Potrzebna pomoc czy reanimacja staruszka ma sens

Witam wszystkich forumowiczów, jestem tu nowy choć często zaglądam tutaj i czytam informacje.
Chciałbym zasięgnąć porady co do sensu modyfikacji komputera. Mianowicie: U żony w rodzinie leży sobie komputer, dosyć leciwy i kurzy się. Chciałbym go jakoś wykorzystać ponieważ sami ze względu na zamieszania ciągniemy już na dwóch leciwych laptopach które lata świetności mają już za sobą.
Potrzebowałbym tego komputera do:

  • Surfowania po Internecie
  • Płynne oglądanie filmów przez internet/z dysku
  • Zagranie od czasu do czasu w jakąś gierkę( fajnie by było w nowsze tytuły ale niekoniecznie)
  • Na pewno komputer działałby z dwoma(a może i jakby dało radę z trzema) monitorami (jeden większy-24" do filmów i jeden(lub dwa) mniejszy na biurku do surfowania/(grania(?))

Specyfikacja komputera wygląda następująco:
Płyta Główna: Gigabyte GA-MA770-DS3 (AMD770 PCI-E SATA2 DDR2)
Procesor: Athlon 64 X2 4200+ 2x512 KB
Pamięć RAM: GoodRam 1024 RAM 667 Mhz CL5 (DDRAM2)
Zasilacz: Chieftec 450W GPS-450AA-101A
Karta graficzna: GF9600GT 512 MB 256bit

Wiem że to nie jest mocna maszyna, ale zastanawiam się ile można z niej jeszcze wycisnąć po podmianie paru podzespołów. Zastanawiałem się nad wymianą:

  1. zwiekszenie pamięci RAM do max 16 GB ( więcej płyta nie obsłuży)
  2. wymiana procesora ( przed tym oczywiście aktualizacja BIOS’u)
  3. wymiana karty graficznej
    Co do tych trzech punktów mam pewne problemy i pytania:

Ad. 1)

  • Jaka ilość RAM’u byłałby odpowiednia? wiadomo, jak najwięcej, ale czy 16 a 12 GB będzie dawało różnicę w tej maszynie?
    Czy może jednak 8 GB będzie wystarczająco?
    Znalazłem kości HYNIX 4GB DDR 800 MHz PC 6400 (są one dedykowane do AMD) 47 zł sztuka, bądź masę kości 2 GB ceny-różne.
    Co lepiej zrobić? 8/12/16GB w kościach po 4 GB czy jednak 8b 4x 2 GB ?
    A może jakieś kombinacje- 2x4 GB+2x2 GB? Co polecacie?

Ad. 2)
Znalazłem informację że płyta po zmianie BIOS’u może obsługiwać nowsze procesory na podstawki AM2/AM2+/AM3( nie jestem pewien o AM 3).
Znalazłem przykładowo: AMD Phenom II X4 920 Quad Core 2.8 GHz 6MB S-AM2+. Czy to jest dobry wybór ? czy można coś lepiej wyciągnąć za 150 zł? Cena nie jest sztywna ale nie wiem ile warto inwestować w tę modernizację.

Ad. 3)

Z kartą grafiki pomyślałem zaszaleć :slight_smile:
Znalazłem :
https://allegro.pl/amd-radeon-hd6970-gigabyte-2gb-256bit-hdmi-dvi-dp-i6830872149.html
Nie wiem tylko czy taka karta ma możliwość podłączenia 2 czy 3 monitorów?
Co powinna mieć karta aby ogarnęła taki system?

Za całość przeróbki zapłaciłbym ok. 670 zł na ww. podzespołach. Przy 16 GB RAM. Czy można jakoś lepiej wykorzystać dany budżet? Nie jest sztywny, ale tak jak mówię, nie wiem czy jest sens pakować więcej, a wydajność chyba i tak nie będzie najmocniejsza. Chciałbym się rozeznać, czy da się ugrać coś z tego co mam do dyspozycji czy jednak lepiej złożyć coś od podstaw.
Pozdrawiam,

Ten procesor nie jest wspierany na twojej płycie głównej

Nie da rady. W zasadzie wszystkie poważniejsze tytuły od 2010/11 roku wzwyż odpadają.

Do surfowania po necie starczy 4 rdzeniowy Phenom X4 9750/9850(ten drugi tylko “zwykły”, płyta nie obsługuje black edition) (do dostania za 100-150zł) i 8GB RAMu (~200zł)

Ogólnie, platforma trup jeśli chodzi o gry.

Jednak , wszystko zależy od rewizji rev 1 kończy się x4 9850, rev 2 obsługuje Phenom II X4 . (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ma770-ds3_20#support-cpu ) .

Dziękuje za odpowiedzi,
Czyli gdyby coś, nie warto więcej jak 8 GB RAM pakować?

Co do gier, wiem że na obecnej konfiguracji dało się zagrać w Asasin Credd 1 i jakieś inne gry- nie wiem, nie ja go używałem nie wypowiem się dokładniej.
Właśnie tu jest problem, nie wiem czy płyta jest rev.1 czy 2. Ale, czy zmieniłoby to coś diametralnie? Prócz tego że mógłbym wstawić mocniejszy procesor,. Mógłby on coś ugrać? Nie mam tego komputera fizycznie przy sobie, jest w Polsce a ja w Austrii i nie wiem jak by można się dowiedzieć jaka jest rev., da się to jakoś odczytać ?
Myślałem o tym aby zrobić z tego komputera coś na kształt z filmiku “Komputer do gry za 500zł” Rozumiem że płyta nie podoła?:slight_smile:
Pozdrawiam,

8GB wystarczy, nawet 6. Rev. - lewy dolny róg płyty głównej. Jeżeli jest to rev.1 , to szkoda zachodu.

Ok, a w jakiej konfiguracji lepiej? 2x4 GB 4x2 GB 1x4 GB + 2x2 GB? 1x4Gb znalazłem tylko w wersji 800 Mhz może 2 GB bym znalazł 1066 Mhz- zmieniłoby to coś? :slight_smile:
Jak będzie ktoś w domu miał czas, obejrzy tą płytę i wtedy może temat rozwinę bo wszystko zależy czy to rev. 1 czy 2.
Pozdrawiam

Whether 1066 MHz memory speed is supported depends on the CPU being used, skup się na 800.

Ok, pozostałbym w takim razie przy 800 MHz. Pozostaje drugie pytanie, w jakich kościach należałoby to włożyć? 2x4 GB 4x2 GB 1x4 GB + 2x2 GB? Lepiej zapełnić wszystkie cztery sloty czy jednak tylko dwa?
Pozdrawiam,

[quote=“ludwik1991, post:9, topic:528920, full:true”]
Ok, pozostałbym w takim razie przy 800 MHz. Pozostaje drugie pytanie, w jakich kościach należałoby to włożyć? 2x4 GB 4x2 GB 1x4 GB + 2x2 GB? Lepiej zapełnić wszystkie cztery sloty czy jednak tylko dwa?
Pozdrawiam,
[/quote]Bez większego znaczenia, jeżeli pamięci będą o tych samych parametrach, aczkolwiek dla możliwości przyszłej modernizacji oraz wygody umieściłbym dwa moduły.

Dołóż tylko ramu do 4GB i komputer powinien jeszcze pociągnąć internet i multimedia bez problemu.
Inwestować więcej to równie dobrze możesz kupić całego kompa.