Potrzebny komputer dla rencisty

Cześć koledzy :slightly_smiling_face:

To jest post grzecznościowy. Piszę, ponieważ potrzebuję komputera dla sąsiada - rencisty.

Ma on w tej chwili zestaw z Athlon XP z około 2K roku. Ostatnio składałem mu 1 kompa z 3 starych, z odzysku. Musiałem sobie przypomnieć jak konfigurować ATA. Ale tak dłużej się już nie da. To ledwo mu działa, padł mu dysk a ostatnio zasilacz i obudowa.

Dlatego proszę uprzejmie społeczność, gdyby ktoś miał jakiś zestaw (nie musi być nowy, oczywiście, byle sprawny) na zbyciu, albo chciał się pozbyć to może zechciałby przekazać nieodpłatnie?
ew. jestem w stanie zapłacić kilka złotych z własnej kieszeni (sąsiada nie stać)

Może też być jakiś stary laptop (byle sprawny)

Wiem, że dużo wymagam ale czasami trzeba schować honor do kieszeni, kiedy ktoś jest w potrzebie.

Dziękuję za każdą odpowiedź

pozdrawiam
witkacz

1 polubienie

Na allegro jest pełno komputerów poleasingowych z oryginalnym Windowsem, które nadają się do przeglądania Internetu i innych prostych zastosowań.

Możesz odłożyć po 100zł miesięcznie i za 5 miesięcy kupić jakiegoś poleasingowca za 500zł typu https://allegro.pl/oferta/poleasingowy-dell-i5-16gb-256-ssd-windows10pro-dvd-12652702010 z Windows 10, na którym podstawy będą śmigać.

Tyle że w 2025, czyli już nie tak długo, Windows 10 straci wsparcie a Windows 11 już na takim sprzęcie nie ruszy. Tak więc teraz tanio można kupić niezły sprzęt pod Windows 10 ale czy warto, jak za jakiś czas powstanie problem końca wsparcia. Ewentualnie wtedy przejść na Ubuntu?

No chyba że aktualizacjami nie zamierzasz się przejmować to bym szukał coś z Windows 10, może inni doradzą lepszy model?

Zastawiam się, czy zrozumiałeś wpis autora wątku? Chyba jednak nie, podobnie jak @lukas232487.

Uznaję że 500zł mieści się w pojęciu kilku złotych.

Oczywiście ja też bym się cieszył, gdyby ktoś sprezentował ten komputer ale czasami lepiej trochę dołożyć niż męczyć się z kolejnym sprzętem który wytrzyma rok a potem będzie ciągły stres że coś nie działa, czyli sytuacja którą teraz ma autor (mam takich starszych komputerów kilka lepszych od Athlona XP ale po prostu nie chcę nimi unieszczęśliwiać starszej osoby, bo to wciąż starocie).

Odpal zbiórkę https://pomagam.pl/ dorzucę parę złotych :slight_smile: a może znajdzie się ktoś kto za zebrane pieniążki przekaże taniej komputer?

Chciałem odpowiedzieć na Twój wpis, ale widzę, że zanim napisałem, to Twój ciągle się zmienia.

Mam nawyk poprawiania 10 razy wpisu, to siliejsze ode mnie, poza tym …zmotywowałeś mnie do napisania propozycji o zbiórce :slight_smile:

Jakie są teraz wymagania co do laptopa, aby nadawał się do internetu? Core 2 Duo T5870 2GHz się nada?

Korzystałem niedawno z T4400 i było ciężko, ale da się.
https://www.cpubenchmark.net/compare/992vs1122/Intel-Core2-Duo-T5870-vs-Intel-Pentium-T4400

Ja bym celował w jakieś i5 conajmniej 4 generacji czyli taki T440, sprzęt z okolic 2014 w górę. Nie starszy, choć 8 lat to i tak dużo.

Ale Ty wiesz, że z T440 robi się nagle 1200zł? :wink:

Zawsze możesz przebiedować ma pasztecie z chlebem marketowym zamiast wysłać 10-12 letnie C2D z poradnikiem Radka jak podkręcić (np. minimalnie i koniecznie SSD + 8 GiB DDR3).

Nie zrozumiałem, ale kawy jeszcze nie piłem.

To ja zapytam inaczej. Co sprawnego Wam pozostało? U mnie walają się w kilkunastu sztukach procesory i5 4 generacji do komputerów PC ale np. płyt głównych do nich już nie mam. Potrzebujesz całą jednostkę + monitor, czy macie sprawny jakiś sensowny monitor?

Potrzebna raczej cała jednostka. Sąsiad nie ma stricte monitora, ale komputer podłączony do TV (którego też dostał) gniazdem VGA.

Co ma sprawne? Trudno powiedzieć… Kilka dni temu musiałem podziałać u niego, gdyż pewien spec
włożył mu pamięć DDR2 z innego kompa w slot DDR1 i wszystko trafił szlag.

Sprawny jest procesor, ale jest baardzo stary i naprawdę ciężko na nim nawet przeglądać internet.
Pamięć RAM DDR1 ma też mikroskopijną ilość 2x256 MB.

Płyta główna prawdopodobnie spalona przez ten myk z wsadzeniem złych pamięci.
Z dwóch zasilaczy poszedł dym. Jeden dysk HDD sprawny inaczej, ale działa.

Generalnie to było tyle razy reanimowane, że pomału przestaje mieć sens.

OK, wrócę do domu to popatrzę czy coś mam nadającego się do dalszego użytku. Wysyłka do jakiego regionu Polski wchodzi w grę?

1 polubienie

Z góry dziękuję w imieniu sąsiada. Nawet jeśli nic nie znajdziesz, masz moją wdzięczność za miłe słowo.

Ewentualna wysyłka (jeżeli coś znajdziesz) do Krainy Podziemnej Pomarańczy :wink: czyli Poznań.

Ja mam do oddania taki Dell Inspiron E1705 specifications
Jest to sprzęt pod Windows XP, ale Windows 7 tyra jako tako, jak się powyłącza usługi i inne niepotrzebne, zrobi porządnie konfig systemu. Linux odpada, wyjątkowo się z tym sprzętem nie lubi. Touchpad nie działa, więc trzeba mysz na USB, dysk twardy zużyty i ma juz czasami odpały. Zresztą dla 7’ki wartoby wstawić jakiś najtańszy SSD typu 128GB.

@witkacz Jak byś chciał to wyśle, nawet pokryję koszty wysyłki jakby to się miało komuś przydać, tyle ze to staroć… Jak byś kompletował sprzęt i brakowało jakichś podzespołów, to mogę się dołożyć kupując coś.

Wiem wiem, dlatego lepiej jednak desktop.

Chrome OS Flex powinien śmigać na tym zupełnie rozsądnie.

Nigdy się „Chrome OS Flex” nie bawiłem, podejrzewam że tak jak i większość z nas, może napisałbyś coś więcej o tym? Jak to instalować, do czego się nadaje, a do czego nie itp. Hmm?
Najlepiej by było tu, a potem wrzucę to do „sprawdzonych porad”.