Potrzeba wciśnięcia F1 przy uruchomieniu

Cześć, mam komputer z debianem, lecz po podłączeniu go do zasilania muszę nacisnąć F1, aby uruchomić system, czy da się to jakoś obejść w biosie?

Jaki komunikat wyświetla się podczas startu? Jaką datę pokazuje BIOS podczas takiego statu? Jeżeli zawsze po podłączeniu jest jakaś stała data, to na pewno padła bateria. Jaki to sprzęt?

komunikat:
163-Time & Date Not Set
The system time is invalid. This may be a result of a loss in battery power. Set the correct time and date using your operating system. If this message persists, you may need to replace the onboard battery.

Initializing Intel(R) Boot Agent GE v1.3.24
PXE 2.1 Build 086 (WfM 2.0)

w biosie nie ma ustawionej daty, a komputer to HP Compaq 8000 Elite SFF

Ponieważ komputer ma już swoje lata, to pewnie padła bateryjka podtrzymująca zegar oraz ustawienia BIOS. Trzeba ją wymienić. Zrób to sam, jeżeli czujesz się na siłach, albo zawieź do serwisu. Bateryjka jest na płycie głównej w środku komputera. Zazwyczaj wygląda tak jak ta
obraz

Zazwyczaj jest to bateria CR2032 za 5zł na Allegro, trochę drożej w sklepach.

1 polubienie

@GreenB słusznie zapytał, jaką datę pokazuje BIOS podczas startu, gdy wyskakuje ten błąd. Jeżeli zawsze inna, to może wskazywać na inny problem, choć bateryjkę i tak warto profilaktycznie wymienić.

1 polubienie

@Bradlee już wymieniłem baterię, lecz nadal muszę wciskać F1 i nadal nie ma daty, muszę coś ustawić, czy jak?

Jeżeli to była wina bateryjki, to możesz wejść do bios (naciskając chyba F10 zaraz jak włączysz komputer) i tam poszukać opcji w rodzaju „Set time And Date”, zapisać, wyjść z bios powinno być załatwione.

Ewentualnie włączyć system i ustawić w nim datę i godzinę.

Jeżeli nie pomoże i przy kolejnym restarcie dalej będzie błąd, to pomyślimy …

wszystko działa, dziękuję bardzo za pomoc

Ja bym baterii na allegro nie kupował, z 3 dni czekania na dostawę a jeszcze każda metoda drożeje.

Zapas 8 w domu też się nie przyda by dobić do Allegro smart.