Potrzebne kursy Pythona i Rubiego + pytanie o GUI-e


(R Agd) #1

Cześć, potrzebuje dwóch dobrych kursów Pythona[Python] i Rubiego[Ruby] po polsku i za darmo.

Piszcie jeśli macie chociaż jeden.

No i mam pytanie dotyczące GUI w tych językach, gdyż nigdy jeszcze nie spotkałem się z programem z GUI-em w tych językach, pytam czy to w ogóle możliwe jest napisanie w tych językach programu z GUI-em i jak to zrobić?


(jacko1998) #2
- Polecam, 18 odcinków i fajnie wytłumaczone

(Frankfurterium) #3

A jesteś pewien, że potrafiłbyś takowe rozpoznać? Za GUI odpowiadają zewnętrzne biblioteki. Jeżeli okienka powstały w Qt, nie odróżnisz, czy pod spodem siedzi Python, C++ albo nawet Java.


(R Agd) #4

@ jacko1998:

Dzięki :slight_smile:

@Frankfurterium:

Znaczy mi tu chodziło o to że nigdy nie widziałem przykładu takiego programu, czyli że nigdy nie widziałem kodu w Pythonie lub Ruby który by tworzył i wyświetlał GUI-a, teraz chociaż z twojego postu wiem że się da w Pythonie, Dzięki.


(jacko1998) #5

jojojo123 , http://pl.python.org/ - polecam :slight_smile:


(Pirx) #6

Oczywiście, że da się pisać programy GUI w tych językach. I masz do wyboru kilka bibliotek (Tk, Qt, Wx, GTK…). Co do kursów w języku polskim… Niestety, ale w przypadku informatyki znajomość angielskiego jest niezbędna. Wygooglowanie po angielsku odpowiednich materiałów to kwestia minut. Znajdziesz tam dokumentacje, kursy i przykłady. Tu masz dwie przykładowe strony:

http://wxruby.rubyforge.org/wiki/wiki.pl

http://www.wxpython.org/

Często polecaną dla początkujących jest seria tutoriali ze strony http://zetcode.com/ . Znajdziesz tam masę przystępnie napisanych kursów na temat języków skryptowych i GUI. Niestety, po angielsku.


(R Agd) #7

@jacko1998:

Jeszcze raz dziękuje :wink:

@Pirx:

Dziękuje ;-), a angielski znam dosyć dobrze, ale nie aż tak żeby być tłumaczem,

po za tym zawsze się najpierw szuka w języku ojczystym. :slight_smile:


(Frankfurterium) #8

Nie jeżeli chodzi o programowanie. Od pewnego poziomu polskich tutoriali nie ma. Polskie tłumaczenia książek zazwyczaj są takie sobie. A StackOverflow naprawdę mocno ułatwia życie.