by podkręcić wydajność, np. zaznaczyłam by korzystał z 2 rdzeni, a nie 1. Na metodę recovery odpowiedziałam w wątku podanym przez Ciebie o HP Pavilonie. Już spieszę ze screenami :slight_smile:

e_Recovery (czepiam się tego, bo wolałabym jednak mieć dostęp do ukrytej partycji, a stąd najłatwiej bo jak zauważyłam wystarczy tam wejść i reset zrobić).

54005142.jpg

e_Power (chyba brakuje mu jakiegoś składnika) - ale jak twierdzisz że zbędny jest…tak tylko daje screena

80017866.jpg

LAN_Broadcom (sterownik jest dobrany pod win 7, a nie z visty). Gdy wejdę do folderu to nie ma tam żadnego pliku .exe ani setup.

55726563.jpg

Dopiero jak przejdę do BACS = IA32 to tam jest jakaś aplikacją uruchamiająca, ale wyskakuje coś takiego:

49180456.jpg

A co do Bluetooth to napisał mi że nie znalazł żadnego urządzenia Bluetooth, chociaż mam podpięte z myszki bezprzewodowej

71363112.jpg

Hej,

Bo pisałem o tym, co widoczne było na stronie Acer’a. :slight_smile:

Zapewne Broadcom to sieciówka przewodowa, a Ralink to karta sieciowa WiFi. :slight_smile:

Niby tak, ale z poziomu Windows 7 nie uda Ci się uruchomić procesu przywracania Visty - i tego niestety nie obejdziesz… :expressionless: Zresztą dokładnie potwierdza to komunikat błędu w ostatnim poście…

Program powinien działać niezależnie od systemu - z tego co pamiętam, to na Win7 x64 działał bez problemu. Nie ma więc konieczności szukania sterowników do systemu Win7.

Tak, jeśli chcesz zainstalować system 32-bitowy; w przypadku systemu 64-bitowego będziesz potrzebować jeszcze sterowników do karty graficznej oraz do chipsetu - choć w przypadku tego ostatniego jest prawdopodobne, że sterowniki z wersji 32-bitowej będą pasować do sytemu 64-bitowego. Tak na przykład jest ze sterownikami do chipset’ów Intel’a.

Spróbuj ściągnąć je jeszcze raz - może są uszkodzone. A swoją drogą sieciówka kablowa działa poprawnie?? Jeśli tak, to odpowiedni sterownik mógł zostać ściągnięty przez system…

Z bluetoothe’m bywa różnie. Niestety, nie w każdym komputerze, który ma przyciski odpowiedzialne za Bluetooth fizycznie zamontowany jest moduł. Najlepiej obrócić laptopa i sprawdzić, czy widnieje na nim naklejka z etykietą Bluetooth. Jeśli nie, to najpewniej model nie jest w takie urządzenie wyposażony…

Aby działały programy Acer’a, potrzebne jest wcześniejsze zainstalowanie Acer Empowering Technology Framework - bez niego programy działać niestety nie będą…

Bo sterowniki nie zawsze muszą być instalowane poprzez aplikację. Tam, gdzie nie ma plika *.exe aktualizujemy sterownik. W menadżerze urządzeń klikamy - w tym przypadku - kartę sieciową, wybieramy aktualizację sterownika i w procesie podajemy ścieżkę do folderu z wypakowanymi sterownikami. System powinien wybrać i zainstalować odpowiednie… :slight_smile:

Nie do końca rozumiem. Co masz podpięte?? Masz dodatkowy moduł Bluetooth czy po prostu bezprzewodową myszkę??

Ostatnia kwestia - jeśli chcesz znaleźć nowsze wersje narzędzi ePowering Tools to spróbuj tych. Są co prawda przeznaczone do Visty i do mojego lapa, ale na Win7 działały bez problemu. :slight_smile: Co najważniejsze najpierw trzeba by zainstalować Acer Empowering Technology Framework.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Posiadam taki sam sprzęt czyli Acer aspire 5737z. Przeszłem z fabrycznej Visty na Xp z SP3. Mój problem to nagrywarka która jest w tym laptopie czyli TSSTcorp CDDVDW TS-L633A. Odtwarzanie jest OK ale nagrać niczego nie można. Nero wywala błędy inne programy do nagrywania też. Nie mam zainstalowanych sterowników ASPI ten który znalazłem był bardzo leciwy a nowsze wersje nie chcą się zainstalować. Pewnie o to chodzi ale nie mogę zneleść sterownika. Przez taką drobnostkę będe chyba mósiał powrócić do Visty(jak Ja jej nie lubię). Jak ktoś miał podobne problemy to proszę o pomoc.

rysiek , a na nowym Acerze da się zainstalować XP? Jak rok temu instalowałam go mojej znajomej to nie szło w ogóle go wgrać (była blokada).

Dimatheus jak na razie wszystko mi działa dobrze, Internet też. Ogólnie to mam sieć domową, nie mam kabelka tylko router. W menadżerze urządzeń mam wszystko ok, wtyk usb też działa. Mam myszkę bezprzewodową, ale żeby działała to mam też do niej taką wtyczkę - chyba to bluetooth. Zresztą on się jakoś zainstalował. A jakbym chciała wrócić do fabrycznej Visty to jakbym niby miała uruchomić tą partycję skoro e_Recovery nie da się pod Win 7 wgrać?

Jeżeli nie skasowałeś to masz na swoim dysku partycje fabrycznie zainstalowaną. Można ją zablokować z biosu i wtedy wgrasz system jaki chcesz. Przywracać system można albo z tej partycji albo z płyt które powinieneś utworzyć zaraz po zainstalowaniu systemu.

