Potencjometr-pytanie o złącza

Witam. W większości potencjometrów są trzy złącza. Ja nie jestem elektronikiem, więc się na tym nie znam. Ale wracając do tematu: które złącze do czego służy, tudzież jak to połączyć (mam przewód dwużyłowy) aby wszystko działało? Z góry dziękuję.

Potencjometr przeważnie to nic innego jak rezystor o zmiennej rezystancji. Rozkład nóżek i ich zastosowanie różni się od rodzaju obudowy, producenta więc może być ciężko Ci pomóc nie znając takich szczegółów. Na marginesie jaki efekt chcesz osiągnąć?

Chcę go zastosować do regulowania prądu podczas elektrolizy

To wykorzystujesz dwa styki: środkowy (jeden przewód), i jeden (dowolny) boczny (drugi przewód).

Jaka moc (i zarazem prąd) jest pobierana przez to urządzenie do elektrolizy? Jakie napięcie? Co jest źródłem prądu dla tego urządzenia? Jakiej mocy jest ten potencjometr?

Małe potencjometry, takie jak np. do regulacji głośności w radiu nie nadają się do regulowania dużych prądów a z takimi masz prawdopodobnie do czynienia w przypadku elektrolizy - potencjometr taki natychmiast ulegnie przepaleniu.

W takim przypadku należy zastosować zasilacz z regulacją prądu i napięcia. W ostateczności można zastosować potencjometr dużej mocy.

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Chyba zasilacza z regulacją będzie lepszy.

Czego elektrolizę chcesz przeprowadzać?

Zasilacz koniecznie musi być prądu stałego, najlepiej z zabezpieczeniem przeciwprzeciążeniowym i /lub regulacją prądu wyjściowego - taki bez zabezpieczenia w przypadku poboru zbyt dużego prądu się przegrzeje i spali

Szpoko, chodzi mi o elektrolityczne pokrywanie metalami, gdzie gęstość prądu ma być maks. 1-2 A/dm2. Będę to stosować do pokrywania raczej małych przedmiotów, których powierzchnia nie przekracza 1 dm2, więc natężenie prądu jakie potrzebuje to od 0,005A do 2 A.