Dodane 31.01.2010 (N) 16:51

Już wiem co u mnie było nie tak. Zainstalowałem drugi raz ten sam system na drugą partycje czyli windows Xp profesional z SP3. Nie instalowałem ani jednego sterownika ale zainstalowałem od razu nero i wszystko okazuje się być w porządku płyty wypala aż miło. Czyli problem wynika nie z braku tylko blokowania się sterowników muszę poszukać który albo nagrywać z innej partycji. Polecam win xp nie zamula kompa jak te inne wynalazki z Microsoftu.

Już pisałam, że płytek nie szło utworzyć. A o co chodzi z zablokowanie z biosu?? I czy pod XP są sterowniki do Acera? Bo nie widziałam na stronie producenta.

Hej,

Taka nagrywarka to dość nowy sprzęt, więc starsze wersje programów mogą jej nie obsługiwać poprawnie. Spróbuj nagrać coś z pomocą CDBurnerXP 4.2.7.1878. Program jest regularnie aktualizowany, więc jeśli i on nie będzie poprawnie wykrywał nagrywarki możemy myśleć o problemie ze sterownikami. :expressionless: Na razie obstawiam stare wersje oprogramowania…

Nie ma czegoś takiego jak blokada. Producent nie może utrudniać zainstalowania jakiegokolwiek systemu. To, że laptop otrzymuje certyfikat Designed For Vista wcale nie oznacza, że starsze systemy nie będą działać - no chyba że myślimy jeszcze na przykład o Win 98… :slight_smile: Ta potoczna blokada to w większości przypadków dysk podłączany pod kontroler SATA, którego domyślnie Windows XP nie obsługuje - konieczna jest więc integracja sterowników z płytką instalacyjną.

Oki, to musimy rozgraniczyć dwie kwestie. Jeśli chodzi o Bluetooth, który próbowałaś instalować i w którym kreator informował o niemożności znalezienia odpowiedniego urządzenia, to najpewniej nie masz go fizycznie w laptopie. Natomiast to, że myszka jest bezprzewodowa - na przykład na Bluetooth - nie ma znaczenia, gdyż dotyczy to tylko konkretnego urządzenia. A sam moduł Bluetooth - o którym powyżej pisałem - pozwala na podłączenie do komputera dodatkowych urządzeń - na przykład telefonu komórkowego, etc.

Wtedy trzeba z poziomu boot’owania systemu. Z tego co pamiętam po pokazaniu się loga Acer’a wciskasz Alt i F10 - powinno uruchomić się narzędzie do przywracania systemu z ukrytej partycji. Niestety - może się on pytać o płytę, więc w przypadku jej braku operacja może zakończyć się niepowodzeniem.

Sam chciałbym wiedzieć. :slight_smile: Zapewne chodzi o funkcje przywracania - tzn. D2D Recovery - którą można wyłączyć właśnie z poziomu BIOS’u. Tyle że ona w sumie jako taka partycji nie blokuje. Zresztą domyślnie partycja z kopią przywracania i tak jest partycją ukrytą. :slight_smile:

Większość znajdziesz, choć może się okazać, że nie wszystkie. Generalnie peryferia - touchpad, czytnik kart pamięci i karty sieciowe - powinny działać na podobnych sterownikach. Nie wiem tylko, co z chipset’em. Jeśli nie będzie go na stronie Acer’a zawsze można - podobnie jak i do grafiki - ściągnąć sterowniki ze strony producenta…

Pozdrawiam,

Dimatheus

No ja się zastanawiam czy nie wrócić do Visty, bo mi np VB nie działa pod Win 7. Ale kusi też XP. A Ty jakbyś miał wybierać to wgrałbyś jeszcze XPeka? Gdzieś znalazłam stronę ze sterownikami. Tylko tak to w OEMach jest że oryginalna Vista ma już wgrane sterowniki i e_Recovery a w innych tego niestety nie ma…

Hej,

Rozumiem, że chodzi o Visual Basic’a. Troszkę to dziwne, bo na Win7 powinien śmigać bez problemu… :expressionless:

Cóż, obok Visty mam wgranego Windows’a XP. Jako że jestem muzykiem - gram na klawiszach :slight_smile: - zdarza mi się korzystać z interfejsu MIDI, którego możliwości w Viście ograniczono do minimum. Tutaj więc nie miałem wyboru - chcąc korzystać z narzędzi Yamaha’y muszę działać na nich pod systemem XP. :slight_smile:

Tak nie do końca. I nie u wszystkich producentów… Ale w wielu przypadkach po pierwszym uruchomieniu komputera i odczekaniu - powiedzmy jakiś 40 - 60 minut - otrzymujemy system z kompletem sterowników i oprogramowania. Oczywiście wiele z tych ostatnich zupełnie niepotrzebnie, ale to już inna historia… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Chodziło mi o VirtualBox. Nie jednemu psu na imię Burek.

Hej,

No tak - o tym nie pomyślałem… :slight_smile: A co dokładnie się dzieje z programem? Może spróbuj zaktualizować go do najnowszej wersji, czyli Sun xVM VirtualBox 3.1.2 r56127; według wszelkich informacji bez problemu powinien działać na Win7.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Jest najnowszy. Problem opisany tutaj post2447522.html#p2447522 by nie robić śmietnika z tego tematu.

Hej,

W sumie dobrze. :slight_smile: Zerknę i zobaczę, czy mam jakiś pomysł. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Sterowniki do acer aspire 5737z są dostępne na stronie producenta zarówno na xp, vistę jak i na 7-kę. Tam są one jeszcze bardziej posegregowane np. na xp jest zarówno na home edition, professionala jak i 64-o bitowy. http://www.acer.pl/acer/service.do?Lang … 1894305318